امروز : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۲۱ AM

هشدارهای هواشناسی به کشاورزان / ذرت کاران نگران سرمای پاییزه نباشند / کاهش ۵۰ درصدی بارش نسبت به سال قبل

باران+عبارت
    -     کد خبر: 65137
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۶/۲۲|۱۳:۰۸
مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به شرایط جوی به کشاورزان توصیه می شود که هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند.

عبارت: مسعود حقیقت مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی، از بارش پراکنده باران در نوار شمالی کشور خبر داد و گفت: طی امروز در برخی نقاط گیلان، مازندران و اردبیل بارش پراکنده انتظار می رود.

او افزود: بنابر نقشه های هواشناسی تا اواسط هفته در سواحل شمالی، شمال شرق و دامنه های جنوبی البرز روند افزایش نسبی دما حاکم خواهد بود. همچنین در شرق کشور وزش باد شدید حکم فرماست.

حقیقت با تاکید بر تاریخ بهینه کشت کلزا بیان کرد: در استان خراسان شمالی در شهرهای اسفراین و بجنورد حداکثر تا ۵ مهر کشت کلزا را انجام دهند.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی در توصیه ای به کشاورزان بیان کرد: با توجه به شرایط جوی، کشاورزان در مناطق مرکز و جنوب کشور با خیال راحت در ساعات خنک صبح اقدام به محلول پاشی و سم‌پاشی کنند.

حقیقت با اشاره به اینکه ذرت کاران نگران سرمای پاییزه نباشند، بیان کرد: ذرت کاران نگران سرمای زودرس پاییز در اوایل مهر هستند، در حالی که جای هیچ گونه نگرانی نیست؛ چرا که حداقل یک هفته قبل اطلاع رسانی های لازم در خصوص تنش های دمایی داده می شود‌.

کاهش ۵۰ درصدی بارش نسبت به سال قبل

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت بارش در سال زراعی جدید گفت: بنابر آخرین آمار مجموع بارش کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون ۱۴۴.۴ میلی متر، در مدت مشابه سال قبل ۲۹۱ میلی متر و نسبت به دوره بلندمدت ۲۳۳ میلی متر بوده است که این امر به طور متوسط کاهش ۵۰.۴ درصدی بارش نسبت به سال گذشته و ۳۸ درصدی نسبت به دوره نرمال بلندمدت را نشان می دهد.

او از تاخیر در آغاز بارش های پاییز خبر داد و گفت: آخرین نقشه ها نشان می دهد به غیر از نوار راستای زاگرس، بارش خاصی طی ماه‌های مهر، آبان و اوایل آذر در سایر نقاط رخ کشور نمی دهد و عملا بارش نسبت به سال قبل در برخی نقاط به ویژه مناطق جنوبی با تاخیر آغاز می‌شود.

حقیقت ادامه داد: با توجه به آنکه زمان زیادی تا پایان سال زراعی باقی نمانده، از این رو کمبود بارش و خشکسالی ادامه خواهد داشت.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی در پایان با اشاره به اینکه امسال در اکثر مناطق خشکسالی با شدت و ضعف وجود دارد، تصریح کرد: امسال انواع خشکسالی همچون هیدرولوژی، کشاورزی و هواشناسی را در اکثر مناطق تجربه کردیم./باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال