امروز : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۰۹ AM
اختصاصی عبارت
سیر تا پیاز وام یک میلیاردی مسکن برای جوانان؛

طرح عجیب برای خانه دار شدن جوانان ایرانی / ماهانه ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنید؛ ۱۵ سال بعد وام بگیرید!

خانه+مسکن+عبارت
    -     کد خبر: 65090
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۶/۲۰|۱۱:۵۳
مردم می‌دانند که با این نرخ تورم و سرعت تغییرات و تحولات اقتصادی و سیاسی در جامعه، تا ۱۵ سال دیگر معلوم نیست در زمینه نرخ‌های قیمتی چه اتفاقاتی بیفتد و وضعیت تورم به کجا برسد.

عبارت-گروه اقتصاد: به تازگی مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد "با توجه به افزایش قیمت‌ها، مجدد پیشنهاد افزایش سقف وام به یک میلیارد تومان برای مسکن پس‌انداز جوانان دادیم که مورد موافقت شورای پول و اعتبار قرار گرفت". بر اساس جزئیات ذکر شده، تسهیلات مسکن جوانان از طریق سپرده‌گذاری در حساب مسکن جوانان بانک مسکن قابل دریافت است البته در ابتدا باید در یکی از شعب بانک مسکن حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح کنید.
توجه داشته باشید که برای افتتاح این حساب باید به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشید. مبالغ واریزی در حساب مسکن جوانان نیز می‌‎تواند به صورت ماهیانه (به مدت 15 تا 20 سال) سالیانه و یک‌جا باشد.حداقل مبلغ واریزی ماهانه به حساب پس‌انداز مسکن جوانان برای دریافت این تسهیلات ماهانه 200 هزار تومان (به ارزش امروز) است.
مجموع اقساط پرداختی در پایان 20 سال معادل 2 میلیارد و 159 میلیون 342 هزار تومان خواهد بود که در مجموع 53 درصد از بازپرداخت، در قالب سود دریافت خواهد شد. دریافت‌کننده وام، باید در ماه مبلغی در حدود 9 میلیون تومان به بانک بپردازد! اما پرسش مهم این است که وعده ساخت یک میلیون مسکن، در این میان چه می‌شود؟!نکته مهم  دیگر در مورد وام یک میلیاردی مسکن، این است که اگر جوان 18 ساله به بالایی که امروز بیکار است، حتی اگر به کمک والدینش بتواند ماهانه 200هزارتومان پس‌انداز کند، پس از 15 سال و در سن حدود 35 سالگی، می‌تواند این وام را دریافت کند، آن‎گاه همین جوان به میانسالی رسیده و هنوز بیکار، چگونه می‌تواند اقساط 9 میلیونی وامی را بپردازد که بعد از 15 سال با آن نمی‌تواند مسکنی تهیه کند؟
درحقیقت این طرح برای دهک‌های زیر پنج جامعه، اصلا طرح مناسبی نیست و کمکی به طبقات محروم جامعه که حدود 60 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند نمی‌کند، زیرا در حد بضاعت آنان نمی‌باشد. وام یک میلیاردی تنها می‌تواند به تحرک در بازار مسکن بینجامد، اما نه به صورت مثبت، بلکه افزایش وام مسکن، موجب افزایش قیمت مسکن خواهد شد و دوباره به زیان اقشار کم‌درآمد خواهد بود. در واقع باید گفت که اگر این وام برای اقشار کم درآمد در نظر گرفته شده، برای آنان نتیجه عکس خواهد داشت!
در این رابطه باید به دو نکته مهم اشاره کرد، اول این‌که طبعا ارزش رقم پس‌انداز شده در بانک با توجه به دورقمی بودن نرخ تورم، مدام کاسته خواهد شد. دوم این که اساسا این طرح، طرحی کارشناسی نشده و از سر اضطرار است. پرسش اینجا است که چه کسی حاضر می‌شود، 15 سال پولش را در اختیار بانک بگذارد، در حالی‌که با توجه به نرخ فعلی دورقمی تورم، معلوم نیست بعد از 15 سال، قیمت مسکن چقدر افزایش یافته باشد؟مردم می‌دانند که با این نرخ تورم و سرعت تغییرات و تحولات اقتصادی و سیاسی در جامعه، تا 15 سال دیگر معلوم نیست در زمینه نرخ‌های قیمتی چه اتفاقاتی بیفتد و وضعیت تورم به کجا برسد. چه کسی از مردم تن به یک سرمایه‌گذاری چنین بلندمدتی می‌دهد؛ در حالی‌که امروز اکثر بانک‌ها، وام‌های کوتاه مدت، با اقساط و سود بالا پرداخت می‌کنند؛ چون بانک می‌داند که سرعت تحولات بالاست و ترجیح می‌دهد پول و سودش را سریع پس بگیرد؛ قبلا همین بانک‌ها وام‌های 15 ساله می‌دادند، اما در شرایط فعلی اکثر بانک‌ها تسهیلات خود را بیشتر از اقساط سه ساله، پرداخت نمی‌کنند. زیرا نمی‌خواهند خود را درگیر ریسک بلندمدت بکنند، بنابراین چرا باید انتظار داشته باشند که مردم وارد این ریسک 15 ساله در شرایط بسیارسریع و غیرقابل پیش‌بینی اقتصادی شوند؟
به نظر طرح وام یک میلیاردی مسکن، پوششی است برای وعده غیرقابل عملی شدن ساخت یک میلیون مسکن در سال و نشان می‌دهد که حتی خود مسئولان هم به این نتیجه رسیده‌اند که چنان وعده‌ای، قابلیت عملی شدن ندارد.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال