امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۲:۴۷ AM
اختصاصی عبارت
گفتگوی عبارت با یک حقوقدان درخصوص بیانیه گام دوم انقلاب و استفاده از ظرفیت جوانان؛

حضور جوانان، مردم را به آینده امیدوار می کند

رضا حسین زاده+عبارت
    -     کد خبر: 60239
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۱/۳۰|۱۰:۵۵
در طول تاریخ انقلاب اسلامی همواره مرهون اعتماد به نفس عمومی و جوانان خود بود و حالا هم انقلاب با راهی به غیر از جهاد و همت به پیش نخواهد رفت و این جاست که جوانان را باید وارد این موضوع کرد.

عبارت-گروه سیاسی:  رهبر انقلاب اسلامی ۲۴ بهمن‌ماه سال 97 به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ورود جمهوری اسلامی به فصل جدیدی از زندگی، در بیانیه‌ای راهبردی به تبیین ویژگی‌های مسیر پر افتخار پیموده شده در چهل سال گذشته و برکات انقلاب اسلامی در رساندن ایران به جایگاه شایسته ملت پرداختند و با تأکید بر امید واقع‌بینانه به آینده و نقش بی‌بدیل "جوانان" در برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمان‌ها، خطاب به جوانان و آینده‌سازان ایران مقتدر، الزامات این جهاد بزرگ را در ۷ سرفصل اساسی بیان کردند. کلیدواژه اصلی بیانیه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که گام دوم انقلاب اسلامی پس از پایان ۴۰ سال ابتدایی را تبیین می‌کند، "جوانان" بودند: «اینک در آغاز فصل جدیدی از زندگی جمهوری اسلامی، این بنده‌ی ناچیز مایلم با جوانان عزیزم، نسلی که پا به میدان عمل می‌گذارد تا بخش دیگری از جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ را آغاز کند، سخن بگویم».

حال که قرار است جوانان در چهل ساله دوم به عنوان سکاندار اصلی در جامعه نقش آفرینی کنند، تا چه اندازه از جایگاه خود در قالب بیانیه گام دوم انقلاب اطلاع دارند؟ آیا بیانیه گام دوم انقلاب به خوبی برای نسل جوان تببین و تشریح شده است؟

در این رابطه عبارت گفتگویی داشت با رضا حسین‌زاده، حقوقدان جوان و فعال اجتماعی اهل ساری که در ادامه بخش‌هایی از آن را مشاهده می‌کنید.

 

-اهمیت بیانیه گام‌دوم انقلاب را در چه چیزی می‌بینید؟

تا چند دهه پیش دوقطبی نظام سیاسی و اقتصادی درجهان بین لیبرالیسم و مارکسیسم تقسیم شده بود، پس از انقلاب اسلامی اما این دوقطبی بین اسلام و استکبار تقسیم شد. با توجه به این به طور حتم با پیشرفت تمدن ایرانی و اسلامی هژمونی استکبار در آینده از بین خواهد رفت. اما برای همین تمدن سازی به نگاه خوشبینانه و امید به آینده نیاز است، در غیر اینصورت درهای بعدی ما برای قدم گذاشتن قفل خواهد شد. بیانیه گام دوم انقلاب به ما می‌گوید که باید فضای شور و نشاط را در جامعه ایجاد کنیم و امید حقیقی به آینده را به مردم تزریق کنیم.

 

-نقش جوانان در این گام بلند به سوی آرمان‌های انقلاب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بدون تردید نیاز اولیه برای هر تمدن نوین، جوانان پویا و متعهد است. در این بیانیه نیز رهبر معظم انقلاب نسل جوان مومن، دانا و پرانگیزه را محور پیشرفت کشور در 40 سال دوم اعلام می‌کند که این سه صفتی که برای جوان به کاربرده شده بسیار قابل توجه است. یکی دیگر از بحث‌هایی که در این بیانیه مطرح می‌شود مدیریت جهادی است. در طول تاریخ انقلاب اسلامی همواره مرهون اعتماد به نفس عمومی و جوانان خود بود و حالا هم انقلاب با راهی به غیر از جهاد و همت به پیش نخواهد رفت و این جاست که جوانان را باید وارد این موضوع کرد.

 

-به نظر شما با گذشت بیش از 2 سال از این بیانیه آیا جوانان انگیزه‌ای برای ورود به میدان اجرا ندارند و یا هنوز اعتقادی به آنان وجود ندارد؟

به نظرم انگیزه وجود دارد اما در اصل تاکنون آن‌گونه که بایدوشاید به جوانان فرصت منصه ظهور داده نشده است. باید اعتماد به نفس در نسل جوان را تقویت کرد. روزگاری از 76 انتصاب حضرت امیرالمونین (ع) به عنوان کارگزار، فرماندار و والیان بخش های مختلف جهان اسلام، 25 درصد به طور قطع جوان بودند پس انقلاب ما نیز نباید نگرانی از بابت حضور جوانان در میادین مدیریتی داشته باشد. برای انجام کارهای بزرگ باید ریسک انجام داد و مدیر جوان ریسک پذیر است. یادمان باشد جریان وابسته به لیبرال غرب مرگ خودش را در روزی می‌بیند که جوانان حزب اللهی در ایران امور را در دست بگیرند.

 

-صحبت پایانی

چشم امیدی که رهبر انقلاب به جوانان دارند می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات کشور باشد و تنها کافی است برخی از مسئولین و مدیران با اعتماد به جوانان و سپردن امور کشور به آنان راه را برای روزهای پرامید و موفقیت‌آمیز هموار کنند. روزهایی که با توجه به فشارهای همه‌جانبه و روند فعلی، اگر بدون حضور جوانان و نیرو و انگیزه آنها و اعتماد به آنان، فرا برسد، شاید چندان امیدوارکننده نباشد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال