امروز : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۳۶ AM
یادداشت - مهندس وحید عزیزپور

توزیع برابر امکانات در تمامی محلات بابل

عزیزپور+عبارت
    -     کد خبر: 61630
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۳/۱۲|۱۳:۵۰
سرویس : جامعه >> شهری
در حقیقت تحقق درآمدهای شهری و پویایی اقتصادی در بخش‌های مختلف شهر نیازمند این است که زیرساخت‌های توسعه در آن ایجاد و محقق شود. اما متاسفانه درحال حاضر بخشی از شهر ما فعالیت اقتصادی دارد و بخشی از آن بدون امکانات و زیرساخت‌های لازم برای فعالیت است.

عبارت-یادداشت: توجه به موضوع توسعه متوازن و توزیع عادلانه امکانات یکی از شاخص‌های اصلی توسعه پایدار در مدیریت آینده شهر بابل است که باید از سوی مدیران شهری مورد توجه بیشتری قرار گیرد. این امر یکی از الزامات تحقق خواسته‌های شهروندان بابلی است. شهر ماهیت زنده و پویا دارد؛ بنابراین شاخص‌های توسعه باید با نگاهی واقع‌بینانه محقق شوند نه فقط شعارهایی که بسیاری از آنان پس از انتخابات فراموش خواهند شد.

به واقع عوامل متعددی در توسعه پایدار شهر دخیل هستند که یکی از مهم‌ترین این شاخص‌ها بحث توزیع عادلانه امکانات و ظرفیت‌های توسعه‌ای در شهر است که عدم تحقق این امر در بابل سبب بروز مشکلات، ناهنجاری‌ها و نارضایتی‌ها در بخشی از شهر شده که می‌تواند آسیب‌های مختلفی را در پی داشته باشد.

در حقیقت تحقق درآمدهای شهری و پویایی اقتصادی در بخش‌های مختلف شهر نیازمند این است که زیرساخت‌های توسعه در آن ایجاد و محقق شود. اما متاسفانه درحال حاضر بخشی از شهر ما فعالیت اقتصادی دارد و بخشی از آن بدون امکانات و زیرساخت‌های لازم برای فعالیت است که این امر سبب عقب‌ماندگی آن قسمت از شهر می‌شود؛ بنابراین زیرساخت‌های اقتصادی از لوازم و اسباب توسعه پایدار در شهر است.

از سوی دیگر؛ یکی از عواملی که توسعه نامتوازن شهری در بابل را در پی دارد وجود تخلفات مختلف شهری همچون ساخت و سازهای بدون پروانه، تغییر کاربری، تبدیل و تفکیک‌های غیر مجاز و بدون کارشناسی، گود برداری‌های غیر اصولی و انجام ساخت و سازها بدون رعایت اصول ایمنی و حفاظت در حین اجرا است که ضروریست در گام نخست با مشارکت شهروندان فهیم بابل و مسئولان راه را بر این تخلفات بست. پیش شرط اولیه برای رعایت قوانین و مقررات و مرتفع ساختن تخلفات شهری نیز آشنایی کامل با تخلفات و ضوابط مرتبط با آن است.

پس از جلوگیری از تخلفات شهری و ساختمانی آنچه در گام بعدی باید مورد توجه مسئولان شورا و شهرداری قرار گیرد زمینه بهسازی و نوسازی حاشیه شهر، احداث هر چه بیشتر بوستان‌های سبز، توسعه خطوط اتوبوسرانی، بازارهای ارزاق عمومی، فرهنگسراها، کتابخانه و لوازم ورزشی و سالن‌های ورزشی است تا امکانات رفاهی و خدماتی تا حد مناسبی در اختیار مردم قرار گیرد.

نباید به گونه‌ای عمل شود که در قسمتی از شهر شاهد تجمع امکانات رفاهی باشیم اما در بخش بزرگی از بابل مردم حتی از داشتن آسفالت سالم و روشنایی خیابانی مطلوب محروم باشند. چنین اتفاقی بدون شک سبب دلسردی و ناامیدی مردم از مدیران شهری خواهد شد و در طولانی مدت سبب پسرفت شهر و از دست‌دادن جایگاه کلیدی خود در استان مازندران می‌شود.

امید است تا در دوره ششم شورای شهر بابل شاهد برنامه‌های عملیاتی برای یکسان سازی امکانات و توزیع متوازن خدمات شهری در بابل باشیم تا بتوانیم بخشی از اعتماد مردم را بازهم به سیستم مدیریت شهری جلب نماییم زیرا مردم مانند ذخایر نقره و طلا هستند و بزرگترین سرمایه هر شهری ملتی است که در آن زندگی می‌کند.

مهندس عزیزپور
کارشناس حوزه عمران شهری و معاون بهره‌برداری آبفا مازندران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال