امروز : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۵:۵۹ AM
اختصاصی عبارت
نگرانی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم محرم؛

عزاداری زیر سایه های مرگ

عزاداری+عبارت
    -     کد خبر: 64323
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۵/۲۰|۱۲:۲۱
بسیاری از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، پزشکان، پرستاران، از یک سو و دغدغه‌مندان از طیف‌های مختلف نسبت به عدم رعایت پروتکل‌ها در مراسم عزاداری و افزایش شیوع کرونا ابراز نگرانی کرده و پیش‌بینی می‌کنند که با توجه به وخامت اوضاع،‌ عزاداری‌های امسال در صورت رعایت نکردن پروتکل‌ها به بروز یک فاجعه انسانی و افزایش تصاعدی شمار فوتی‌ها منتج خواهد شد.

عبارت-گروه جامعه: بار دیگر نوای محرم به گوش می رسد و عاشقان حسینی برای برگزاری هر چه باشکوه تر عزاداری سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) آماده می شوند. اما امسال در حالی به محرم 1400 نزدیک می شویم که شیوع ویروس کرونا دلتا، موج پنجم کرونا را درایران و به‌ویژه استان مازندران رقم زده است.  موجی که به دلیل افزایش قدرت سرایت و تغییر ماهیت از همیشه خطرناک تراست و علاوه برآن شواهد حاکیست که دلایلی مانند عادی انگاری مردم، خستگی کادر درمان، بالا رفتن تعداد مبتلایان و فوتی ها ومشکلات واکسیناسیون سراسری، اوضاع را پیچیده تر و خطرناک تر از قبل کرده است.
تصاویر دیروز از اولین شب عزاداری محرم در یکی از هیأت‌های مشهد، در اوج همه‌گیری دلتا ویروس و خبرهای فاجعه‌باری که از بیمارستان‌های این شهر به گوش می‌رسد، حیرت‌آور بود و خشم بسیاری را برانگیخت. در این عکس‌ها عزاداران جامه دریده، بدون ماسک و رعایت فاصله اجتماعی؛ تنگاتنگ هم به سینه‌زنی و عزاداری مشغولند. آن‌هم درحالی که از مقام معظم رهبری تا بسیاری دیگر از مراجع تقلید، رعایت پروتکل‌ها در مراسمات عزاداری را واجب دانسته و بر انجام دقیق آن توسط عزاداران حسینی تاکید نموده‌اند.
در مازندران نیز اوضاع کمابیش به همین ترتیب است. مراسمات عزاداری در هیئات و منازل خصوصی درحال آغاز شدن هستند و به زودی به روزهای عزاداری در مساجد و خیابان‌ها نیز خواهیم رسید. مدت‌ها قبل از شروع محرم خطیبان و مداحان و طیف‌های گوناگون ارزشی، اصرار بر برگزاری مراسم عزاداری داشتند. سازمان تبلیغات اسلامی نیز با نظر آنان موافق بود و رئیس این سازمان نیز طی اظهاراتی کسانی را که برپایی مراسم عزاداری محرم را در این روزهای کرونازده منع کنند، ابلیس خواند و البته برپایی مراسم را مشروط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده ۱۰۰ درصدی از ماسک، رعایت فاصله‎‌گذاری اجتماعی با اولویت مکان‎‌های باز و دارای تهویه مناسب هوا دانست. امری که بر اساس مشاهدات تقریبا در بسیاری از هیأت‌ها غیرعملی خواهد بود.
بسیاری از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، پزشکان، پرستاران، از یک سو و دغدغه‌مندان از طیف‌های مختلف نسبت به عدم رعایت پروتکل‌ها در مراسم عزاداری و افزایش شیوع کرونا ابراز نگرانی کرده و پیش‌بینی می‌کنند که با توجه به وخامت اوضاع،‌ عزاداری‌های امسال در صورت رعایت نکردن پروتکل‌ها به بروز یک فاجعه انسانی و افزایش تصاعدی شمار فوتی‌ها منتج خواهد شد.
هرچند که اغلب علمای دینی نیز رعایت نکات بهداشتی را در اولویت مراسمات عزاداری عنوان کردند، با این وجود در مورد کرونا و عادی سازی آن به دلیل قرار گرفتن در ماه محرم حواشی زیادی در روزهای اخیر به وجود آمد. چند روز پیش کاربران فضای مجازی نسبت به صحبت‌های سید مهدی فقیه امامی، استاد حوزه علمیه اصفهان در صفحات اجتماعی که در مورد عزاداری محرم بود انتقاد کرده‌اند. او گفته بود: احتمال خطر هست و ممکن است که کرونا بگیرید اما افراد می‌دانند و با اختیار خودش می‌آیند تا پرچم امام حسین را سربلند نگه دارند، ولو کرونا بگیرند. چه اشکالی دارد! اگر هم کرونا بگیرند و از دنیا بروند، شهید مدافع حرم می‌شوند.
بیان چنین مطالبی آن‌هم در روزهایی که مردم و کادر درمان به عنوان جنگجویان خط مقدم در روزهای دشواری قرار دارند، توجیه چندانی ندارد و تنها موجب ایجاد جو مسموم در جامعه خواهد شد. این گفته‌ها را مقایسه کنید با بیانات رهبر فرزانه انقلاب در روز عید قربان درخصوص مراسمات محرم سال 1400؛  رهبر انقلاب در این سخنان بر رعايت دستورات ستاد ملي کرونا تاکيد فرمودند و بيان داشتند: «عزاداري محرم بايد بر اساس ضوابط ستاد ملي مبارزه با کرونا برگزار شود. در عزاداري ها معيار آن چيزي است که کارشناسان و ستاد ملي کرونا اعلام مي کنند؛ بنده به توصيه اين عزيزان عمل مي کنم. توصيه من به مردم اين است که ببينيم ستاد ملي کرونا چه مي گويد و در مسئله عزاداري به گفته اين ستاد عمل کنيم. اگر وضعيتي که داريم را شل بگيريم، فاجعه بزرگي رخ خواهد داد.»
به هرروی درنهایت این مردم هستند که تصمیم می‌گیرند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم را به سلامت بگذرانند و یا اینکه با عادی‌انگاری و سوار شدن بر موج شور جمعی، راه را برای پیک ششم و وحشتناک‌تر کرونا باز نمایند. آن‌هم در شرایطی که یک سال از اختراع واکسن کرونا در جهان گذشته و بخش بزرگی از جمعیت ایران هنوز دوز اول واکسن را دریافت نکرده‌اند که همین مسئله خود می‌تواند شمار مرگ و میر در پیک ششم را تا حد بسیاری افزایش دهد.
روز گذشته علاوه بر مرگ 50 مازندرانی به دلیل ابتلا به کرونا، با بستری شدن ۷۶۰ بیمار تازه مبتلا در بیمارستان‌های مازندران، تعداد بستری شدگان این بیماری در استان به ۳۹۷۲ نفر رسید که ۴۱۷ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال