امروز : سه شنبه ۴ آیان ۱۴۰۰ ساعت : ۱۲:۱۳ PM

موجودی چوب در جنگلهای شمال به اتمام رسید!

چوب+عبارت
    -     کد خبر: 60375
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۲/۴|۱۱:۴۵
عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: جنگلهای شمال ایران به قدری مورد بهره برداری قرار گرفتند که دیگر چوب ده نیستند.

عبارت: دکتر هادی کیادلیری عضو هیئت علمی دانشگاه در برنامه زمین 360 درجه گفت: جنگلهای ایران مانند خیلی از حوزه‌ها ارتباط مستقیمی با وضعیت جامعه و حال و احوال مردم دارند.

وی با بیان اینکه مدیدیت‌های ناصحیح و تغییر شرایط جامعه بر وضعیت منابع طبیعی اثرگذار است افزود: ما برای حل مشکلات این حوزه نیازمند مدیریت جامع و جامعه نگر هستیم.

کیادلیری با بیان اینکه روند فعلی یک روند تخریبی است گفت: شاید ما جلوی قطع درختان را گرفتیم اما تجاوز به عرصه‌های طبیعی و تغییر کاربری‌ها و معدن کاوی‌ها به شدت دنبال می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: بعد از توقف بهره برداری از جنگلها، عده‌ای همچنان پیگیرند که بهره برداری از جنگلها برگردد.

وی مدیریت حفاظتی و سالم سازی را برای جنگلها ضروری دانست و گفت: ما نباید به این منابع ارزشمند صرفا دیدگاه اقتصادی و منفعت طلبانه داشته باشیم.

کیادلیری درمورد صدمات زیست محیطی ناشی از تخریب جنگلها گفت: طبیعت کارکردهای بسیار زیادی دارد که ما هنوز به آن‌ها پی نبرده‌ایم و متاسفانه خیلی از گونه‌های درختی و گیاهی را با خواص دارویی از دست داده‌ایم.

این استاد دانشگاه استواری و پایداری دنیا را بر اصل انرژی خورشیدی، طبیعت و چرخه شیمیایی دانست و گفت: اگر طبیعت از بین برود انسان هم قطعا از بین خواهد رفت.

وی تولید چوب را از جمله خدمات طبیعت برشمرد و گفت: مهم این است که این چوبها از کدام درختان تهیه می‌شوند. جنگلهای شمال ایران به قدری مورد بهره برداری قرار گرفته‌اند که دیگر چوب ده نیستند و موجودی چوبشان تمام شده است.

کیادلیری با اشاره به مهم ترین کارکرد و فواید جنگلها گفت: طبیعت به شکلهای مختلف خدمات دهی میکند از تصفیه آب و تلطیف هوا و کاهش مواد آلاینده و گرمای زمین گرفته تا جذب گرد و غبارها و غیره.

وی با بیان اینکه هر هکتار جنگل 70 تن گرد و غبار را جذب میکند گفت: کنترل آفات و بیماری‌ها و تولید داروهای مختلف از جمله خدمات جنگلهاست و کشورهای توسعه یافته هم از این خدمات استفاده میکنند نه اصل و پایه منابع طبیعی.

عضو هیئت علمی دانشگاه با انتقاد شدید از انباشت زباله و تخلیه فاضلابها در نوشهر چهارکیلومتر به سمت جنگل گفت: این کار نه تنها تخریب جنگل بلکه تخریب فرهنگ‌مان را به دنبال دارد.

کیادلیری از مسئولان ذیربط درخواست کرد که تمرکز بیشتری روی حفظ محیط زیست داشته باشند و گفت: با توجه به وضعیت نگران کننده محیط زیست، انتظار می‌رود که مجلس در قانون گذاریها خیلی بیشتر به این موضوع ورود کند و جلوی انحرافات را بگیرد.

وی در پایان اظهار کرد: ما بهتر است به جای توسعه‌های بی قاعده و افزایش هزینه‌های زیست محیطی، بی بهره وری‌ها را درست کنیم و به فکر احیای منابع طبیعی باشیم./رادیو گفتگو

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال