امروز : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۵:۵۴ AM
اختصاصی عبارت
در فاصله ۲ هفته مانده تا آغاز سال جدید تحصیلی در مازندران؛

اخبار ضد و نقیض ماجرای واکسیناسیون دانشجویان / از ناهماهنگی میان بدنه دولت تا بلاتکلیفی دانشگاه‌ها

واکسن+واکسیناسیون+کرونا+عبارت
    -     کد خبر: 65024
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۶/۱۷|۱۲:۰۲
در روزهای اخیر بهرام عین‌الهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بارها تاکید کرده بود که آموزش مجازی دیگر نمی‌تواند ادامه یابد و مدارس و دانشگاه‌ها به تدریج و به صورت ترکیبی فعالیت خود را آغاز می‌کنند. با وجود این، علی خاکی‌صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور اعلام کرد که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، برگزاری کلاس‌های حضوری دانشگاه‌ها فعلا منتفی است.

عبارت-گروه جامعه: در فاصله دو هفته باقی‌مانده تا آغاز سال تحصیلی جدید، هر روز صحبت جدیدی از بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها مطرح می‌شود. تکلیف واکسیناسیون دانشجویان مشخص نیست و والدین هم نمی‌دانند چه زمانی ممکن است فرزندان آنها به مدرسه‌ها بازگردانند.
در این میان تکلیف مدارس اندکی روشن‌تر است و واکسیناسیون فرهنگیان در سراسر کشور و به ویژه استان مازندران با سرعت قابل قبولی دنبال می‌شود. در آموزش و پرورش مازندران ۲ نوبت واکسیناسون برای معلمان صورت گرفته که در نوبت دوم بالغ بر ۶۰ درصد معلمان، تا امروز، واکسینه شدند و در مجموع درصد معلمان واکسینه شده در مرحله اول 99.71 درصد بوده است.
این میزان نشان می‌دهد که بازگشایی مدارس استان دست‌کم تا آبان‌ماه دور از انتظار نیست و اگر شرایط مهیا باشد شاهد حضور دانش‌آموزان در کلاس درس پس از حدود 2 سال خواهیم بود. البته این مسئله مستقیما با صورت نگرفتن پیک ششم کرونا در کشور مرتبط خواهد بود.
با این‌حال پیگیری‌های عبارت نشان می‌دهد در شهرهای مختلف مدیران مدارس به والدین گفته‌اند مشخص نیست حضور در مدارس از چه زمانی آغاز می‌شود ولی احتمالا در مهر و آبان، آموزش آنلاین است. برای مثال مدرسه‌ای در قائم شهر در این مورد اعلام کرده است که "امسال برای بازگشایی مدرسه و حضور دانش‌آموزان سرکلاس درس تا به امروز دستورالعملی نداریم. پس کلاس و مدرسه غیرحضوری از طریق فضای مجازی در واتساپ و شاد برگزار می‌گردد."
اما اوضاع در دانشگاه‌ها چندان جالب نیست. هرچند تعداد پرشماری از اساتید در روزها و ماه‌های اخیر واکسینه شده‌اند اما دانشجویانی که بعضا ساعات بسیاری را در محیط‌های آموزشی و خوابگاه‌ها می‌گذرانند همچنان چشم انتظار یک دز سلامتی از وزارت محترم بهداشت هستند. جایی که اخبار ضدونقیضی در خصوص توزیع واکسن در میان دانشجویان از آن به گوش می‌رسد.

 

واکسن دانشجویان و ناهماهنگی در میان دولت
در روزهای اخیر بهرام عین‌الهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بارها تاکید کرده بود که آموزش مجازی دیگر نمی‌تواند ادامه یابد و مدارس و دانشگاه‌ها به تدریج و به صورت ترکیبی فعالیت خود را آغاز می‌کنند. با وجود این، علی خاکی‌صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور اعلام کرد که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، برگزاری کلاس‌های حضوری دانشگاه‌ها فعلا منتفی است.


ظاهرا در این زمینه هنوز هماهنگی کاملی در دولت و به ویژه میان وزارتخانه‌های علوم و بهداشت وجود ندارد و رویه یکسانی در این دو نهاد حاکم نیست. مثلا درست در همان روزهایی که عین‌الهی، وزیر بهداشت بر بازگشایی دانشگاه‌ها به ویژه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دستیاری تاکید می‌کرد، سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در مورد احتمال بازگشایی دانشگاه‌ها با احتیاط بیشتری سخن می‌گفت و موضوع را به تسریع واکسیناسیون منوط کرده بود.
روز گذشته نیز دو اظهار نظر متضاد هم در این مورد از سوی دو وزیر مربوطه منتشر شد. ابتدا محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، آموزش برای تمام دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی را در ترم به صورت مجازی اعلام کرد و در عین حال افزود، آموزش برای دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکتری که به مرحله پایان نامه رسیده‌اند، حضوری است. او دلیل این موضوع را تکمیل نشدن واکسیناسیون دانست.
در مقابل، وزیر بهداشت مدعی شد که مقدار زیادی واکسن به کشور وارد شده است و این و این وزارتخانه آمادگی دارد دانشجویان و خانواده‌های آنها را واکسینه کند؛ در نتیجه امکان بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی از اواسط مهر وجود دارد.

 

بلاتکلیفی دانشگاه‌ها
در مورد واکسیناسیون دانشجویان این روزها اخبار ضد و نقیض کم نیست. پیش از این اعلام شده بود از ابتدای شهریور فرایند واکسینه شدن آنها آغاز می‌شود. اما اکنون که حدود دو هفته از این موعد می‌گذرد، برخی از دانشگاه‌ها هنوز فراخوانی برای مراجعه دانشجویان خود اعلام نکرده‌اند اما در بعضی شهرها ظاهرا کار آغاز شده است.
برای مثال برخی دانشگاه‌ها در بابل مانند دانشگاه نوشیروانی فرایند واکسیناسیون خود را دنبال می‌کنند اما وقتی دانشجویان مرکز استان برای تزریق به مراکز مشخص شده مراجعه می‌کنند خبری از دریافت واکسن نیست. به گفته مسئول درمان اداره بهداشت شهرستان ساری، دست‌کم تا 20روز آینده نیز خبری از تزریق واکسن به دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی در ساری نخواهد بود اما شنیده‌های عبارت حاکی از آن است که برخی از دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی نیز موفق به تزریق دز اول واکسن خود در مرکز استان نشده‌اند و تزریق واکسن تنها مربوط به چند رشته محدود در زیرشاخه علوم پزشکی است.


با این تفاسیر بازگشایی زودهنگام دانشگاه‌ها بعید به نظر می‌رسد و دست‌کم در شهرهایی مانند ساری، که روند واکسیناسیون دانشجویان در آن کندتر از شهرهای دیگر پی گرفته می‌شود باید برای حضور دانشجویان در کلاس‌های درس بیشتر صبر کرد.
با این وجود حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دیروز در این مورد گفت که مسئولان قول داده‌اند ۴۰ میلیون دز واکسن وارد شود و از هفته آینده قرار شده که واکسیناسیون دانشجویان نیز آغاز شود؛ چراکه می‌خواهند دانشگاه‌ها را بازگشایی کنند.

در میان همه این ابهام‌ها و سخنان ضد و نقیض، به نظر می‌رسد در فاصله دو هفته مانده تا آغاز سال تحصیلی جدید، دولت باید تصمیمی جدی و هماهنگ در مورد شرایط تحصیلی دانش‌‌آموزان و دانشجویان بگیرد زیرا با شروع سال تحصیلی جدید هرگونه اقدام در این زمینه هزینه‌های به مراتب بیشتری را روی دست کشور خواهد گذاشت.
حال باید دید آیا در روزهای آینده طبق گفته رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، واکسیناسیون دانشجویان سرعت خواهد گرفت یا همچنان باید منتظر رسیدن محموله‌های جدید واکسن به مراکز تزریق باشیم.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال