امروز : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۰۸ AM
اختصاصی عبارت
افزایش ۱۰ هزار تومانی قیمت هر کیلو برنج ایرانی در یک هفته گذشته؛

از کاهش سرانه مصرف برنج به دلیل گرانی تا دستبرد مافیا به جیب مردم

برنج+عبارت
    -     کد خبر: 64874
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۶/۱۳|۱۲:۲۷
کارشناسان معتقدند که علت این افزایش قیمت کمبود برنج نیست بلکه نبود نظارت کافی است که باعث شده نابسامانی‌هایی در قیمت برنج به‌وجود آید و قیمت‌ها به‌صورت غیرمنطقی افزایش پیدا کند.

عبارت-گروه اقتصاد: گران شدن برنج این روزها باعث نگرانی خانوارهایی شده است که هر روز شاهد کوچک‌تر شدن سفره خود هستند. بنا به داده‌های سازمان آمار نزدیک به ۷۰میلیون نفر از جمعیت کشور در دهک‌‌های متوسط و ضعیف درآمدی قرار دارند و هرگونه تغییر در قیمت‌ها بر سبد کالای این اقشار تاثیر مستقیم دارد به طوری که تورم و گرانی روزافزون باعث هر چه کوچک‌تر شدن سفره این مردم شده است.
برنج یکی از مایحتاج ضروری مردم است که رشد قیمت آن از یک سال قبل آغاز شده است. با گران شدن برنج، میزان مصرف این محصول رفته رفته کمتر شده و گران شدن آن زمینه ناپدید شدن آن از سفره مردم را مانند مرغ و گوشت آماده می‌کند. در شرایط گرانی افسارگسیخته برنج در وضعیت رها‌شده بازار، این روزها هر کیلو برنج ایرانی به بیش از ۴۵هزار تومان رسید.

گران شدن برنج علت اصلی کاهش مصرف آن در سال۹۹
برنج غذای اصلی اغلب مردم است و در صورت گرانی و حذف از سفره مردم جایگزینی برای آن وجود ندارد اما دولت بی‌توجه به این موضوع در صدد کم کردن واردات این محصول همزمان با افزایش شدید نرخ برنج ایرانی است. پیش‌تر سرانه مصرف برنج در کشور ۳۰ کیلوگرم بود اما بدلیل گرانی و فقر مردم، این میزان به ۲۰ کیلوگرم در سال کاهش یافته است.
آمارهای منتشره در سال گذشته از واردات ۹۳۶ هزار تن برنج به ارزش بالای۸۵۰ میلیون دلار خبر می‌دهد. اما روند ترخیص این کالا از گمرگ باعث شد که ۲۰۰ هزار تن برنج در بنادر کشور به آستانه فساد برسد.


 

گرانی برنج زیر سر مافیا؟
برنج  در حالی بخش مهم و اصلی سفره مردم را تشکیل می‌دهد که تداوم خشکسالی  در یکسال اخیر زمینه کاهش سطح کشت را برای این محصول استراتژیک به‌همراه داشته است، به‌گونه‌ای که برخی از کشاورزان نتوانستند در سال زراعی جدید سطح زیرکشت خود را افزایش دهند و در همان سطح سال گذشته اقدام به کشت برنج کرده‌اند.
طبق بررسی‌های صورت‌گرفته هر هکتار از اراضی شالیزاری نیازمند ۱۰ هزار متر مکعب آب است که تامین آن دغدغه اصلی کشاورزان است. از سوی دیگر آمارها نشان می‌دهد قیمت برنج ایرانی از اسفند 98 تا اسفند 99هر کیلو به‌طور متوسط ۴۷.۵ درصد افزایش  داشته است. درحالی که از ابتدای سال 1400 تا کنون نیز رشد قیمت‌ها در این حوزه رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده و تنها در یک هفته گذشته 10 هزار تومان به ازای هرکیلوگرم به قیمت برنج ایرانی افزوده شده است. این افزایش قیمت در برنج‌های خارجی در یک سال اخیر نیز روند رشد 150 درصدی را نشان می‌دهد.
کارشناسان معتقدند که علت این افزایش قیمت کمبود برنج نیست بلکه نبود نظارت کافی است که باعث شده نابسامانی‌هایی در قیمت برنج به‌وجود آید و قیمت‌ها به‌صورت غیرمنطقی افزایش پیدا کند. راه‌حل کنترل قیمت برنج در بازار، داشتن واحد مسئول است تا وظیفه تنظیم بازار را بر عهده بگیرد. متاسفانه قیمت تمام شده و حتی کیفیت برنجی که تولید می‌شود با آنچه در بازار عرضه می‌شود، تفاوت زیادی دارد و سود این تفاوت به جیب دلالان می‌رود.
مدتی قبل سید تقی جعفریان عضو هیئت مدیره تعاونی شالیکوبی داران کشور در گفتگویی با باشگاه خبرنگاران جوان علت اصلی افزایش قیمت‌ها را دخالت مافیای واردات برنج در بازار این محصول عنوان کرده بود. به باور او "هدف آن‌ها فشار به دولت برای خارج کردن برنج‌های وارداتی دپو شده در گمرک و افزایش قیمت برنج‌های خارجی است."


او همچنین می‌گوید "وقتی قیمت یک کیلوگرم هویج در بازار با قیمت یک کیلوگرم برنج خریداری شده از کشاورزان مساوی می‌شود فروشنده هم رغبتی به عرضه برنج نمی‌کند و بسیاری نمی‌توانند برنج مصرفی خود را از بازار خریداری کنند."
مسئولان نیز می‌گویند قیمتهای بالای 40 هزار تومان در بازار حباب زیادی دارد و آنچه دست کشاورز را می‌گیرد زیر ۳۰هزار تومان است. اما آنچه از این گفته‌ها نمایان می‌شود، قصه پرغصه دلالی و واسطه‌گری است و این‌که این مابه‌التفاوت این قیمت‌ها تنها به جیب عده‌ا‌ی خاص می‌رود.
به نظر آن‌چه مشخص است اینکه عدم کنترل دولت بر توزیع برنج داخلی و وارد نشدن برنج خارجی نشان از یک رانت و فساد در این زمینه دارد. به این صورت که کمبود برنج در بازار زمینه را برای افزایش قیمت آن آماده می‌کند. گران شدن برنج هم باعث هر چه کوچکتر شدن سفره مردم می‌شود و به این صورت مردم باز هم فقیرتر می‌شوند. در آن روی سکه نیز مافیای حاکم بر اقتصاد کشور از گران شدن برنج سودهای نجومی خواهند برد.
به باور فعالان این حوزه فعالیت مافیای برنج زنگ خطر نابودی برنج ایرانی را به صدا در آورده است و هرچه زودتر باید برای ساماندهی آن اقدامات عملی انجام داد.

گفتنی است استان مازندران بیش از ۴۰ درصد برنج کشور را تأمین می‌کند و هرسال کشاورزان با مشکلات عدیده‌ای ازجمله نابسامانی قیمت‌ها، واردات بی‌رویه و افزایش هزینه‌های تولید مواجه هستند و بروز این مشکلات کشاورز را نسبت به ادامه شالیکاری دلسرد می‌کند.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال