امروز : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۱۴ PM
گزارش دریافتی
ذاکری؛ مدیرعامل آبفای شهری مازندران:

هدر رفت ۷۴ میلیون متر مکعب آب تولیدی مازندران/ خطر شوری آب ‌آشامیدنی شرق مازندران

ذاکری آبفای مازندران - سایت عبارت
    -     کد خبر: 646
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۳/۳۱|۱۹:۱۱
آمارهای مطرح شده در این نشست ‌آنقدر تاسف آور است که باید گفت: بیائید به خاطر فرزندانمان هم که شده مصرف آب را مدیریت کنیم

عبارت ـ گروه اخبار دریافتی: ذبیح الله ذاکری صبح امروز در نشست خبری هفته صرفه جویی مصرف آب، با اشاره به اینکه 3 درصد از 100 درصد آب موجود در روی زمین شیرین و مابقی شور است، تصریح کرد: 17 درصد این منابع شیرینی، جاری و 83 درصد منجمد است.

وی افزود: 93 درصد آب شیرین برای مصارف کشاورزی و مابقی برای صنعت و خوراکی باید استفاده شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری مازندران با اشاره به اینکه آب تولید شدنی نبوده و جایگزینی ندارد، تصریح کرد: مدیریت صرفه جویی در مصرف آب باید از طریق همه آحاد جامعه رعایت شود.

ذاکری با بیان اینکه دین مبین اسلام بر صرفه جویی در منابع آب تاکید دارد، افزود: مصرف صحیح کردن بهتر از اسراف در مصرف آب است و می‌توانیم مدیریت مصرف را بهینه داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه مازندران استانی مسافرخیز بوده و همواره باید مدیریت مصرف آب بهینه باشد، گفت: اگر مشترکان در مصرف آب 10 درصد کمتر مصرف کنند، کمترین مشکل را در مورد کمبود، افت یا قطعی آب در فصل تابستان داشته باشیم.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری مازندران با اشاره به اینکه تامین آب شهرهای استان وظیفه این شرکت است، افزود: 98.9 درصد جمعیت شهری مازندران با میزان 1.7 میلیون نفر جمعیت زیرپوشش آبفای شهری استان هستند.

ذاکری با بیان اینکه بالغ بر 314 روستای نزدیک به شهر و در مسیر خط انتقال آب نیز زیرپوشش آبفای شهری استان هستند، گفت: سال گذشته 251 میلیون متر مکعب آب به مشترکان فروخته شده است.

وی با اعلام اینکه میزان پرت آب در مازندران از نرم کشوری بالاتر است، افزود: میزان پرت آب در استان 29.9 درصد  با میزان 74 میلیون متر مکعب که بسیار بالا است.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری مازندران با اشاره به اینکه 990 هزار خانوار آحاد زیرپوشش آب و فاضلاب شهری مازندران هستند، گفت: 9 هزار و 168 لیتر در ثانیه میزان تولید آب توسط 29 دهنه چشمه، سه باب سد و 283 قطعه چاه تولید می‌شود.

ذاکری با بیان اینکه 176 باب مخازن زمینی منابع آب در استان فعال است، افزود: حجم مخزن زمینی آب استان بالغ بر 440 هزار متر مکعب است.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری مازندران با اشاره به اینکه 188 هزار نفر از جمعیت استان زیرپوشش طرح فاضلاب هستند، گفت: تا سقف 298 هزار نفر جمعیت زیرپوشش می‌توانیم بهره‌برداری از فاضلاب را داشته باشیم.

وی تعداد مشترکان آب و فاضلاب استان را بالغ بر 34 هزار و 600 مشترک اعلام کرد و افزود: 9.6 درصد جمعیت استان از سیستم دفع فاضلاب استفاده می‌کننند که این رقم در کشور 42 درصد است و از نرم کشوری بسیار پایین هستیم.

ذاکری با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب مازندران برای تامین و فروش آب به مشترکان زیان می‌دهد، گفت: باید در این زمینه تعرفه‌ها مدیریت شود.

 

وی با اشاره به اینکه میزان بهای دریافتی بابت خدمات فاضلاب بالغ بر 10 هزار و 47 ریال برای خانگی  و غیرخانگی 44 هزار و 56 ریال است، افزود: متوسط دریافتی بهای دریافتی خدمات فاضلاب 1489 ریال بوده که در این بخش نیز ضرر می‌بینیم.

مدیرعامل آبفای مازندران، میزان اعتبارات ملی و استانی سال 94 این شرکت را بالغ بر 88 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تنها 16 میلیارد تومان از این اعتبار جذب شده است.

ذاکری با بیان اینکه آب و فاضلاب مازندران بالغ بر 66 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار است، افزود: 41 میلیارد تومان از اوراق مشارکت و بانک توسعه اسلامی تخصیص تا بتوانیم بدهی را بدهیم.

وی با اشاره به اینکه میزان اعتبارات استانی امسال شرکت بالغ بر 35 میلیارد تومان و ملی 63 میلیارد تومان است، گفت: متاسفانه استفاده از آبهای زیرزمینی به صورت غیرمجاز در مازندران به وفور صورت می‌گیرد.

ذاکری با بیان اینکه متاسفانه بدلیل استفاده غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی، بخشی از مناطق شرق استان در گلوگاه آب شرب به سمت شوری رفته است، افزود: بیش از 20 درصد از شبکه‌های آب مازندران فرسوده است.

وی با اشاره به اینکه نقشه راه آبهای سطحی مازندران در افق ۱۴۰۴ تدوین شده است، افزود: توجه مسئولان استانی و ملی به توسعه طرح‌های منابع آب مازندران باید افزایش یابد.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال