امروز : سه شنبه ۴ آیان ۱۴۰۰ ساعت : ۱۲:۵۸ PM
اختصاصی عبارت
نگاهی به اقدامات اخیر شهرداری ساری در راستای رونق گردشگری؛

امیدها به مرکز مازندران بازگشت / در مسیر ساری ۲۰۲۲

طالبی+فرزانه+عبارت
    -     کد خبر: 61423
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۳/۶|۱۰:۰۹
سرویس : جامعه >> شهری
به نظر این جدی‌ترین گام برای احداث فضاهای فرهنگی از این دست در سال‌های اخیر مرکز استان باشد زیرا علاوه‌بر تاکیدات استانی برای میزبانی شایسته از رویداد ساری ۲۰۲۲، مونسان وزیر گردشگری و میراث فرهنگی نیز با حضور خود در ساری نشان داد تا اهمیت این مسئله فراتر از استان مازندران است و توجهات در کشور را نیز به خود معطوف کرده.

عبارت-گروه جامعه: ساری در سال 2022 قرار است به پایتخت گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی موسوم به «اکو» تبدیل شود و تنها یک سال فرصت باقی مانده تا این شهر زمینه‌های لازم برای دست‌یابی به این میزبانی را فراهم آورد.

اهداف اصلی طرح پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو، تشویق کشورهای عضو برای تهیه برنامه‌های ملی به منظور توسعه شهرهای گردشگری با هدف فقرزدایی و توسعه پایدار اقتصادی، افزایش توجه به طبیعت‌گردی، گردشگری مذهبی، سلامت و فرهنگی در میان کشورهای عضو، بالا بردن استانداردهای زندگی شهری، افزایش آگاهی عمومی مردم کشورهای عضو اکو از جاذبه‌های توریستی، منابع و امکانات موجود در این کشورها به منظور تشویق گردشگری ورودی و ایجاد رقابت مثبت بین کشورهای عضو به منظور رشد گردشگری است. اما متاسفانه به دلایل گوناگون استفاده از این موقعیت خطیر در مازندران به دست فراموشی سپرده شده بود.

در هفته‌های اخیر اما با تغییرات در بدنه شهرداری و ورود جواد طالبی به طبقه هفتم عمارت شهرداری ساری، دوباره تکاپویی برای رویداد بزرگ گردشگری سال 2022 در مرکز مازندران به چشم آمد. از سوی دیگر استاندار مازندران نیز با حمایت از این طرح ان را نه‌تنها مخصوص شهر ساری بلکه تمامی شهرهای مازندران دانست و خواستار بهره‌گیری از این فرصت کم‌نظیر شد.

 

تنها یک گام تا آغاز به کار موزه‌های چهارگانه در ساری

در یکی از مهم‌ترین اقدامات هفته‌های اخیر، موزه‌های چهارگانه ساری بالاخره برای تکمیل و تجهیز به سازمان میراث فرهنگی تحویل داده شد تا کهن شهر ساری به داشتن موزه‌های تخصصی نزدیک‌تر از همیشه شود.

این چهار ساختمان بخشی از زیرساخت‌های موجود در بوستان ولایت ساری هستند که تا پیش از ساخت این بوستان و در زمان استقرار پادگان نیروی زمینی ارتش در این محوطه، به عنوان بخشی از زیرساخت‌های نظامی استفاده می‌شدند ، اما پس از واگذاری زمین پادگان به شهرداری برای ساخت پارک، این نهاد شهری با مرمت این ساختمان‌ها فضایی برای راه‌اندازی موزه‌های شهری ایجاد کرد اما درطی چند سال اخیر نه شهرداری و نه میراث فرهنگی هیچکدام برای بهره‌گیری از این پتانسیل بلااستفاده در قلب شهر ساری پیشگام نشدند و ماجرای موزه‌های ساری نیز مانند بسیاری از طرح‌های دیگر درحال پیوستن به دست فراموشی بود.

اکنون اما پس از کش‌وقوس‌های فراوان به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران طبق برنامه‌ریزی‌های موجود قرار است که در این چهار ساختمان موزه های تاریخ ساری، موزه فرهنگ بومی، موزه اسناد و نسخ خطی و موزه مُهر و سکه ایجاد شود. اقدامی که بدون شک گامی رو به جلو برای شهر ساری و استان مازندران محسوب می‌شود.

در این میان عده‌ای هنوز امیدی به اجرای این پروژه ندارند و مقارن‌ شدن آن با زمان انتخابات را دلیلی برای تردید خود نسبت به آن اعلام می‌کنند. به همین علت عبارت در گفتگویی با مرتضوی مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شهرداری ساری آخرین شرایط این پروژه را جویا شد.

مرتضوی با بیان این‌که طرح‌های فوق اقدامی ارزشمند برای احیای تاریخ شهر ساری است افزود: براساس قراردادی که با میراث منعقد شده، قرار بر این شد تا عملیات اجرایی موزه‌های چهارگانه ساری ظرف مدت 2 سال و بودجه پیش‌بینی شده 30 میلیارد ریال به بهره‌برداری کامل برسد و پس از آن نیز قرار است به مدت 20 سال در اختیار این سازمان قرار داشته باشد.

به نظر این جدی‌ترین گام برای احداث فضاهای فرهنگی از این دست در سال‌های اخیر مرکز استان باشد زیرا علاوه‌بر تاکیدات استانی برای میزبانی شایسته از رویداد ساری 2022، مونسان وزیر گردشگری و میراث فرهنگی نیز با حضور خود در ساری نشان داد تا اهمیت این مسئله فراتر از استان مازندران است و توجهات در کشور را نیز به خود معطوف کرده.

وی  شامگاه دوشنبه همزمان با افتتاح دبیرخانه کمیته گردشگری شهر خلاق رویداد بین‌المللی ساری ۲۰۲۲ گفت: وقتی از رویدادی بین‌المللی مانند پایتخت گردشگری صحبت می‌کنیم تمرکز بر آن موضوع باید در استان بیشتر شود؛ یعنی باید استانداری، شهرداری، نمایندگان و حتی مسئولان در سطح ملی به این رویداد متمرکز شوند تا بهترین اتفاق برای بهره‌برداری از این میزبانی رقم بخورد.

مونسان خاطرنشان کرد: برای کسب عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال ۲۰۲۲ تلاش زیادی کردیم و حیف است که با کم‌توجهی به سادگی از دست برود. از الان باید یک سری کارهای زیرساختی برای این میزبانی انجام شود و برنامه مشخص برای ۲۰۲۲ وجود داشته باشد. حتی دعوتنامه‌ها برای مهمانان خارجی صادر شود.

وزیر میراث فرهنگی به اهمیت اجتماعی شدن این رویداد و میزبانی اشاره کرد و گفت : باید اقداماتی انجام شود که مردم شهر ساری و مازندران از این میزبانی پرنشاط شوند و فضای بانشاطی در ساری و مازندران ایجاد شود. در غیر این صورت این مناسبت می‌گذرد و هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

البته توجه وزیر به این مسئله بسیار امیدبخش است اما ای‌کاش در کنار این توجه، اندکی هم از اعتبارات ملی برای این رویداد بزرگ گردشگری شمال ایران اختصاص داده می‌شد تا مسئولان شهر با فراغ بال بیشتری به انجام عملیات عمرانی می‌پرداختند؛ اما دریغا که اوضاع وزارت میراث فرهنگی نیز تعریف چندانی ندارد و نمی‌توان آن‌قدرها هم برای دریافت اعتبارات ملی و سراسری برای این اتفاق خوش‌بین بود. البته مونسان به عنوان وزیر گردشگری و میراث فرهنگی، قول‌هایی را برای مساعدت و افزایش اعتبار این رویداد داده اما با توجه به رسیدن به روزهای پایانی دولت، باید منتظر ماند و دید تا در ماه‌های آینده شاهد چه اتفاقاتی خواهیم بود.

 

شهرداری بافت کهن؛ راهی برای نجات شهر رکورددار بافت فرسوده در مازندران

اقدام بعدی شهرداری ساری در روزهای گذشته، طرحی بود که از سال 95 جزو طرح جامع شهرداری ساری شد اما تاکنون بر زمین مانده بود. ایجاد شهرداری بافت کهن و تاریخی در مرکز استان مازندران.

معماری مازندران به دلیل اقلیم متفاوت یکی از معماری‌های جذاب و کاربردی در ایران بوده است. اما نداشتن برنامه‌ای منسجم و جدی برای حفظ بناها و بافت‌های تاریخی و همچنین سهولت ساخت وسازهای مدرن با هویتی نامشخص، میراث معماری مازندران را به سمت ویرانی برده.

از جمله معماری های جالب و ارزشمند مازندران «بافت تاریخی» شهرهای این استان است که جزئی ازشناسه و خاطره مردم هر منطقه به شمار می رود. در این میان شهری مانند ساری که یکی از قدیمی‌ترین شهرهای استان مازندران است، بدون شک گنجینه‌ای است از معماری‌ها و ساختمان‌های ارزشمند که هرکدامشان روایتگر تاریخ کهن این شهر هستند اما با بی‌توجهی در سال‌های اخیر به سرعت مسیر تبدیل شدن به بافت فرسوده و خرابه‌های شهری را طی می‌کنند.

حفظ و نگهداری از این بافت مهمترین وظیفه‌ای است که بر دوش شهرداری ساری است و در همین راستا در روزهای گذشته جواد طالبی شهردار جدید ساری بدون اتلاف وقت دستور به تشکیل شهرداری بافت کهن و تاریخی در ساری داد و با حکم او  سید علی نورانی مامور راه اندازی شهرداری بافت کهن و تاریخی شهرداری ساری شد. اتفاقی که کام بسیاری از دوست‌داران شهر ساری و فرهنگ غنی آن را شیرین کرد و آنان را به آینده این کلان‌شهر امیدوارتر از قبل نمود.

درحال حاضر شهر ساری رکورددار بافت فرسوده در استان مازندران است درحالی که به عقیده کارشناسان ورود «بخش خصوصی» به نگهداری و بهره بری از این اماکن می تواند چاره ای برای بهبود وضعیت فعلی باشد. هرچند این کار نیز کمابیش از سال گذشته شروع شد اما هنوز تا رسیدن به بازدهی مناسب راه زیادی دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی از این ساختمان‌ها و ساختارهای قدیمی با اندکی بازسازی و مدیریت، قابلیت استفاده به عنوان موزه، گالری نقاشی، بازارچه صنایع دستی و یا با اخذ تمهیداتی قابلیت استفاده به عنوان مهمانسراها و سفره خانه‌های سنتی را دارند و از آنجایی‌که این مکان‌ها عمدتا مورد علاقه گردشگران قرار می‌گیرند می‌توانند منبع درآمد خوبی نیز برای شهرداری‌ها باشد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال