امروز : پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱:۵۷ AM
اختصاصی عبارت
بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان مازندران در نقد هیئت های اجرایی و نظارت؛

بهـت آور و مأیـوس کننده

انتخابات+عبارت
    -     کد خبر: 60955
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۲/۲۱|۱۹:۳۲
متاسفانه عملکرد هیات های نظارت برانتخابات شوراها نشان داد که اقلیتی تندرو وتمامیت خواه نه تنها به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی براینکه فاجعه زمانی است که مردم به پای صندوق رای نیایند توجهی نمیکنند بلکه اعتقادی به جایگاه رفیع مردم نداشته و حضورتمامی گرایشات مردم را بر نمی تابند.

عبارت-گروه سیاسی: این روزها موضوع بررسی صلاحیت های داوطلبان شرکت در انتخابات ششمین دوره شوراهای شهر و روستای مازندران به بحث داغی در افکار عمومی بدل شده و نظرات متفاوتی را نیز به دنبال داشته است. در این بین «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مازندران» در واکنش به شیوه بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات شوراهای شهر مازندران بیانیه‌ای صادر کرده و در اختیار عبارت قرار داده است.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بنام خداوند جان و خرد
مردم شریف و فرهیخته استان مازندران

براساس اخبارها وگزارش‌های رسیده از سطح استان عملکرد هیات‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا بهت آور و بسیار مایوس کننده است.گزارش ها نشان می‌دهد موازین شناخته شده قانونی نادیده انگاشته و اکثر قریب به اتفاق نامزدهای اصلاح‌طلب را به شکلی بی‌سابقه به بهانه های واهی و سیاسی از صحنه رقابت حذف کرده‌اند. پروژه بزرگ یکدست سازی قدرت و تصاحب َ نهاد شوراها از انتخابات مجلس در اسفند 98 کلید خورد و اینک در بررسی صلاحیت‌ها نه تنها به گزارش مراجع قانونی چهارگانه اکتفا نشده بلکه علاوه بر تفسیر به رای جناحی هیات های اجرایی و نظارت، گزارش‌های موسوم به اطلاعات مردمی ! هم برای ردصلاحیت مورد استناد قرار گرفته است.

مردم شریف مازندران ، حفظ میراث گرانقدر بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی درگرو اجرای بی کم و کاست قانون اساسی و توجه به اهمیت والا و جایگاه شورا و نقش بی بدیل پارلمان  محلی ، شهری و منطقه ای بعنوان یادگار آیت الله طالقانی درراستای واگذاری خدمات ونیازهای مردم هر منطقه و محله به دست خود مردم تاکید داشته و بعنوان یک تجربه تاریخی راهگشای بسیاری از امورات ملی و منطقه ای خواهد بود.لذا نگاه بیطرفانه هیات های اجرایی و نظارت،ضامن مشارکت اقشار و طیف های مختلف مردم است.

متاسفانه عملکرد هیات های نظارت برانتخابات شوراها نشان داد که اقلیتی تندرو وتمامیت خواه نه تنها به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی براینکه فاجعه زمانی است که مردم به پای صندوق رای نیایند توجهی نمیکنند بلکه اعتقادی به جایگاه رفیع مردم نداشته و حضورتمامی گرایشات مردم را بر نمی تابند بلکه با ابزار نظارت جمع کثیری از مردم را از حق مسلم انتخاب کردن وفرهیختگان و روشنفکران را از حق انتخاب شدن محروم نموده وبا این عمل ضمن نادیده گرفتن قانون اساسی بعنوان میثاق ملی به یکپارچگی ملی نیز اسیبی جدی وارد خواهد شد.
 
اعضای محترم هیات نظارت بر انتخابات مسئول پاسخگویی به مطالبات به حق مردم شریف استان بوده و اگر دغدغه ای جدی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات دارید، می بایست در مقابل اعمال سلیقه های فرا قانونی ایستاده و حقوق تضییع شده کسانی را که صرفا بدلایل سیاسی رد صلاحیت شده اند احیا نموده و جهت تحقق شور و مشارکت ، امکان حضور نمایندگان علایق و سلایق مختلف مردم فراهم گردد.اینکه بدون مدارک مستدل و مستند، حق انتخاب شدن از مردم گرفته شود حتما حق الناسی است که اگر اهمیت آن بیش از حق الناس بودن رای مردم و حق انتخاب کردن ایشان نباشد، کمتر نیز نخواهد بود.

آیا رد صلاحیت گسترده داوطلبان، معنایی جز مهندسی انتخابات دارد؟

داشتن شوراهای شهر و روستا که بصورت دموکراتیک و مردمی تشکیل شده و برآمده از مشارکت حداکثری مردم و رقابت سالم و آزاد باشد، حق مردم بوده و بدون شک باعث عظمت اسلام و ایران عزیز شده و راه تبلیغات براندازان ،گروهک منافقین  و سلطنت طلبان خارج نشین را خواهد بست . اما شوراهای برآمده از رقابت‌های غیرمنصفانه و انتخابات یکجانبه و مهندسی شده به محلی برای تبعیض، توزیع ناعادلانه منابع ، ‌شهرفروشی و رانت خوری ،دست اندازی و تخریب محیط زیست و باغات، بازگرداندن مدیریت شهری به رویه‌های آلوده به فساد و ناسالم خواهد شد از این رو انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که دستاورد مهم جریان اصلاحات در جهت مشارکت عمومی در مدیریت شهرها و روستاها بوده و نقش مهمی در تثبیت وجه جمهوریت نظام اسلامی داشته است میتواند با اعمال روش های غیردموکراتیک در معرض انحراف مسیر و تله ناکارآمدی قرار گرفته و به شوراهایی غیر مردمی و متکی به باندها و نهادهای قدرت و ثروت تبدیل گردند.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مازندران که بسیاری از نیروهای توانمند و صاحب نظرش در امور شهری ازصحنه رقابت حذف شده اند هشدار می‌‌دهد که اگر رویه هیات‌های نظارت که خود منتخب یک مجلس حداقلی اند در مهندسی انتخابات شوراها تغییر نکند، شاهد شکل‌گیری شوراهایی فاقد پشتوانه مردمی خواهیم بود. در این صورت این نهاد مردمی با از دست دادن جایگاه و پایگاه مردمی خود به تدریج به یک کانون توزیع رانت تبدیل شده و امکان هرگونه امید و افق گشایی برای زیست بهتر را تاریک و مبهم خواهد نمود.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مازندران با صدایی رسا اعتراض خود را به این ظلم مکرر و تمامیت خواهانه اعلام داشته و هشدار می دهیم که ادامه رویه خطرناک تنها به حذف جریان اصلاح طلبی از شوراهای شهر و روستا ختم نمی شود که به سردی و بی رونقی بیسابقه انتخابات ریاست جمهوری نیز دامن میزند و بجای آنکه در آستانه خردادی بس حساس ، راه تنفس برمردمان خسته و بریده از باور به امکان اندکی اصلاح باز شود و وطن به احیای امید در جان مردمانش از شّر شرق و غرب در امان مانده و مشروعیت نظامی که امانت جان عزیز شهیدان و ایثارگران مان می باشد به مخاطره می افتد، امیدواریم که بزرگان و عاقلان و منصفان ناظر و حاکم تدبیر کنند و نگذارند منافع ملی بازیچه دست کسانی شود که حیاتشان در گروی نومیدی ملت از صندوق رای و گذار از جمهوریت به نفع نظامی است که در آن میزان نه رای ملت ، که منفعت اقلیت است.
والسلام
شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان مازندران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال