امروز : سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت : ۷:۵۹ PM
اختصاصی عبارت
گفتگوی عبارت با مدیرعامل کارخانه آرد نمونه جویبار و عضو هیات مدیره انجمن آرد مازندران؛

«آزادسازی» راه اصلی ایجاد رونق در صنعت آرد

غلام عسگر بهزاد+عبارت
    -     کد خبر: 60134
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۲۴|۱۰:۵۱
مجموعه‌های تولیدی آرد در کشور درحال حاضر با ۴۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند و ۶۰ درصد توان آن‌ها دست‌نخورده باقی می‌ماند. اگر راه خرید و صادرات باز شود تولیدی‌ها می‌توانند از این ظرفیت بسیار زیاد به خوبی استفاده کنند.

گفتگوی عبارت: امنیت غذایی از مهم ترین دغدغه های هر سرزمینی در طول تاریخ بشر بوده و هست. امروزه نیز با توجه به افزایش نرخ رشد جمعیت و شکاف طبقاتی در جوامع همچنان نان به عنوان مهم ترین بخش از سفره غذایی مردم در ایران شناخته می‌شود و با توجه به پیدایش مفهوم صنعتی شدن و تولید صنعتی امروزه با پدیده ای به نام صنعت ارد ونان در کشور روبرو هستیم.

صنایع تولید آرد غلات به عنوان بخش پایه در اقتصاد کشاورزی هر کشور محسوب می گردد و در کشور عزیز ما نیز بخش زیادی از سرمایه انسانی و مالی به این بخش اختصاص یافته است. "کارخانه آرد نمونه جویبار" یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولیدی آرد در شمال کشـور است و با تهیه و نصب خط تولید کاملا اتوماتیک و پیشرفته تحت لیسانس شرکت Buhler آلمان با ظرفیت 300 تن در روز در این شهرستان به فعالیت می‌پردازد. البته این واحد تولیدی قابلیت ذخیره‌سازی گندم تا 70 هزار تن را نیز در مجموعه خود دارد که همین مسئله نیز آن را متمایز می‌نماید.

این شرکت در سال 1373 به ثبت رسید و با تلاش‌های فراوان در فروردین ماه سال 1379تولید خود را آغاز نمود. واحد کنترل کیفیت این کارخانه یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های کشور را در اختیار دارد و با کمک آن توانسته است آزمایشات بسیار دقیق شیمیایی و میکروبی را بر روی مواد اولیه و محصولات تولیدی خود انجام دهد تا محصولاتی با قابلیت و کیفیت بسیار بالا و عاری از هرگونه آلودگی به بازار ارائه نماید.

واحد فنی و تولید این کارخانه به عنوان یکی از مدرن‌ترین خط‌تولیدهای آرد در کشور، توانسته با بهره مندی از دستگاه های پیشرفته و کاملاً خودکار، با دقت و سرعت بسیار زیاد، محصولی با کیفیت را تولید و گامی مهم در جهت ارتقا کیفیت آرد و نان در مازندران بردارد. "آرد نمونه جویبار" در طول سال‌ها فعالیت توانسته بسیاری از افتخارات و گواهی‌نامه‌ها را کسب نماید که افتخار آن نه‌تنها برای این واحد تولیدی، بلکه برای صنعت آرد در استان است.

عبارت برای بررسی وضعیت صنعت آرد استان مازندران در سالی که گذشت، گفتگویی را با غلام عسگر بهزاد مالک و مدیرعامل این کارخانه و عضو اتاق بازرگانی و هیات مدیره انجمن آرد استان ترتیب داد که در ادامه آن را از نظر می‌گذرانید.

 

-کمی خودتان و مجموعه آرد نمونه جویبار را برای ما معرفی کنید.

من از سال 67 در صنایع آردسازی مشغول فعالیت هستم و حالا نزدیک به 12 سال است که توانستیم مکان امروزی کارخانه آرد نمونه جویبار را با ظرفیت تولید روزانه 300 تن و ذخیره‌سازی 70 هزار تن با مدرن‌ترین دستگاه‌های روز اروپا راه‌اندازی کنیم و همچنان یکی از به‌روزترین مجموعه‌های تولید آرد در کشور هستیم. درحال حاضر نیز حدود 150 نفر به صورت مستقیم در این مجموعه مشغول به کار هستند و تعداد مشاغل غیرمستقیم نیز در حوزه صنایع تولید آرد بسیار فراوان است.

 

-امسال برای صنایع آردسازی در کشور و استان مازندران به چه صورت گذشت؟

ما در این سال از تحریم‌ها و تورمی که وجود داشت آسیب بسیار زیادی دیدیم و متاسفانه بزرگترین مشکل ما نیز مسئله عدم پرداخت مطالباتی است که ما همچنان از سال‌های گذشته طلب داریم. به عنوان مثال مجموعه ما بعضی از طلب‌های 3 سال قبل خود را نیز هنوز دریافت نکرده و شما فقط کافی است ارزش این پول را در آن سال با امروز مقایسه کنید تا ببینید ما با چه ضرری روبه‌رو می‌شویم. صنعت آردسازی و آسیابانی از آن دست صنایع است که باید همواره به‌روزرسانی شود و ماشین‌آلات مورد استفاده در آن نیز بسیار آسیب‌پذیر است آیا ما می‌توانیم ابزار مورد نیازمان را امروز خریداری کنیم و چند سال بعد پولش را بپردازیم؟ طبیعتا چنین مسئله‌ای غیرممکن است. بزرگترین آسیبی که صنایع آردسازی متحمل می‌شود نیز همین است که نمی‌تواند مطالباتش را به راحتی دریافت کند آن‌هم درحالی که اغلب معامله‌ها در کشور به صورت به‌روز انجام می‌شود اما صنعت آسیابانی و انجمن آرد همچنان در انتظار این مسئله است. ما تسهیلات دریافت می‌کنیم و باید آن را به بانک برگردانیم؛ آن بانک که قبول نمی‌کند ما 3 سال بعد اقساط وام را پرداخت کنیم پس درنتیجه همین اتفاق منجر به ایجاد مسائلی با بانک‌ها نیز می‌شود که گریبان صنعت را گرفته است.

 

-مهمترین اتفاق در سالی که گذشت برای صنعت آردسازی مازندران چه بود؟

یکی از کارهایی که سال‌ها آرزوی انجمن آرد مازندران بود و بالاخره در این سال محقق شد، بحث تولید سهمیه آرد مازندران در کارخانجات آرد استان بود. خوشبختانه با همکاری دولت این اتفاق بالاخره به نتیجه رسید . ما در  در مجموعه خودمان تا پیش از این اتفاق دست به تعدیل نیرو زده بودیم اما با قطعی شدن این مسئله دوباره نیروها را به کار بازگرداندیم. از حق نگذریم از زمانی که آقای وفایی‌نژاد مدیرعامل غله استان شدند در بسیاری زمینه‌ها از افزایش کیفیت گندم در مازندران تا همین موضوع تخصیص سهمیه آرد به کاخانجات استان اتفاقات بسیار مبارکی رخ داد که نشانه‌های خوبی برای صنایع آسیابانی در مازندران محسوب می‌شود.

 

- اوضاع صادرات در این سال به چه ترتیب بود؟

متاسفانه اوضاع صادرات تعریفی چندانی ندارد. برای مثال واحد تولیدی ما برای انجام صادرات حالا 4 ماه است که منتظر مجوز مانده است و موقعیت‌های صادراتی یکی یکی از دست می‌رود. متاسفانه سازمان‌های دولتی برای مدیران استانی در این زمینه اختیارات محدودی قائلند و برای یک مجوز ساده باید از 4 وزارتخانه مختلف اجازه دریافت کنیم. این بروکراسی عجیب برای خرید گندم و صادرات آرد آسیب جدی به این صنعت وارد می‌کند. روزی ما در همین مجموعه بهترین صادرکننده کشور در سال 97 شناخته شدیم و امروز در سال جاری تاکنون یک کیسه آرد هم صادر نکردیم. 

 

-آیا در تامین آرد مورد نیاز کشور مشکلی وجود دارد که باعث این اتفاق شده؟

به هیچ عنوان. مجموعه‌های تولیدی آرد در کشور درحال حاضر با 40 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند و 60 درصد توان آن‌ها دست‌نخورده باقی می‌ماند. اگر راه خرید و صادرات باز شود تولیدی‌ها می‌توانند از این ظرفیت بسیار زیاد به خوبی استفاده کنند و درکنار رونق تولید و ارز آوری، اشتغالزایی خیلی خوبی نیز برای جوانان مملکت ایجاد کنند. وقتی ما این‌کار را نمی‌کنیم کشورهای همسایه از این موقعیت استفاده می‌کنند و بازاری که ما قبلا آن را در اختیار داشتیم را تحت پوشش خودشان قرار می‌دهند. برای یک صادرکننده بسیار دشوار است که بازاری که به دست آورده از دست بدهد.

 

-در زمینه تولید و توزیع داخلی چطور؟ چالش‌های شما در این زمینه چه بود؟

نخستین انتظار ما در بحث تولید آرد مسئله "آزادسازی" است. باید هرکسی باید بتواند بسته به دانش تولید و ماشین‌آلاتی که دارد، گندم خوب تهیه کند و آرد با کیفیت تولید و در بازار توزیع نماید. درکنار آن حالا که نرخ‌گذاری شده حداقل پرداخت‌ها باید به‌موقع باشد. این‌که ما در برخی مسائل دنبال انحصار باشیم ناخودآگاه به تولیدکننده آسیب وارد می‌کند. از سوی دیگر هزینه حمل‌ونقل، خرید کیسه، حقوق‌ومزایا و... در سال جاری بارهاوبارها افزایش یافته اما ما نمی‌توانیم برای محصول تولیدی افزایش قیمتی لحاظ کنیم و از سالیان گذشته نیز همچنان طلب داریم.

 

-پیش‌بینی و انتظارات شما از سال 1400 چیست؟

ما امیدواریم که در سال آینده مسئولان، انجمن آرد کشور را پای کار ببینند و تعامل بیشتری را با فعالان این صنعت در سراسر کشور برقرار کنند. حیف است از این 60 درصد ظرفیت خالی که در کشور خاک می‌خورد استفاده نکنیم و کشورهای دیگر جلوی چشم ما صادراتشان را افزایش دهند. آن‌هم درحالی که ما مجهزترین کارخانجات آرد را حتی در همین مازندران در اختیار داریم. ما چیزی نمی‌خواهیم جز این‌که موانعی بر سر راه ما ایجاد نشود و روند اعطای مجوزات برای ماه چندین و چند ماه به طول نینجامد. آرزوی ما در سال آینده این است که مسئله آزادسازی در دستور کار مسئولان قرار گیرد تا در کنار ایجاد رقابت و افزایش کیفیت، شاهد ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان این مرز و بوم باشیم. در انتها سالی پر از شادی و از آن مهمتر سلامتی را برای تمام مردم کشور عزیزم و استان زیبای مازندران از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال