امروز : چهارشنبه ۵ آیان ۱۴۰۰ ساعت : ۳:۵۶ PM
اختصاصی عبارت
آغاز زودهنگام خاموشی های سراسری در کشور؛

مسئولانِ بی تقصیر و مردمِ همیشه گناهکار

برق+عبارت
    -     کد خبر: 61301
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۳/۲|۱۲:۰۵
بدون شک صرفه جویی در مصرف آب و برق، عدم تخریب طبیعت، کمتر آلوده کردن هوا، شکار نکردن و هزار و یک فعالیت مثبت دیگر وظیفه همه ماست. اما یک وظیفه دیگر هم داریم و آن "مطالبه" است. مطالبه از مسئولینی که سهمشان در نگهداری از ذخایر کشور، میلیون ها برابر همه ماست.

عبارت-گروه اقتصاد: هنوز فصل گرما از راه نرسیده که باز هم سروکله قطعی ناگهانی برق در شهرهای بزرگ و کوچک کشور پیدا شد؛ معضلی جدید که به گونه‌ای با آن برخورد می‌شود انگار تنها و تنها از سر نادانی و بی‌کفایتی مردم است که در چنین وضعیتی گرفتار شده‌ایم و نقش مدیران و مسئولان در چنین رخدادهایی اغلب نزدیک به صفر قلمداد می‌شود.

درخصوص دلایل این شبه بحران که در سال‌های اخیر با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم علت‌های فراوانی نام برده می‌شود. از کاهش بارندگی‌ها تا افزایش مصرف در شبکه برق خانگی اما بسیاری مهم‌ترین علت این اتفاق را رشد عجیب فعالیت‌های ماینینگ یا به زبان ساده‌تر استخراج رمزارزها در کشور می‌دانند.

مسئله‌ای که تا مدتی قبل به‌طور کامل غیرقانونی تلقی می‌شد اما با تلاش دلسوزانه برخی مسئولان، این مسئله نیز به دودسته مجاز و غیرمجاز تبدیل شد. به عبارتی برخی از مزارع ارزهای دیجیتالی با طی فرایندهای قانونی توانستند مجوزهای لازم را کسب کنند اما این کار هم نتوانست بازار آشفته رمزارزها در ایران را سروسامان بخشد.

پرسش این‌جاست چطور کشوری که رسما با مشکل کمبود برق مواجه است بخش بزرگی از این انرژی را به سوی استخراج کنندگان "مجاز" رمزارزها سوق می‌دهد؟ آیا مجوز چنین مکانی در میزان مصرف انرژی آن نیز موثر است؟ بدون شک خیر. تنها تفاوت در هزینه‌ای است که به اداره برق پرداخت می‌کنند وگرنه برای مردم بازهم همان خاموشی می‌ماند و دردسرهایی که باید بیش از گذشته تحمل کنند.

جالب است در چنین شرایطی از صبح تا شب منت یارانه انرژی در ایران را بر سر ملت می‌گذارند و درخصوص تفاوت درآمدها در کشور ما و دیگر سرزمین‌ها کلامی به لب نمی‌آورند. در این وضعیت باز این ما مردم هستیم که باید سرمان را پایین بیاندازیم و با حالتی همواره شرمسار به اشتباهات خودمان فکر کنیم.

اما واقعا ما چقدر مقصریم؟ در محاسبه ذیل كه ارقام آن تماما از آمار های دولتی اخذ شده، مشخص است اتلاف كننده اصلی انرژی در ایران كجاست.

 

تلفات دولت در برق

تلفات برق در كشور 23 درصد است. این درحالی است كه استاندارد جهانی برای تلفات برق بین هفت تا هشت درصد است. یعنی 15 درصد تلفات شبكه برق ناشی از سوء مدیریت در ایجاد شبكه كارامد برق است.

قدیمی بودن تجهیزات و عدم مدیریت صحیح اصلی‌ترین علت هدررفت برق در شبکه توزیع است که به‌تنهایی بخش بزرگی از انرژی برق در ایران را از بین می‌برد.

مصرف برق سالانه كشور حدودا 250 میلیارد كیلووات ساعت است كه 15 درصد آن حدودا 37 میلیارد كیلووات ساعت بوده و با قیمت متوسط هر كیلو وات ساعت 80 تومان میزان ضرر وارده از این ناحیه، حدودا 148 میلیون دلار در سال است.

 

ارتباط بین آب و برق در سالی با کمترین بارش ها

در سال 1400 کاهش چشمگیر بارندگی‌ها نیز بهانه جدیدی دست مدیران داده و افت 6 درصدی تولید انرژی در نیروگاه‌های برق‌آبی دلیلی شده برای پوشاندن ضعف‌های مدیریتی در این بخش. به نظر مدیران، در مصرف بی‌رویه آب کشور کویری ایران نیز هیچکس جز مردم مقصر نیست.

وقعیت اما این است که که تمام هشتاد و اندی میلیون جمعیت ایران روی هم رفته تنها 8 درصد آب در گردش کشور را مصرف می کنند!

طبق آمار چیزی حدود 100 الی 120 میلیارد مکعب آب در منابع آبی کشور وجود دارد که حدود 90 درصد آن در بخش کشاورزی و چند درصدی هم در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

حالا سوال اینجاست که بهتر نیست این حجم از انرژی و تبلیغات به صرفه جویی در کشاورزی برسد؟ بهتر نیست که بجای شعارهای هرساله کمک به کشاورزان برای راه اندازی آبیاری قطره ای و تحت فشار، مقداری هم در این زمینه اقدام کنیم؟

جالب است بدانیم که این این حجم مصرف آب در بخش کشاورزی به هیچ وجه روالی عادی در دنیا نیست. به طور مثال در آمریکا تنها 37 درصد منابع آب در گردش، در کشاورزی مصرف می شود و 46 درصد آن به بخش صنعت و نیروگاه های حرارتی اختصاص پیدا می کند. 13 درصد آب هم به آب قابل شرب تبدیل می شود.

از آن گذشته علاوه‌بر سوءمدیریت‌ها، درصد بالایی از آب مصرفی در کشور همان آبی است که به لطف لوله های فرسوده شركت آب هرز می رود و بخشی از آن هم توسط كسانی مصرف می شود كه شركت آب نمی تواند پولی از آنها بگیرد. اما باز هم یادتان نرود که مقصر اصلی این آشفتگی‌ها فقط و فقط ما مردم هستیم!

 

دشواری دوچندان نبود برق در روزگار کرونا

مردم این روزها در حالی با قطعی مکرر و بی‌برنامه برق مواجه هستند که هنوز فصل گرما و اوج مصرف برق از راه نرسیده و باید گفت سالی که نکوست از بهارش پیداست!

از کار افتادن چراغ‌های راهنمایی و ایجاد ترافیک شدید و بروز تصادف در خیابان‌ها و چهارراه‌ها و به هم خوردن نظم ترافیکی، گیر کردن افراد در اسانسور، بسته ماندن کرکره های برقی مجتمع ها و حبس شدن خودرو ها داخل پارکینگ‌ها و و... از مصایب قطعی برق است که اعلام زمان قطعی هم در این مورد چاره‌ساز نیست.

قطعی جریان آب با قطع جریان برق هم از دیگر مشکلاتی است که مردم ضمن تحمل گرما و در نظر گرفتن دستورالعمل‌های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ قطعی همزمان آب و برق سبب ناتمام ماندن بسیاری از کارها مانند کار نانوایان، خشک‌شویی‌ها، رستوران‌ها و بسیاری از اصنافی شده‌ که هنوز بعد از چندین هفته تعطیلی و قرنطینه‌ی کرونایی، کمر راست نکرده‌اند.

فعالیت تمامی پیشخوان‌ها، کافی‌نت‌ها و ادارات مختلف به دنبال قطعی برق که به جای دو ساعت، چهار ساعت و در چندین نوبت قطع می‌شود، در ساعات اداری متوقف شده و ارباب رجوع‌ها را دست خالی می‌گذارد، این در حالی است که چراغ‌های برخی از ادارات از صبح امروز تا صبح روز فردا روشن هستند و با ارسال کارشناس و هشدار و جریمه می‌توان براحتی از قطعی برق و معطلی ارباب رجوع‌ها جلوگیری کرد.

قطعی تلفن‌های بی‌سیم و کارتخوان‌ها هم از دیگر مصایبی است که این روزها با قطعی برق شاهدش هستیم و مواردی از خرابی لوازم خانگی برقی به دنبال قطعی مکرر جریان برق در خانه‌ها گزارش شده است.

 

به هرروی از دید رسانه‌های دولتی این فقط مردم هستند که در به وجود آمدن چنین وضعیتی نقش دارند و این مسئله تنها مربوط به برق و آب هم نیست. مشکلات دیگری مانند اوج گیری پی‌درپی کرونا، آلودگی هوا، گرد و خاک جنوب ایران، وضعیت دریاچه ارومیه و ده ها و صدها مشکل دیگر نیز وجود دارد که همواره در آن "مردم" گناه کار شناخته می شوند و به عنوان مخرب اصلی معرفی می شوند. چه در رسانه ها یا حتی در بین یکدیگر!

بدون شک صرفه جویی در مصرف آب و برق، عدم تخریب طبیعت، کمتر آلوده کردن هوا، شکار نکردن و هزار و یک فعالیت مثبت دیگر وظیفه همه ماست. اما یک وظیفه دیگر هم داریم و آن "مطالبه" است.  مطالبه از مسئولینی که سهمشان در نگهداری از ذخایر کشور، میلیون ها برابر ماست. 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال