امروز : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۳۲ AM
اختصاصی عبارت
دیدار نمایندگان، شهردار و اعضای شورای شهر ساری با مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی؛

قابی که امید را در دل ساروی‌ها زنده کرد / طلسمی که شکست و شد

مهدی عبوری+عبارت
    -     کد خبر: 65061
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۶/۱۸|۱۲:۴۵
سرویس : جامعه >> شهری
اکنون فرصت ایجاد یک پیکره کامل خدمت به مردم و زنجیره منسجم در سطح شهرستان شکل گرفته و دیدار روز گذشته نمایندگان مجلس و شهردار جدید ساری با مهدی عبوری بیانگر همین مسئله بود.

عبارت-گروه جامعه: روز گذشته منصورعلی زارعی کیاپی و علی بابایی کارنامی نمایندگان مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی به همراه جواد طالبی شهردار مرکز استان مازندران، ۸ عضو شورای اسلامی شهر ساری و نظری مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با مهدی عبوری معاون ساروی وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران دیدار کردند. قابی که مردم ساری برای دیدن آن مدت‌ها به انتظار نشستند.
در این جلسه وضعیت محلات هدف و پروژه های مرتبط با حوزه بازآفرینی شهری ساری مورد بررسی قرار گرفت و معاون وزیر راه و شهرسازی موافقت کرد تا اعتبارات قابل توجهی به بافت فرسوده و تاریخی این شهر تخصیص یابد. اما این دیدار از جهات دیگری نیز قابل توجه بود.
پس از فروردین‌ماه سال 98 که مهدی عبوری همراه با محمد اسلامی استاندار وقت مازندران راهی وزارت‌خانه راه و شهرسازی شد، این نخستین باری بود که هیاتی از ساری به دیدار او می‌روند. شهری که حدودا 7 سال خود او سکان مدیریتش را بر عهده داشت. دورانی پر فراز و نشیب که همچنان و پس از گذشت بیش از 2 سال حرف و حدیث بسیاری از آن به گوش می‌رسد. 7 سالی که برای عده‌ای دوران شکوفایی ساری محسوب می‌شد و برای برخی نیز دوران حکومت بی‌چون و چرای شهرداری در این شهر.
عملکرد عبوری در مسند شهرداری مرکز مازندران، موافقان و مخالفان بسیاری داشت؛ اما نکته این‌که هیچ شهری را نخواهید یافت که به دلیل برخی اختلافات درونی، به طور کامل قید استفاده از نیروهای رده‌بالا و کشوری خود را بزند؛ تا جایی که در مدت بیش از 2 سال علیرغم اعلان چندین و چندباره آمادگی عبوری برای کمک به ساری، نه کسی به دیدار شهردار سابق که حالا معاون وزیر راه و شهرسازی شده بود رفت و نه هیچکس از او برای سفر به ساری دعوت به عمل آورد.
اتفاقی که شهرهای دیگر مازندران کمابیش از آن بهره بردند و جسته‌وگریخته از نفوذ بالای عبوری در بدنه وزارتخانه در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده نمودند. اما این بار بالاخره نوبت به ساری رسید.
بدون تردید در جهان امروز، توسعه، پویایی و حرکت منسجم و رو به رشد مدیریت شهری در گرو انسجام و همراهی و همدلی است. کلیدی که انگار چند سالی است در پستوهای عمارت شهرداری ساری مفقود شده اما طالبی در صدد یافتن دوباره آن است. اکنون فرصت ایجاد یک پیکره کامل خدمت به مردم و زنجیره منسجم تصمیم گیری در سطح شهرستان شکل گرفته و دیدار روز گذشته نمایندگان مجلس و شهردار جدید ساری با مهدی عبوری بیانگر همین مسئله بود. اتفاقی که باید آن را به فال نیک گرفت و از کسانی که آن را رقم زده‌اند تشکر کرد.
پس از سال‌ها لجبازی برخی مدیران ارشد شهری و استانی، نتیجه چیزی جز پاشیدن گرد سکون بر کهن‌شهر ساری نبود و بالاخره باید جلوی این اتفاق از جایی گرفته می‌شد. مرکز استان مازندران، هرگز به اندازه چند سال اخیر حقیر و یتیم نبود. دعوای سیاسی قدرت‌های درون‌شهری موجب شد شهرداری ساری در زنجیره‌ای از بلاتکلیفی گرفتار شود و دستگیری‌های اعضای دور پنجم شورای شهر به همراه شهردار و سرپرست سابق شهرداری، عملا اعتماد مردم را از سیستم مدیریت شهری در ساری سلب کرد. در چنین شرایطی بدون شک نیاز به حمایت تمام ساروی‌ها با هر طیف و جناحی بیشتر از همیشه احساس می‌شود.


و اما مهدی عبوری؛ از سال ۹۲ که جوان ناشناخته‌ی آن روزها سکان مدیریت شهری ساری را در دست گرفت، انتقادهای بی‌رحمانه از وی آغاز شد. از سن و سال کمش تا برادر شهید بودن برایش ماجرا بود و کسانی که تاب دیدن یک جوان را در قامت شهردار مرکز مازندران نداشتند از همان ابتدا برایش شمشیرها را از رو بستند. او اما جا نزد. محکم ماند و به مدد انگیزه جوانی و تحصیلاتش در این زمینه، جلایی تازه به چهره ی غبار گرفته‌ی این شهر داد. پس از رفتنش نیز اوضاع به همین منوال بود. تمام اتفاقات ناخوشایند در مدیریت شهری به نوعی به دوران او نسبت داده می‌شد و نام عبوری تبدیل به کلیدواژه‌ای شد که برای شانه خالی کردن از عملکرد ضعیف مدیریت شهری در ساری از آن استفاده میشد.
هرجا پروژه‌ای نیمه‌کاره ماند آن را به ولخرجی‌ها در دوران شهرداری او نسبت دادند؛ هرکجا کسی دستگیر می‌شد و یا خبر فساد اقتصادی از آن به گوش می‌رسید، عده‌ای به دنبال راهی بودند تا او را به دوران عبوری و زمان شهرداری وی نسبت دهند. برخی نیز پا را فراتر گذاشته و تهمت‌ها را روانه زندگی شخصی و خانوادگی او کردند؛ اما جوان اول شهر ساری، پس از دوران طولانی شهرداری نیز همچنان با متانت و صبوری در برابر فشارهای ناجوانمردانه ایستاد و با تحمل آن لب از لب نگشود و حتی کلمه‌ای درخصوص قصه پرماجرای شهرداری ساری پس از خود سخن نگفت.
اما نفر دیگری که در این‌جا باید به او اشاره شود کسی نیست جز جواد طالبی، شهردار جدید و جوان ساری. کسی که با سنت شکنی به دیدار شهردار سابق رفت و درصدد استفاده از جایگاه و موقعیت او برای پیشرفت ساری بر آمد. اتفاقی که تحسین مردم شهر را درپی داشت و حتی منتقدان او را نیز تا حدودی با وی همراه ساخت.


طالبی برای عمارت نشینان چهره‌ای آشناست. او از ریاست سازمان همیاری شهرداری‌ها مازندران به بلوار آزادی رفت تا جانشین مرادی و رجبی شود. دو شهرداری که یکی به خیانت و فساد و دیگری به کم‌کاری و بی‌عملی متهم بودند. اما او نشان داد که راهی متفاوت با شهرداران پیش از خود را درپی گرفته است و این مسئله امید را پس از مدت‌ها در دل ساروی‌ها زنده کرد. بدون شک این ایجاد وحدت و همدلی در میان مدیران شهری، استانی و کشوری، در درجه نخست به نفع ساری و پس از به سود شخص جواد طالبی خواهد بود که وظیفه مدیریت بزرگ‌ترین شهر استان مازندران را برعهده دارد. استفاده از تجربیات شهردار موفق پیشین و همچنین فراهم آوردن فضای همدلی در شهر از جمله مهم‌ترین نکات دیدار طالبی و عبوری بود.
خوشبختانه پس از تمام حرف‌وحدیث‌ها در خصوص دوران مدیریت عبوری در شهرداری ساری؛ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران نه قصد لجبازی با همشهریان خود را داشت و نه به دنبال گرفتن انتقام تهمت‌ها و توهین‌هایی بود که در این سال‌ها متحمل شد. او مانند همیشه با همان رفتاری که از وی انتظار می‌رفت قول داد بیشترین همکاری را با شهرداری ساری داشته باشد و از سوی دیگر مدیران شهری و نمایندگان ساری نیز از عبوری دعوت کردند تا در آینده نزدیک سفری به این شهر داشته باشد.
اتفاقی که اگر رخ دهد نخستین سفر عبوری به ساری در قامت معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران خواهد بود.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال