امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۳:۳۸ PM

بی‌مهری مراکز آموزشی مازندران به معلولان / کم توجهی به قانون اشتغال معلولان و نابینایان در استان

نابینا+عبارت
    -     کد خبر: 66493
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۷/۲۰|۲۰:۴۴
مدیرعامل انجمن نابینایان و کم بینایان مازندران از بی مهری مراکز آموزشی بابت دریافت هزینه تحصیل از این قشر انتقاد کرد.

عبارت: بر اساس قانون تحصیل افراد نابینا و کم بینا در مراکز دانشگاه کشور رایگان است.

فصل چهارم - امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی

 در ماده ۸ - استفاده افراد دارای معلولیت از مراکز، تأسیسات و خدمات ورزشی دستگاه‌های دولتی، شهرداری ‏ها و دهیاری های کشور، رایگان است.

ماده ۹ - افراد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می‏ توانند با معرفی سازمان از آموزش عالی رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارت‏خانه ‏های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه ‏های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مراکز آموزش عالی غیردولتی از محل ردیف مربوطه در بودجه سنواتی بهره‌مند گردند.

مدیرعامل انجمن نابینان و کم بینایان مازندران با ارائه این مصوبه روی میز رسانه‌ها از خبرنگاران درخواست کرد که پیگیری کنند که چرا افراد معلول، نابینا و کم بینا برای دریافت خدمات آموزشی از دانشگاه‌ها باید شهریه پرداخت کنند.

سید مهدی مسلمی با اعلام اینکه درست است که هزینه تحصیلی دانشجویان معلول و نابینا توسط بهزیستی پرداخت می‌شود، گفت: اگرچه مدد جوی بهزیستی نسبت پرداخت هزینه اقدام نمی‌کند اما پرداخت توسط بهزیستی باعث می‌شود که از سرانه هر مدد جو سالیانه کم شود.

وی در ادامه با اعلام اینکه عدم اجرای قانون سه درصد جذب معلولان از دیگر موضوعاتی است که در بسیاری از ارگان‌ها و ادارات پیگیری نمی‌شود، گفت: تعدادی زیادی از افراد تحصیلکرده دانشگاهی در بین جامعه معلولان و نابینان دارای مدارک عالیه هستند اما به دلیل عدم اجرای قانون جذب معلولان مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

مسلمی با اعلام اینکه بیشتر ادارات و نهادها می‌توانند در جایگاه تلفن‌چی از ظرفیت افراد نابینا استفاده کنند،بیان کرد: در استان مازندران به تعداد بسیار کم یا حتی انگشت شمار افراد نابینا به عنوان تلفن چی مشغول فعالیت هستند.

وی با اعلام اینکه تعداد زیادی مراکز درمانی در استان مازندران وجود فعال هستند که با بکارگیری افراد نابینا می‌توانند سهم به سزائی در جذب این قشر داشته باشند، افزود: این موضوع مورد توجه مسئولان دانشگاهی قرار نمی‌گیرد.

مدیرعامل انجمن نابینایان و کم بینایان مازندران به استعدادهای علمی و آموزشی این قشر در استان اشاره کرد و افزود: در دو سال گذشته فرد عضو جامعه نابینایان مازندران رتبه 85 کنکور را کسب کرده است.

وی اضافه کرد: حافظه قوی، جهت یابی دقیق و اجتماعی بودن سه شاخصه نابینایان توانمند است،افزود: در جامعه بستر برای رشد و فعالیت جامعه نابینایان و حتی افراد معلول وجود ندارد.

مسلمی با اعلام اینکه در صورت حل مشکل اشتغال نابینایان بحث ازدواج این قشر حل می‌شود، افزود: برای پذیرش معلولان نیاز است که شهرداران  مشاور معلول در کنار خودشان داشته باشند تا در تصمیم گیری‌های کلان شهر سازی دغدغه‌های جامعه معلولان و نابینایان رعایت شود.

وی در ادامه یکی از مشکلات جامعه نابیینایان را عدم دسترسی به منابع علمی با خط بریل عنوان کرد و گفت: با خرید دستگاه خط بریل این مشکل جامعه معلولان استان را حل کردیم.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران خاطر نشان کرد: برای تامین هزینه این دستگاه 300 میلیون تومان اعتبار اختصاص دادیم و امکان تبدیل فایل‌ها و متن‌ها به صورت بریل در استان فراهم شده است.

وی با اعلام اینکه جمعیت تحت پوشش این مجموعه بیش از هفت هزار نفر است، افزود: ساری با ثبت بیش از 900 نابینا و کم بینا جمعیت بیشتری نسبت به دیگر نقاط استان دارد.

مسلمی تعداد جمعیت نابینا و کم بینای جهان را 280 میلیون نفر بر اساس آخرین اطلاعات و آمار اعلام کرده است./علم و فناوری

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال