امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۵:۴۲ PM
اختصاصی عبارت
نشست مدیرکل دامپزشکی استان مازندران با خبرنگاران؛

از نقش دامپزشکان در بحران کرونا تا نخستین محصول صادراتی به ژاپن

دامپزشکی+عبارت
    -     کد خبر: 65427
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۷/۱۷|۰۹:۳۰
مدیرکل دامپزشکی مازندران در ارتباط با موضوع تلف شدن فک‌های خزری، اظهار کرد: طبق همکاری سازمان دامپزشکی با محیط‌زیست، گزارش‌ها به مرکز ارجاع داده شد، نقش ما نمونه‌برداری و ارجاع نمونه است و در خصوص نتیجه‌گیری مراجع رسمی در کشور اظهار نظر می‌کنند.

عبارت: محمد حسن گلپایگانی پیش ازظهر چهارشنبه در نشست با خبرنگاران به مناسبت روز ملی دامپزشکی با اشاره به پنجاهمین سالروز تصویب قانون دامپزشکی در کشور اظهار داشت: در گذشته قوانین دامپزشکی پاسخگوی نیازهای جامعه بود اما در حال حاضر با توجه به ایجاد نیازهای جدید برای جامعه مانند تامین امنیت غذایی نیازمند بازنگری در قوانین موجود هستیم زیرا دامپزشکی تضمین کننده کیفیت، سلامت و ایمن بودن مواد غذایی است و باید در این رابطه نقش پررنگ‌تری داشته باشد.

وی با اشاره به نیاز دامپزشکی به تعامل، هم‌اندیشی و استفاده از ظرفیت نخبگان در این زمینه گفت: مراودات سیاسی و اجتماعی با کشورها، مطالبات کشورهای مقصد کالاها و غیره نیازمند بازنگری در حوزه سلامت محصولات است و ما باید با حمایت از تشکل‌های صنفی و تولیدی برای ارتقای سلامت، امنیت و رشد اقتصادی کشور تلاش کنیم.

گلپایگانی با اشاره به شعار "نقش دامپزشکان در بحران کووید ۱۹" اظهار کرد: دامپزشکان به عنوان پیشقراولان سلامت، طی دو سال گذشته و در بحبوحه کرونا لحظه‌ای از وظایف عقب نشینی نکردند و با این کار از تحمیل بار اضافی بر دوش کادر سلامت جلوگیری به عمل آوردند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران از واکسیناسیون، سم‌پاشی و مقابله با تب کریمه کنگو و تب مالت به عنوان نمونه‌ای از فعالیت‌های جهادی این اداره‌کل نام برد و افزود:‌همانطور که می‌دانید در سالی که گذشت کمتر شاهد مباحثی در خصوص ابتلا به آنفولانزا بودیم،  همچنین نسبت به ۶ ماهه سال قبل، شاهد افزایش ۵ برابری نمونه‌گیری در بخش آزمون‌های سلولوژیکی و افزایش ۳ برابری در بخش آزمونهای مولکولی هستیم.

او همچنین افزود: در این مدت شاهد افزایش ۷۰ درصدی در بخش مراقبت‌های فعال در این حوزه بودیم، در کشتارگاه‌ها با کنترل لاشه‌ها و نظارت به ممانعت از انتقال بیماری‌های مشترک از دام به انسان کمک کردیم تا فراورده‌های غیربهداشتی دست مصرف کننده نرسد.

گلپایگانی اعلام کرد: در ۶ ماهه امسال، ۳۹۲ هزار و ۳۰۹ کیلوگرم ماهی منجمد، ۱۳۱ هزار کیلوگرم ماهی خوراکی تازه، هزار و ۴۰ کیلوگرم خاویار، ۴ میلیون و ۲۷۹ هزار و ۲۸۹ کیلوگرم شیر خشک و پنیر به کشورهای دیگر صادر شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان در ادامه خبر جالبی را به خبرنگاران یادآور شد و گفت: در حال حاضر ما برای نخستین بار توانستیم به کشوری همچون ژاپن لبنیات صادر ‌کنیم، و این آمادگی را برای همکاری با صاحبان صنایع در جهت افزایش میزان صادرات به کشورهای دیگر در جهت ارزآوری پایدار داریم.

وی همچنین درخصوص علت مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله گفت: طبق بازدیدهای میدانی از میانکاله علت از بین رفتن پرندگان بوتولیسم مطرح شده بود، تا این لحظه بحثی به‌عنوان رخداد بیماری آنفلوآنزا در پرندگان مهاجر گزارش نشده است.

او از مردم خواست تا از مصرف و شکار هر گونه پرندگان وحشی و زنده اکیدا خودداری کنند و تاکید کرد: ویروس کرونا به اندازه کافی کادر درمان را خسته و برای مردم گرفتاری ایجاد کرده، پس بهتر است رعایت کنیم.

مدیرکل دامپزشکی مازندران در ارتباط با موضوع تلف شدن فک‌های خزری، اظهار کرد: طبق همکاری سازمان دامپزشکی با محیط‌زیست، گزارش‌ها به مرکز ارجاع داده شد، نقش ما نمونه‌برداری و ارجاع نمونه است و در خصوص نتیجه‌گیری مراجع رسمی در کشور اظهار نظر می‌کنند.

 

صدور ۵۸۴ پروانه بهره‌برداری دامپزشکی در یک سال

در ادامه ناصر دستوریان رئیس شورای نظام دامپزشکی مازندران که ریاست سه هزار نفر از اعضای نظام را بر عهده دارد، بیان کرد: در این دوره چهارمین دوره نظام دامپزشکی به رسم هر چهار سال یک بار و در راستای سرعت‌بخشی به پاسخگویی به ارباب رجوع و همچنین کاهش دغدغه اعضای نظام تشکیل شد.

وی با بیان اینکه با حذف بیشتر کمیسیون‌ها از دغدغه ارباب رجوع درباره اخذ پروانه بهره‌برداری کار کاسته شد، اضافه کرد: طی یک سال گذشته؛  ۵۱۱ پروانه بهره‌برداری مرغداری، ۱۶ پروانه بهره‌برداری گاوداری، ۲۰ پروانه بهره‌برداری گوسفندداری و ۳۷ پروانه بهره‌برداری پرورش آبزیان صادر کردیم‌.

دستوریان همچنین یادآور شد: در سال ۱۳۹۹،  با رویکرد تسریع در پاسخگویی به ارباب رجوع،  به ۹ هزار و ۶۰۰ مکاتبه اداری و ۸۵۰ استعلام در بخش کارشناسی زمین پاسخ داده شد، همچنین در حوزه دامداری روستایی ۶۰۰ کارت روستایی صادر شد.

رئیس شورای نظام دامپزشکی مازندران در پایان یادآور شد: تمامی اعضای نظام دامپزشکی استان دز کامل واکسن کرونا را دریافت کرده و برنامه‌ریزی شد تا واکسن آنفلوآنزا برای افراد برخط و درگیر مباحث شغلی تزریق شود.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال