امروز : پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۲:۱۷ AM

مازندران، رکورددار غرق‌شدگی در کشور

غرق+عبارت
    -     کد خبر: 69093
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۱/۲/۱۰|۱۰:۰۸
طی یک سال گذشته هزار و ۱۶۶ نفر در دریاچه‌ها، سدها و رودخانه‌ها به دلیل رعایت نکردن مسائل ایمنی جان خود را از دست دادند، این تعداد از غرق‌شدگی نسبت به سال گذشته که تعداد تلفات هزار و ۱۸۸ نفر بود، ۱.۹ درصد کمتر شده است.

 از کل تلفات غرق‌شدگی در سال گذشته(۱۴۰۰)، هزار و نه نفر مرد و ۱۵۷ نفر زن بودند. در این مدت استان‌های مازندران با ۱۴۷، خوزستان با ۱۲۵ و گیلان با ۹۱ فوتی بیشترین آمار تلفات غرق شدگی را داشته‌اند.

آمار بالای غرق‌شدگی در رودخانه
مطابق سال‌های پیش در سال گذشته  نیز بیشترین آمار تلفات غرق شدگی در رودخانه‌ها ثبت شده است. در این سال ۳۱۶ نفر در رودخانه‌ها جان خود را از دست دادند که این رقم ۲۷.۱ درصد کل آمار غرق شدگی در سال گذشته است.

پس از رودخانه ها، بیشترین آمار متوفیات غرق‌شدگی مربوط به دریا با ۲۰۱ فوتی است که از این تعداد ۱۸۵ نفر در مناطق غیرمجاز و ۱۶ نفر در مناطق ایمن‌سازی‌شده جان باختند. استخر کشاورزی با ۱۸۷، استخر شنا با ۱۰۹، دریاچه مصنوعی و سد با ۱۰۶، کانال با ۹۴، حوض و حوضچه با ۳۳، چاه با ۲۸ و دریاچه طبیعی با ۲۴ فوتی به ترتیب بیشترین تلفات غرق شدگی را در سال گذشته داشته‌اند. ۶۸ نفر نیز در سایر مکان‌های آبی جان خود را از داده‌اند.


نکته قابل توجه در این آمار افزایش ۵۱.۴ درصدی متوفیات غرق‌شدگی در استخرهای شنا نسبت به سال قبل از آن است. در سال گذشته، ۱۰۹ نفر در استخرهای شنا غرق‌ شدند در حالی که این رقم در سال پیش از آن ۷۲ نفر بود. این رشد آماری لزوم نظارت بیشتر بر استخرهای شنا، وجود مربیان حرفه‌ای، نجات‌غریق و ارتقای ایمنی در این مکان‌ها را دو چندان می‌کند.

بیشترین غرق شدگی در تیرماه
عمده تلفات غرق شدگی مربوط به فصل تابستان و ماه‌های گرم سال است. در سال گذشته نیز بیشترین آمار کشته‌های غرق شدگی با ۱۸۹ فوتی مربوط به ماه تیر است.


در فصل تابستان علاوه بر اینکه حجم سفرها افزایش می‌یابد، تمایل به شنا و آب‌تنی هم به دلیل گرم بودن هوا بیشتر می‌شود که در صورت بی‌توجهی به نکات ایمنی می‌تواند زمینه‌ساز بروز حوادث جبران‌ناپذیری شود به نحوی که در تابستان پارسال، ۴۸۲ نفر بر اثر غرق شدگی جان باختند.

رعایت احتیاط در تعطیلات پیش رو
سازمان پزشکی قانونی کشور در آستانه تعطیلات عید فطر و احتمال افزایش سفر، به ویژه به مناطق شمالی و استان‌های ساحلی، و همچنین افزایش حضور هموطنان در تفرجگاه‌ها و شنا در رودخانه‌ها، استخرها، کانال‌ها و ... با شروع ماه‌های گرم سال، ضمن هشدار به هموطنان عزیز، توصیه می‌کند افراد تنها از مناطق مجاز و تحت مراقبت برای شنا کردن استفاده کنند و به رعایت نکات ایمنی توجه کافی داشته باشند تا شاهد بروز حوادث ناگوار و غیرقابل جبران در این ایام نباشیم.


منبع: همشهری

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال