امروز : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۴۳ AM
گفتگوی عبارت
گفتگوی عبارت با دکتر حسین برزگر کاندیدای دوره ششم شورای شهر ساری؛

نمی‌توانیم نسبت به اتفاقات پیرامون‌مان بی‌تفاوت باشیم / منافع مشترک برخی بازیگران شهر سبب ایجاد مشکلات می‌شود / ساری باید در شهرهای استان نمونه باشد

حسین برزگر+عبارت
    -     کد خبر: 61872
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۳/۲۲|۰۹:۴۳
سرویس : جامعه >> شهری
متاسفانه بخش‌هایی از جامعه ما ناامید، دلسرد و نگران هستند و این مسئله برمی‌گردد به تضعیف شدن نهاد انتخابات و سیاست در جامعه. اما به هرصورت اگر مردم هم نسبت به رویه‌ها و فرایندها نقد، نظر و یا نگاه متفاوتی دارند هیچ راهی بهتر از صندوق رای نیست.

گفتگوی عبارت: دکتر حسین برزگر ولیکچالی فعال رسانه‌ای باسابقه و مدرس دانشگاه پیام‌نور مازندران، متولد اول خرداد سال 52 در روستای ولیکچال از توابع منطقه دودانگه است که 85 کیلومتر با ساری فاصله دارد. وی همچنین دارای مدرک کارشناسی علوم اجتماعی و کارشناسی ارشد و دکتری جامعه شناسی است و برای حضور در جمع منتخبان ششمین دوره شورای شهر ساری نیز داوطلب شده.

در ادامه این قسمت از گفتگوی عبارت با او و برنامه‌هایش برای کهن شهر ساری بیشتر آشنا می‌شویم.

 

*چه شد که تصمیم گرفتید وارد عرصه رقابت برای حضور در ششمین دوره شورای شهر مرکز مازندران شوید؟

ما دانشگاهی‌ها به عنوان افراد فرهنگی یک رسالت مهم اجتماعی داریم و آن این است که نمی‌توانیم به اتفاقاتی که در پیرامون‌مان رخ می‌دهد بی‌تفاوت باشیم. اینکه برخی از استادان دانشگاه تنها انتظار کارکرد آموزشی داشته باشند، نگاه درستی نیست. من اعتقاد دارم رسالت فرهنگی و اجتماعی دانشگاهیان و معلمان اقتضا می‌کند که به موقع برای صیانت از جامعه وارد صحنه شوند. بنده‌ هم با توجه به اتفاقاتی که در یکی دوسال اخیر در بدنه مدیریت شهری ساری رخ داد، و همچنین درخواست و توصیه بخشی از نخبگان و دلسوزان شهر تصمیم گرفتم تا وارد عرصه رقابت شوم تا با کمک مردم اوضاع نابسامان شهر را سامان ببخشیم و آینده بهتری را برای ساری ترسیم کنیم.

 

*به عنوان کسی که می‌خواهد وارد ساختمان شورا شود، درحال حاضر مهمترین مشکلات شهر را در کدام بخش‌ها می‌بینید؟

به نظر من مشکل شهر برمی‌گردد به عناصر و پدیده‌هایی که برای شهر نقش آفرینی می‌کنند. هر شهر محصول بازیگران مختلفی است که در برخی منافع با یکدیگر اشتراک دارند و همین منافع مشترک است که بسیاری از مشکلات امروز شهر را شکل می‌دهد. به طور کلی اولویت ما در رسیدگی به مشکلات شهری ابتدا ساماندهی و متناسب سازی هزینه‌ها و درآمدها در شهرداری ساری است. یعنی توزیع برابر منابع مالی و انسانی در شهر با استفاده از ظرفیت مردم، نخبگان و حاکمیت. یکی دیگر از مشکلات محسوس شهر ما موضوع پسماند و زباله است که در این سال‌ها اقداماتی هم برای برطرف کردن آن انجام شد اما هیچکدام به اندازه کافی کارآمد نبود. مشکل بعدی رهاشدگی شهر از حیث مبلمان شهری است. مسئله دیگر هم ماجرای عدم نظارت صحیح بر ساخت‌وسازهای شهری است. متاسفانه نظارت‌های ما قاعده‌مند نیست و بسیاری از مسائل مانند ترافیک سنگین در خیابان‌های مرکزی شهر نیز به دلیل همین عدم نظارت و بی‌توجهی به عرض خیابان‌ها و یا گاها درنظر نگرفتن پارکینگ در گذرگاه‌های اصلی شهر عنوان می‌شود. این اتفاقات به دلیل عدم آینده نگری دوره‌های گذشته مدیریت شهری است اما باید بپذیریم که اکنون آینده است و می‌شود با یک نظارت صحیح و یک‌دست بسیاری از مشکلات این‌روزهای شهر را به سادگی برطرف نمود.

 

*به نظر شما ساری به عنوان مرکز استان مازندران قابلیت اجرای اَبَر پروژه‌ها را دارد؟

از نظر من نسبت به بسیاری از نقاط کشور این قابلیت در منطقه ما کمتر است. دلیل آن‌هم کمبود اراضی و زمین قابل ساخت در سراسر مازندران و همینطور شهر ساری است. در بیشتر استان‌های کشور زمین بلااستفاده برای انجام پروژه‌های عمرانی بسیار فراوان است اما کافی است شما نگاهی به باغات و زمین‌های کشاورزی اطراف ساری بیاندازید تا به کمبود زمین برای اجرای طرح‌های بزرگ پی ببرید. البته بخشی از این ضعف با اجرای شهرک‌های صنفی قابل برطرف شدن است و درکنار آن می‌توان بر اجرای طرح‌های گردشگری که با جغرافیای ما هماهنگ‌تر است اهتمام ورزید. هرچند برخی از مواهب طبیعی با فاصله از شهر ساری قرار دارند و همین مسئله در سیاست‌گذاری‌های گردشگری تاثیرگذار است اما رودخانه تجن به عنوان یکی از زیباترین آثار طبیعی در شهر ساری می‌تواند بستر اتفاقات بزرگ گردشگری در شهر باشد.

 

*با توجه به اشاره شما به مسئله گردشگری، وضعیت آن را در ساری چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به اعتقاد من ساری به عنوان مرکز استان مازندران باید نمونه شهرهای استان باشد و هرکسی با ورود به این شهر بهترین امکانات استان را در آن مشاهده کند. اما متاسفانه درحال حاضر اینگونه نیست. ما اگر می‌خواهیم مسافران را به درون شهر بکشانیم باید ببینیم که آیا واقعا خیابان‌ها و گذرگاه‌های ما ظرفیت پذیرش حجم گردشگران را دارد؟ چند اقامتگاه خوب و استاندارد در شهر ما وجود دارد؟ آیا ما درحال حاضر می‌توانیم پاسخگوی نیازهای رفاهی تفریحی مسافران باشیم؟

 

*در چنین شرایطی ما چگونه می‌توانیم میزبان مناسبی برای رویداد ساری 2022 باشیم؟

به نظرم این رویداد یک اتفاق بسیار مهم برای ما است و باید نه‌تنها در ساری بلکه در استان و کشور در اولویت باشد و از آن حمایت شود. البته ما می‌توانیم در آینده با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی مشترک با همسایگانمان از جمله نوروز، برنامه‌هایی را برای ارتقا بحث گردشگری در نظر بگیریم و رویکردمان نسبت به توریسم را بین‌المللی کنیم. به طور کلی هر رویداد گردشگری می‌تواند یک فرصت باشد به شرطی که ما بتوانیم درست عمل کنیم و با ایجاد یک اجماع از سیستم مدیریت شهری گرفته تا مجلس و دولت، ظرفیت‌های خودمان را در این بخش به نمایش بگذاریم. در این میان مهمترین مسئله استفاده صحیح از ظرفیت بخش خصوصی است. بخش خصوصی باید توانمندی‌های خود را نشان دهد و ما وظیفه داریم تا زیرساخت‌هایی مثل راه، حمل‌ونقل هوایی و زمینی و دریایی، اقامتگاه‌ها و... را برای آنان تامین نماییم.

 

*آیا در ساری ظرفیت انسانی برای انجام چنین کارهایی وجود دارد؟

بدون شک ساری به عنوان شهری با کارکرد سیاسی-اداری و درکنار آن گردشگری، با دارا بودن تعداد زیادی مراکز علمی و آموزشی شهر دانشگاهی نیز محسوب می‌شود؛ و با وجود این تعداد دانشگاه‌ها حتما هستند افراد شایسته و نخبه‌ای که می‌توانند به فردای شهر کمک کنند و در جهت رسیدن به اهداف یاری‌گر تیم مدیریت شهری باشند. اما دوست دارم در اینجا به نکته‌ای اشاره کنم. ما باید از حلقه بسته و محدود شده نخبگانی که در این سال‌ها حضور داشتند خارج شویم؛ باید گردش و چرخش نخبگان در شهر را داشته باشیم تا دچار روزمرگی نشویم. علاوه‌بر آن متاسفانه در این سال‌ها عیار سنجش افراد و حتی نخبگان نیز به جای فن سالاری به سمت ارادت سالاری رفته و همین مسئله مشکلاتی برای شهر و شهروندان پدید آورده که باید با آن مقابله کرد. شایسته سالاری و فن سالاری باید در همه زمینه‌ها مدنظر قرار داده شود.

 

*نمی‌شود از ساری گفت و راجع به فرهنگ و اصالت این شهر حرفی به میان نیاورد؛ بافت تاریخی باارزش ساری روز به روز به نابودی نزدیک‌تر می‌شود، برنامه شما برای حفظ و احیای آن چیست؟

بافت تاریخی در شهر ساری بسیار ارزشمند است و بدون تردید باید در حفظ، نگهداری و مرمت آن کوشا بود. البته من موافق کارهای پر سروصدا و شعارگونه مثل شهرداری مجزا برای این مناطق نیستم بلکه باید به شکل صحیح و قانونی آن را در ذیل یکی از معاونت‌های شهرداری مثلا معاونت فرهنگی جای داد و با حمایت از آن مشکلات و مصائب آن را برطرف کرد. می‌توان از این اماکن استفاده درست کرد نه مثل زندان سابق و قدیمی ساری که با فروش آن بخشی از تاریخ شهرمان از بین رفت. با مدیریت صحیح این اماکن می‌توان از درآمدزایی آن برای شهرداری بهره برد اما متاسفانه در حال حاضر بخش ارزشمندی از این بافت تاریخی و فرهنگی درحال تخریب است.

 

*برنامه‌های شما برای ایجاد درآمد پایدار در شهرداری ساری چیست؟

درحال حاضر ضعف ایجاد درآمد در شهرداری ساری با ساده‌ترین راه‌ها مانند دریافت جریمه و اعطای مجوزها درحال انجام است که رویه به شدت و غلط و منسوخ شده در دنیاست. ما باید از ظرفیت‌های دولت و بودجه‌های دولتی استفاده کنیم و از نیم‌نگاه دولت به شهرداری بهره کامل ببریم. درکنار آن سالانه میلیون‌ها گردشگر از شهر ساری عبور می‌کنند که باید از چنین ظرفیت عظیمی برای ایجاد درآمد استفاده کرد. مسئله دیگر کارخانه آسفالت ساری است که می‌تواند به یک پایگاه درآمدی دیگر در شهرداری تبدیل شود که متاسفانه تاکنون این اتفاق صورت نگرفته. بخش دیگری که می‌توان از آن بهره برد تولید گل‌وگیاه زینتی و شهری در گلخانه‌های شهرداری است که آن هم یک منبع درآمد محسوب می‌شود. ضمنا آموزش‌های کاربردی به شهروندان نیز از دیگر راه‌های درآمدزایی برای شهرداری است. این مسائل خیلی پیچیده نیست و با یک مدیریت صحیح تمام این اتفاقات قابل دسترس است.

 

*مشارکت در انتخابات را چگونه ارزیابی می‌کنید و به نظر شما ترکیب شورای آینده ساری به چه ترتیب است؟

در این دوره متاسفانه دو جریان عمده سیاسی کشور نتوانستند به خوبی نیروهای خود را ساماندهی کنند و بر این اساس پیش‌بینی من بر این است که مشارکت در روز انتخابات به هنر کاندیداها بستگی دارد و با توجه به این مسئله که بخشی از جامعه نسبت به انتخابات دلسرد شده‌اند شاید مشارکت مانند گذشته نباشد اما بدون شک بازهم مردم پرشور در صحنه حضور خواهند داشت. تجربه 5 دوره سابق شورا نشان داده که همواره تلفیقی از نیروهای سیاسی، صنفی، جماعتی و یا ناحیه‌ای ترکیب شوراهای شهر در ساری را تشکیل داده‌اند. البته از آن‌جایی که چهره‌های سابق برای مردم خسته‌کننده شده‌اند، انتظار من این است که در این دوره تمام اعضای شورا از میان کاندیداهای جدید انتخاب شوند و حداقل نام 2 خانم هم در بین برگزیدگان دیده شود. حضور بانوان در شورا می‌تواند حصار محدودیت‌ها را بشکند و انگیزه‌ای باشد برای بسیاری زنان تحصیلکرده ساری.

 

*صحبت آخر شما را می‌شنویم.

متاسفانه بخش‌هایی از جامعه ما ناامید، دلسرد و نگران هستند و این مسئله برمی‌گردد به تضعیف شدن نهاد انتخابات و سیاست در جامعه. اما به هرصورت اگر مردم هم نسبت به رویه‌ها و فرایندها نقد، نظر و یا نگاه متفاوتی دارند هیچ راهی بهتر از صندوق رای نیست. تنها ابزار برای تغییر وضعیت موجود صندوق رای است و من از مردم می‌خواهم که دنبال حقشان بروند و برای احقاق حق خودشان هم که شده در انتخابات شرکت کنند. در آخر هم آرزو دارم که در انتهای دور ششم منتخبان شورا در برابر مردم روسفید باشند و احساس شرمساری نکنند. همین که بتوانند آرامش، آسایش و آبرو را به شهر برگردانند خود هنر بزرگی است که امیدوارم دوره ششم شورای اسلامی شهر ساری از پس آن بر بیاید. من به شخصه قولی که به شهروندان می‌دهم این است که تنها در مرزها و چارچوب‌های حقوقی و قانونی عمل می‌نمایم و در تمام زمینه‌ها از حاکمیت قانون در شهر حمایت خواهم کرد. از مردم درخواست می‌کنم تا علاوه بر شرکت در انتخابات روز 28 خرداد، در برگزیدن گزینه‌های شایسته و متخصص بسیار دقت کنند تا آینده بهتری در انتظار ساری و شهروندانش باشد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال