امروز : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۱:۳۸ AM
اختصاصی عبارت
چرا حسن روحانی از سپهر سیاست ایران محو شد؛

از استنفورد تا امام صادق

روحانی+عبارت
    -     کد خبر: 65416
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۷/۱۵|۲۰:۰۷
سرویس : سیاست >> دولت
روحانی با چنان سرعتی از اذهان عمومی پاک شد که انگار نه انگار همین چهار سال پیش با ۲۳میلیون رأی به پاستور رفت. این فراموشکاری جمعی باردیگر نشان داد که حسن روحانی در زیر چتر هاشمی رفسنجانی معنا پیدا می‌کرد و در فقدان وی، نمی‌تواند جایی در حاکمیت باز کند یا تاثیری بر افکارعمومی داشته‌ باشد.

عبارت l عالین نجاتی: حسن روحانی غایب ترین رئيسِ قوه‌ی مجریه در جمهوری اسلامی بعد از پایان کار دولت است. به‌جز ابولحسن بنی‌صدر و شهید رجایی، تمام رؤسای جمهور؛ بعد از پایان دولت مطبوع‌شان نفوذ حاکمیتی یا  شهرت اجتماعی خود را حفظ کرده و بعضی بر آن افزودند.
آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری منصوب شدند و حالا پرنفوذترین شخصیت کشور هستند. هاشمی‌رفسنجانی انواع مسئولیت‌ها را تجربه کرد و تا لحظه مرگش همچنان یکی از اصلی‌ترین بازیگران در سپهر سیاسی ایران بود. خاتمی اگرچه از حاکمیت ترد شد، اما بعنوان لیدر قدرتمند جریان اصلاحات و یکی از موثرترین چهره‌های سیاسی کشور باقی ماند. احمدی‌نژاد، علی‌رغم ساختارشکنی‌های بی‌سابقه‌اش همچنان در عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد و از پایگاه مردمی قابل توجهی برخوردار است.
اما حسن روحانی نه در حاکمیت و نه در جامعه جایگاه خاصی ندارد.
مردی که چهل سال بار اسرار نظام را به دوش کشید و از امنیتی‌ترین روحانیون کشور بود حالا از چپ و راست به بدعهدی، جاسوسی و فریب‌خورده‌گی متهم می‌شود و هشتگ مجازات‌اش در شبکه‌های اجتماعی داغ است. برخلاف صف طویل منتقدان، در خیمه‌ی موافقانِ شیخ حقوقدان، جنگجویی باقی نمانده است و هیچ کس حاضر نیست از عملکرد وی دفاع کند.

روحانی با چنان سرعتی از اذهان عمومی پاک شد که انگار نه انگار همین چهار سال پیش با ۲۳میلیون رأی به پاستور رفت. این فراموشکاری جمعی باردیگر نشان داد که حسن روحانی در زیر چتر هاشمی رفسنجانی معنا پیدا می‌کرد و در فقدان وی، نمی‌تواند جایی در حاکمیت باز کند یا تاثیری بر افکارعمومی داشته‌ باشد.

دلیل پشت کردن افکارعمومی به حسن روحانی مشخص است. شکست دولت دوم او در تحقق وعده‌هایش، مخصوصاً حل مشکلات اقتصادی با توسل به برجام اصلی‌ترین دلیل رویگردانی جامعه از اوست. اگرچه دولت دوم روحانی بدشانس‌ترین دولت بعد از انقلاب بود اما دولتمردان و در رأس آنها رئیس‌جمهور، ترفندی برای حل بحران‌ها نداشتند. زبانشان الکن بود و از هوش و توانایی کافی برای استفاده از رسانه‌ها برخوردار نبودند.

اما دلیل بی‌توجهی حاکمیت به او چیست؟ چرا برخلاف تصور رایج، حکمی از رهبری برای عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام دریافت نکرد؟ بسیاری از تحلیلگران معتقدند روحانی نیز در گروه‌بندی برادران لاریجانی قرار گرفته و دیگر هرگز به صحنه بازنخواهد گشت. آنها دلخوری شدید رهبری از عملکرد وی و تقابل فکری در شیوه‌ی مواجهه با ایالات متحده آمریکا را اصلی‌ترین دلیل فاصله گرفتن حاکمیت از روحانی می‌دانند. به بیانی دیگر تاریخ مصرف سیاسی حسن روحانی گذشته و قرار است در گام دوم انقلاب، شخصیت‌های همیشه درصحنه، سِن را ترک کنند و پرده‌ی آخر پایین بیافتد.

وضعیت فعلی روحانی حاصل ترکیبی از عملکرد او و آغاز دوران تازه‌ای در حکمرانی جمهوری اسلامی ایران است. چه‌بسا اگر روحانی عملکرد بهتری نیز می‌داشت، در موقعیت فعلی‌اش تفاوت چندانی نمی‌کرد. ترکیب گل‌درشتِ سپاه پاسداران و دانشگاه امام صادق در دولت جدید، در تقابل آشکار با ترکیب قدرتمند روحانیت و تکنوکرات‌ها است که بیش از سه دهه سیاست‌های کلان اجرایی کشور را تنظیم و اجرا می‌کردند، و حسن روحانی یکی از اصلی‌ترین نمادهای آن ترکیب سنتی است.

غیبت روحانی خبر از آغاز عصری جدید در جمهوری اسلامی می‌دهد. عصری که کارگزارانش به‌جای استنفورد یا دانشگاه تهران از امام صادق و بسیج دانشجویی می‌آیند. در دوران جدید؛ «منطقه‌محوری» جایگزین «جهانی‌شدن» می‌شود و  «سیاست‌ِفرهنگی» عرصه را به  «فرهنگ عقیدتی» وامی‌نهد. درونگرایی، برون‌طلبی را مقهور می‌کند و احتیاط و بدبینی جای اعتماد و خوش‌بینی را می‌گیرد.
در این جغرافیای جدید سیاسیونی همانند لاریجانی، روحانی، باهنر، خاتمی، احمدی‌نژاد و بسیاری دیگر از بازیگران سنتیِ عرصه‌ی قدرت در ایران جایی ندارند و انقلابیون میز را به انقلاب‌زادگان تحویل می‌دهند. این دنیای جدید، دوگانه‌ی اصلاح‌طلب - اصولگرا را بر نمی‌تابد و به دنبال یکپارچه‌سازی عرصه‌ی عمومی زیر لوای انقلابی‌گری است. این تعریف تازه از انقلاب، بی‌پروایی اصلاحات و محافظه‌کاری اصولگرایان را خطرناک می‌داند و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بازگشت آنها به‌کار خواهد بست.

اخبار مرتبط
تجار مازندرانی نیازمند تفکر جهانی / از ایجاد نمایشگاه اختصاصی مازندران در سلیمانیه عراق تا معرفی رویداد ساری ۲۰۲۲ در اکسپو دبی اصرار شدید یک نماینده به محاکمه فوری روحانی پشت‌پرده درخواست محاکمه حسن روحانی / تندرو‌ها با دینامیت بازی می‌کنند سه نامزد برای یک صندلی / روحانی، ناطق‌نوری یا لاریجانی؟ درخواست پناهیان برای لایک کردن صفحات انقلابی / جنجال فیلم لو رفته از زندان اوین / محمود احمدی نژاد محاکمه می شود؟ گمانه زنی ها درباره پُست و آینده سیاسی رئیس جمهور سابق / حسن روحانی کجاست؟ از سن بالای عزت‌الله ضرغامی تا چهره‌ای منحصر به‌فرد برای کابینه رئیسی / این می‌گو آن میگو نیست اما کار را راه می‌اندازد! / موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی چه گفتند؟ خبرهای جدید از اختلاف رئیسی و اصولگرایان بر سر کابینه / کدام وزرای روحانی ابقا می شوند؟ شکایت کمیسیون اصل ۹۰ از زنگنه و روحانی! ماجرای عجیب حقوق ۳۵۰ میلیونی روحانی/ رئیس جمهور سابق دستمزد نجومی می‌گیرد؟

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال