امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۳:۲۲ PM
شفاخانه / ۲۲۸
بسته ویژه دانستنی های روز سلامت در عبارت؛

کشف درمان قطعی برای میگرن / بیماری بی‌علامتی که قاتل شماست / سحرخیز باشید تا دیابت نگیرید / کدام مواد غذایی را نباید در وعده شام مصرف کنیم؟

شفاخانه+عبارت
    -     کد خبر: 66466
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۷/۱۹|۰۰:۳۲
«شفاخانه عبارت» بسته ویژه خبری حوزه ی سلامت است که به صورت یک روز در میان توسط تحریریه عبارت تهیه و منتشر می شود. با خواندن این ستون شما از به روزترین مطالب مرتبط با سلامت در مازندران و کشور مطلع خواهید شد.

سحرخیز باشید تا دیابت نگیرید

این یافته حاصل از مقایسه الگوی خواب و بیماری در ۱۷۲ فرد میانسال است که به عنوان بخشی از یک مطالعه پیشگیری از چاقی در ایتالیا انجام شده است

«جیونا موسکوگیری» استادیار بخش غدد درون ریز دانشگاه «ناپل فدریکو II» در ایتالیا گفت: چرخه خواب و بیداری یکی از مهمترین ریتم های رفتاری در انسان ها است.

محققان در این مطالعه، افراد مورد بررسی را  بر اساس الگوی خواب آنها گروه بندی کرد. تقریباً از هر ۱۰ نفر، شش نفر سحر خیز بودند. این فراد صبح زود بیدار می شوند و بیشترین فعالیت را دارند.

سحرخیز باشید تا دیابت نگیرید

حدود ۱۳ درصد «شب زنده دار» بودند. این افراد دیر از خواب بیدار می شوند و اواخر بعد از ظهر یا عصر بیشتر فعال هستند. بقیه که حدود سه نفر از هر ۱۰ نفر بودند، بین این دو گروه بودند که به آنها «نوع متوسط» گفته می شد.

اگرچه افراد هر سه گروه مورد مطالعه، شاخص جرم بدن( BMI) مشابه داشتند، اما افراد شب زنده دار بیشتر احتمال داشت که وعده های بزرگ شام صرف کنند و عادات ناسالم دیگری مانند استفاده از دخانیات و عدم فعالیت ورزشی داشته باشند. همه این عوامل این افراد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به مشکلات سلامتی قرار می دهد.

بر اساس نتایج این مطالعه، درحالی که خطر ابتلا به بیماری قلبی در افراد سحرخیز ۳۰ درصد بود، این رقم در افراد شب زنده دار به حدود ۵۵ درصد می رسید. در همین حال، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در افراد سحرخیز حدود ۹ درصد و در افراد شب زنده دار تقریباً ۳۷ درصد بود.

موسکوگیری خاطرنشان کرد: مطالعات قبلی تخمین زده اند که خطر ابتلا به فشار خون و کلسترول بالا در افراد شب زنده دار در مقایسه با افراد سحرخیز ۱.۳ برابر بیشتر است. همچنین افراد شب زنده دار کمتر احتمال دارد از رژیم غذایی مدیترانه ای که برای سلامت قلب مفید است، پیروی کنند. رژیم غذایی مدیترانه ای حاوی مقادیر زیادی، میوه، سبزیجات و ماهی است .

در مجموع تمام این ویژگی ها افراد شب زنده دار را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ قرار می دهد.

یافته های این مطالعه در نشست مجازی «کنگره اروپا در مورد چاقی» ارائه شد.

 

 

کدام مواد غذایی را نباید در وعده شام مصرف کنیم؟

بسیاری از افراد می‌دانند که نباید پیش از خوابیدن قهوه و یا هر نوشیدنی حاوی کافئین مصرف کنند. با این حال، مواد غذایی مختلفی وجود دارد که مصرف آن پیش از به بستر رفتن می‌تواند کیفیت خواب افراد را تحت الشعاع قرار دهد. در این مطلب به این مواد غذایی می‌پردازیم:

۱- سبزیجات چلیپایی

براساس تحقیقات انجام شده بهتر است برخی سبزیجات را تنها در وعده ناهار مصرف کنید. سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و گل کلم سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف هستند. با این حال، این سبزیجات دارای سطح بالایی از فیبر نامحلول بوده که عملاً زمان زیادی برای هضم آن‌ها مورد نیاز است. اگر افراد پیش از به بستر رفتن از این مواد غذایی استفاده کنند، بدن همچنان در زمان خواب درگیر هضم آنهاست. همین موضوع فرد را از داشتن یک خواب آرام و دلنشین محروم خواهد کرد.

۲- گوشت قرمز

گوشت‌های قرمز مانند استیک‌ها و گوشت بره سرشار از پروتئین هستند و مانند سبزیجات چلیپایی در وعده شام عمل می‌کنند. از آنجا که بدن انرژی زیادی برای هضم پروتئین‌های سنگین مانند گوشت قرمز مصرف می‌کند، عجیب نیست افراد نتوانند خوابی آرام داشته باشند.

کدام مواد غذایی را نباید در وعده شام مصرف کنیم؟

۳- سس گوجه فرنگی

سس گوجه فرنگی یکی دیگر از مواد غذایی است که باید پیش از خواب از خوردنش اجتناب کنید. به دلیل خاصیت اسیدی بالای این سس، این موضوع می‌تواند باعث ایجاد سوء هاضمه و یا سوزش سر معده (رفلاکس معده) در طول خواب شود. با این حال، همچنان می‌توانید یک بشقاب ماکارونی به همراه سس گوجه فرنگی در وعده شام بخورید، اما دستکم باید این وعده غذایی ۳ ساعت پیش از خواب میل شود.

۴- گوشت‌های فرآوری شده و پنیر

شاید مصرف گوشت‌های فرآوری شده و پنیر در یک پیکنیک خانوادگی مناسب باشد، اما به هیچ عنوان گزینه سالمی برای وعده شام نیست. تحقیقات نشان داده است گوشت‌های فرآوری شده دارای تیرامین هستند. تیرامین یک آمینو اسید است که باعث افزایش هوشیاری افراد می‌شود. از این رو، بی دلیل نیست که خوردن آن می‌تواند کیفیت خوابتان را پایین بیاورد.

 

 

بی‌خوابی باعث افزایش ابتلا به کرونا می‌شود

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (نوعی اختلال خواب) در معرض خطر بیشتر ابتلا به کووید۱۹ هستند.

همچنین محققان مؤسسه تحقیقاتی کایسر کالیفرنیا دریافتند که هرچه بیماران بیشتر از ماسک فشار هوای مداوم (CPAP) هنگام خواب استفاده کنند، خطر ابتلای شأن به کووید ۱۹ بیشتر می‌شود.

در این مطالعه، محققان داده‌های حدود ۸۲ هزار بیمار مبتلا به اختلالات خواب را بررسی کردند. از بین این تعداد، حدود ۱۵۰۰ نفر تست کووید ۱۹ شأن مثبت بود که ۲۲۴ نفرشان در بیمارستان بستری شدند و ۶۱ نفرشان در بخش ICU بستری شده یا فوت کردند.

بی‌خوابی باعث افزایش ابتلا به کرونا می‌شود

یافته‌ها نشان داد آپنه خواب درمان نشده با نرخ بالاتر ابتلاء به کووید ۱۹ مرتبط است.

این مطالعه همچنین چاقی و وجود بیشتر بیماری‌های مزمن را با نرخ بالاتر عفونت کووید ۱۹ مرتبط دانست.

به گفته محققان، هم فاکتورهای بیولوژیکی و هم رفتاری در رابطه بین آپنه خواب و خطر ابتلاء به کووید ۱۹ دخیل هستند.

آپنه خواب، وقفه تنفسی در خواب است که با توقف یا کاهش تنفس در هنگام خواب، فرد همراه با تنگی نفس از خواب می پرد.

 

 

ویژگی‌هایی که از لحاظ روانشناسی سلامت شخصیت شما را تایید می‌کنند

تحقیقات جدید منتشر شده در ژورنال Journal of Personality and Social Psychology به این نکته اشاره می‌کند که چه ویژگی‌های شخصیتی نشان‌دهنده سلامت ذهنی شما هستند و کدامیک از آن‌ها به طور کلی، برای سلامتی شما مهم است.

در اولین مطالعه از سه مطالعه انجام شده در این زمینه، محققان از ۱۳۷ متخصص روانشناسی خواستند با استفاده از ۳۰ ویژگی شخصیتی در فهرست روانشناسی NEO، آن دسته از ویژگی‌هایی که نشان می‌دهد یک فرد از لحاظ روانی سالم است را مشخص کنند و همچنین از آن‌ها خواسته شد تا مشخص کنند که از نظر آن‌ها یک شخصیت سالم چگونه است؟!

ویژگی‌های کلیدی یکسان در میان همه گروه ها مشخص بود که بر اساس این گزارش، عملکرد شخصیت سالم را می‌توان به شخصیتی نسبت داد که سطح بالایی از درک احساسات، احساسات مثبت و صداقت و همچنین سطح پایینی از رنجیدگی روانی را داراست.

ویژگی‌هایی که از لحاظ روانشناسی سلامت شخصیت شما را تایید می‌کنند

در سطح دقیق‌تر، اسکات باری کافمن، دکترای روانشناسی، ۱۰ ویژگی خاص شخصیت را در Scientific American نام‌گذاری می کند: صداقت در احساسات، صداقت در گفتار، شایستگی، صمیمیت، احساسات مثبت، سطح پایین عصبانیت، اضطراب، افسردگی و آسیب‌پذیری کم در برابر استرس و لغزش کم.

دکتر کافمن خاطرنشان می‌کند که برای داشتن یک زندگی سالم، نیازی نیست که همه این ویژگی‌های شخصیتی را داشته باشید، اما تشخیص کلیدی سلامت روانی شما در این است که میزان بهره‌مندی شما از این ویژگی‌ها چقدر است و آیا این مشخصات، شما را از رسیدن به هدف‌هایتان بازمی‌دارند یا خیر؟!

در دو مطالعه دیگر، محققان این مشخصات را با بیش از ۳ هزار دانش آموز واقعی مقایسه کردند و دریافتند که این صفات با رضایت بیشتر از زندگی، عزت نفس بیشتر، خودکفایی، خوش‌بینی، داشتن عصبانیت و پرخاشگری کمتر و داشتن رابطه خویشتنداری بیشتر ارتباط داشت و از آنجا که داشتن اضطراب، افسردگی و استرس در جلوگیری از دستیابی به همه این موارد نقش مهمی دارد، اطمینان حاصل کنید که این موارد، مانع زندگی سالم و شاد و طولانی شما نمی‌شود.

سلامتی به ویژه در این دو سال اخیر، بیش از حد مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و با توجه به اینکه در این مدّت که درگیر بیماری کرونا هستیم، همه به دنبال این هستند تا سلامتی خود را تضمین کنند، باید توجه داشته باشیم که برای دستیابی به سلامتی کامل، باید سلامت روانی خود را بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

 

 

خوردن زیاد میوه سلامت شما را به خطر می‌اندازد

برخی افراد تصور می‌کنند به دلیل آنکه میوه‌ها دارای فواید بی شماری هستند، می‌توان در مصرف آن‌ها زیاده روی کرد و حتی رژیم‌های غذایی مبتنی بر مصرف میوه‌ها گرفت. در سوی دیگر، برخی افراد به دلیل قند فروکتوز موجود در میوه‌ها می‌کوشند تا جای ممکن آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

اندلی بلاتی و جن برونینگ، از مسئولان آکادمی تغذیه و رژیم غذایی آمریکا در این زمینه به سوالات مخاطبان پاسخ می‌دهند.

آن‌ها تاکید دارند، نخست باید این موضوع را دانست که مصرف طیف گسترده‌ای از میوه‌ها برای سلامت بدن بسیار مفید است. میوه‌ها یکی از منابع غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، پتاسیم، و فیبر هستند. همچنین آنتی اکسیدان‌های فراوانی که در میوه‌ها وجود دارد در فرآیند سم زدایی بدن نقش مهمی دارند و مانع از ابتلا به برخی سرطان‌ها می‌شوند.

فراتر از سلامتی جسمانی، مصرف میوه‌ها باعث بهبود سلامت روانی افراد نیز می‌شود. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد نشان می‌دهد داشتن رژیم غذایی حاوی میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند سلامت روانی افراد جوان بالغ را بهبود بخشد. در این تحقیقات دانشمندان مشاهده کردند تنها پس از دو هفته افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات، سلامت روان جوانان ارتقا یافت.

با این وجود، گرچه مصرف میوه‌ها فواید زیادی دارد، اما اگر بخواهید آن‌ها را به طور کامل جایگزین سایر مواد غذایی کنید به زودی دچار کمبود مواد مغذی در بدن خواهید شد. برای مثال، میوه‌ها منبع مناسبی از عناصری همچون روی یا آهن نیستند. این درحالی است که این دو عنصر برای سلامت و کارکرد مناسب بدن ضروری هستند.

همچنین تحقیقات نشان داده است زیاده روی در مصرف میوه‌ها می‌تواند باعث ناراحتی گوارشی در برخی افراد شود. از عوارض جانبی زیاده روی در مصرف میوه‌ها می‌توان به سوزش سر معده (رفلاکس معده)، اسهال و نفخ اشاره کرد.

نباید فراموش کرد که میوه‌ها دارای قند فروکتوز هستند و زیاده روی در مصرف آن‌ها به راحتی باعث افزایش سطح قند خون می‌شود. این موضوع به ویژه در افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت هستند بسیار خطرناک است.

خوردن زیاد میوه سلامت شما را به خطر می‌اندازد

از سوی دیگر، گرچه میوه‌ها نسبت به سایر مواد غذایی از کالری کمتری برخوردارند، اما زیاده روی در مصرف آن‌ها می‌تواند باعث افزایش وزن و چاقی شود. برای مثال، ۱۲ عدد موز معادل ۱۲۰۰ کالری انرژی دارد و خوردن این میزان میوه در یک روز بی تردید باعث چاقی خواهد شد.

این دو متخصص تاکید دارند در کنار اهمیت حجم میوه‌هایی که مصرف می‌کنید، چگونگی مصرف آن‌ها نیز بسیار مهم است. برای مثال زمانی که یک میوه را به طور کامل میل می‌کنید، در کنار دریافت مواد مغذی و قند، فیبر نیز وارد دستگاه گوارش می‌شود. اما مصرف آبمیوه دارای سطح بسیار بالایی از فروکتوز بوده و فاقد فیبر است. از این رو، نباید در مصرف آبمیوه زیاده روی کرد.

در پایان باید بر این موضوع تاکید داشت که میوه‌ها دارای خواص بی شماری هستند و حذف آن‌ها از رژیم غذایی کار عاقلانه نیست. با این حال، نباید در مصرف هیچ ماده غذایی از جمله میوه‌ها زیاده روی کنید. توصیه می‌شود در رژیم غذایی خود میان مصرف میوه‌ها و سبزیجات و سایر مواد غذایی نوعی تعادل ایجاد کنید.

 

 

کشف درمانی برای میگرن

 این روش بر مبنای انعطاف‌پذیری عصبی (neural plasticity) است که به انعطاف‌پذیری سیناپسی و غیر سیناپسی مربوط می‌شود.

بر اساس این مطالعات انعطاف‌پذیری عصبی عامل اختلالات سیستم عصبی مرکزی است و با هدف قراردادن آن می‌توان افسردگی، درد مزمن و حتی اعتیاد را درمان کرد.
ساختار سلولی شامل پروتئینی به نام توبولین است که تغییرات سلول و پویایی آن را کنترل می‌کند. همین پویایی باعث می‌شود سیستم عصبی بتواند در تعامل با محیط خود تغییر کند.

کشف درمانی برای میگرن مزمن
توبولین از طریق یک فرآیند شیمیایی به نام استیل‌دار کردن (acetylation) در بدن اصلاح می‌شود. در این فرآیند یک پروتئین دیگر به نام histone deacetylase ۶ یا هیستون دآتیلاز ۶ نیز دخیل است.
این تحقیقات در دانشگاه ایلینوی شیکاگو نشان می‌دهد با هدف قرار دادن این مکانیسم‌ها و مهار پروتئین هیستون دآتیلاز ۶  می‌توان بیماری میگرن را درمان کرد. این روش در مدل‌های حیوانی موفقیت‌آمیز گزارش شده است.
سردردهای میگرنی به صورت دردهای ضربه‌ای و تپش‌دار در نقطه‌ای از سر توصیف می‌شوند و معمولا نیمی از مغز را در بر می‌گیرد. مدت زمان این درد بین ۴ تا ۷۲ ساعت است و زندگی فرد را مختل می‌کند.
معمولا افراد مبتلا به میگرن نسبت به صدا و نور حساس می‌شوند. رژیم غذایی، استرس و تغییرات هورمونی در میزان و شدت این بیماری نقش مهمی دارد.
یکی از مهم ترین دلایل عود سردردهای میگرنی، بی توجهی به وعده‌های غذایی، مخصوصا صبحانه است. به افراد مستعد ابتلا به میگرن توصیه می‌شود که به وعده‌های غذایی منظم توجه داشته باشند و از غلات، میوه و سبزیجات تازه و گوشت کم چرب استفاده کنند.
طبق آخرین آمار انستیتو ملی سلامت، حدود ۱۰ درصد از افراد سراسر دنیا به میگرن مبتلا هستند و تعداد مبتلایان زن چهار برابر مردان است.

 

 

بیماری بی‌علامتی که قاتل شماست

هاجر عوض پور با بیان اینکه فشار خون بالا یا پرفشاری خون سبب عوارض مختلفی در بدن می‌شود، گفت: این ممکن است به خطر بزرگ‌تری مانند سکته قلبی و مغزی، بیماری کلیوی، اختلالات چشمی، کما یا حتی مرگ منجر شود.

وی تصریح کرد: فشارخون بالا اثر زیادی بر هزینه مراقبت‌های بهداشتی و میزان مرگ در دنیا دارد در حالی که فشارخون می‌تواند به سادگی در جامعه یا در مراکز بهداشتی درمانی با استفاده از دستگاه فشارسنج اندازه‌گیری و به موقع شناسایی شود.

این کارشناس اظهار کرد: فشارخون بر اساس عوامل ایجادکننده آن به دو نوع فشارخون بالای اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.

بیماری بی‌علامتی که قاتل شماست

عوض پور بیان کرد: فشارخون اولیه گرچه علت آن ناشناخته است بسیار شایع‌تر بوده و حتی به عنوان فشارخون بالای اساسی هم نامیده می‌شود.

کارشناس شبکه بهداشت و درمان گناوه افزود: اغلب افراد بزرگ‌سال دارای فشارخون بالا در این گروه قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: به نظر می‌رسد ترکیبی از عوامل ژنتیک، رژیم غذایی، سن و شیوه زندگی شامل مصرف دخانیات، مصرف الکل، استرس، اضافه وزن، مصرف زیاد نمک و کم تحرکی در بروز این بیماری نقش داشته باشند.

این کارشناس تصریح کرد: فشارخون بالا می تواند ناشی از عوامل چندگانه از جمله حجم پلاسمای خون و فعالیت هورمون‌هایی تنظیم‌کننده حجم و فشارخون باشد و همچنین توسط عوامل محیطی مانند استرس و کم تحرکی تحت تاثیر قرار گیرد.

هاجر عوض پور بیان کرد: فشارخون بالا در ابتدا بدون علامت است اما زمانی که به‌تدریج منجر به بروز عوارضی یا چندین بیماری مانند بیماری کلیوی، بیماری قلبی و... شود این بیماری علائم دار شده که مربوط به تظاهر عوارض فشارخون بالا است.

وی اظهار کرد: برای اندازه‌گیری فشارخون صحیح نیم ساعت قبل از اندازه‌گیری فشارخون، سیگار یا چای و یا قهوه استفاده نشود و فعالیت شدیدی انجام‌ نشده باشد.

 

 

این غذاها را بخورید و چربی بسوزانید

 تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد تجمع چربی در شکم ارتباط مستقیمی با میزان کلسیم بدن دارد. به هر میزان که سطح کلسیم در دسترس بدن بالا باشد، خطر تجمع چربی در شکم کاهش می‌یابد. از این رو، استفاده از سبزیجات دارای برگ‌های سبز مانند اسفناج و کلم سبز می‌تواند باعث کاهش چربی شکم شود.
 
اسفناج یکی از منابع غنی از کلسیم است به طوری که در هر یک فنجان از آن معادل ۲۵۰ میلی گرم کلسیم وجود دارد. فراتر از این موضوع، اسفناج دارای آنتی اکسیدانی به نام آلفا- لیپوک اسید است که می‌تواند اثرگذاری انسولین در افراد مبتلا به دیابت را افزایش دهد. تحقیقات نشان داده است مصرف سبزیجات باعث کاهش سطح گلوکز خون می‌شود. هر یک فنجان کلم سبز نیز دارای ۲۶۸ میلی گرم کلسیم است.
 
دانشمندان آمریکایی در یک پژوهش اقدام به سنجش میزان مصرف کلسیم و کاهش چاقی شکمی کردند. در این تحقیقات به افراد چاق و کسانی که از اضافه وزن رنج می‌بردند و در محدوده ۴۰ سالگی قرار داشتند آب پرتقال غنی از کلسیم داده شد.

این غذاها را بخورید و چربی بسوزانید
 
در سوی دیگر، به یک گروه با همین شرایط آب پرتقال بدون کلسیم تجویز شد. محققان پس از ۱۶ هفته مشاهده کردند افرادی که از آب پرتقال غنی از کلسیم استفاده کرده بودند به طور قابل ملاحظه‌ای از حجم چربی‌های شکمی شان نسبت به گروه دوم کاسته شده بود.
 
البته نباید این نکته را فراموش کرد که کلسیم و ویتامین D به طور مستقیم روی یکدیگر تاثیرگذارند. ویتامین D و کلسیم با یکدیگر جذب می‌شوند و چاقی شکمی در واقع ناشی از کمبود هر دو این موارد است. قارچ‌ یکی از منابع غنی ویتامین D محسوب می‌شود که می‌توانید آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 
دانشمندان دانشگاه هاروارد تاکید دارند برای داشتن تناسب اندام و سلامتی بدن داشتن یک رژیم غذایی متعادل ضروری است. برای کاهش چربی‌های شکمی در کنار باید‌های غذایی، افراد برخی مواد غذایی را نیز نباید مصرف کنند. برای مثال، نوشیدنی‌های شیرین حاوی قند فروکتوز به راحتی باعث چاقی شکمی می‌شوند.
 
از دیگر عواملی که می‌تواند باعث کاهش سطح چربی شکمی شود می‌توان به عدم استعمال دخانیات و داشتن یک خواب مناسب و آرام در طول شب اشاره کرد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال