امروز : سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت : ۸:۰۰ PM
برارزاده؛ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مازندران:

با ادامه وضع موجود به سمت بحران می‌رویم / در حوزه فاضلاب از متوسط کشوری خیلی عقبیم / کیفیت آب مازندران مناسب است /  برخی دهیاریها حسینقلی‌خانی عمل می‌کنند

برارزاده؛ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مازندران
    -     کد خبر: 69724
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۱/۳/۳۰|۱۲:۱۴

عبارت - گروه خبری: تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین را باید بزرگترین چالش جهان معاصر دانست. ایران نیز بعنوان سرزمینی نیمه‌خشک و بیابانی از این طوفان اقلیمی در امان نمانده و حدود دو دهه است با انواع بحران‌های آبی دست به گریبان است. استان مازندران در نوار شمالی کشور در ماموریتی ذاتی ریه‌ی تنفسی ایران شمرده می‌شود. آب و هوای معتدل و میانگین بالای بارش موجب شده است که تصور عمومی بر این باشد که مازندرانی‌ها با هیچ چالشی در حوزه‌ی منابع آبی مواجه نیستند. تصوری نادرست که حتی موجب سوتفاهم در خود این استان شده است. حالا برارزاده؛ مدیرعامل شرکت آبفا استان مازندران به بهانه هفته صرفه‌جویی در مصرف آب، در جمع اهالی رسانه حاضر شد تا ضمن ارائه گزارشی از توان و اقدامات آبفا، این تصور نادرست از وضعیت آبی استان را به چالش بکشد 

برارزاده از جمله مدیرانی است که از پایین‌ترین سطح شرکت رشد کرده و حالا به مدیرعاملی رسیده است. این تخصص تبارشناختی به وی و مجموعه‌ اش کمک می‌کند تا مدیریت مناسب‌تری داشته باشند. در ادامه مشروح اظهارات مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مازندران را می‌خوانید. 

برارزاده با بیان اینکه مازندرانی‌ها تنها از دوازده درصد از آب سطحی استفاده می‌کند، گفت: دیگر نمی‌توان به آب‌های زیرزمینی و چاه‌ها دل بست. 
وی افزود: درحال حاضر 729 حلقه چاه در اختیار داریم و این برای ما کافی نیست. وقتی تنش آبی را به تهران بردیم باورشان نمی‌شد که ما با تانکر برای برخی از مناطق آب می‌بریم. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مازندران گفت: در بسیاری از مناطق تنش‌های اجتماعی اجازه کار را به ما نمی‌دهند و باید فرهنگسازی شود تا مردم بحران را جدی بگیرند. 

به گزارش عبارت؛ وی گفت: کاهش شدید سفره‌های آب زیرزمینی تهدید بزرگ ماست. در شرق و غرب داریم به سمت آب‌های کوهپایه می‌رویم و این یعنی نابودی، ما باید به سمت آب‌های سطحی برویم وگرنه کار متوقف می‌شود. 


برارزاده تصریح کرد: ما آب داریم اما اعتبارات کافی نداریم.
هرچند دولت دکتر رئیسی نگاه ویژه ای به مسئله آب و فاضلاب استان دارند. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با گلایه از عدم همکاری شهرداری‌ها و برخی دهیاریها گفت: در برخی از روستاها، شوراها و دهیاری ها مقاومت می‌کنند و می‌خواهند خودمختار عمل کنند 

وی اظهارداشت: از بهره‌برداری حداکثر ظرفیت تأمین آب محروم هستیم و 460 هزار مترمکعب مخزن، کمبود ذخیره داریم. 

به گزارش عبارت؛ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران گفت: در حوزه فاضلاب نیز خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شده است و 14 شهر هم دارای طرح اجرایی فاضلاب هستند. نوآوری هم برای ما مهم است، بعنوان مثال به دنبال استفاده مجدد از کیک لجنها که در فرایند تصفیه فاضلاب با کمک شرکت‌های دانش بنیان هستیم. 

برارزاده افزود: همینک 9 شهر و 17 درصد جمعیت شهری ما تحت پوشش هستند، درحالی‌که نرم کشوری 48 درصد است. 

وی سرمایه‌گذاری را از دغدغه‌های جدی خود دانست و گفت: اخذ تسهیلات بانک توسعه اسلامی را به جد پیگیری میکنم و
به دنبال انعقاد تفاهم‌نامه هایی با یک شرکت چینی و قرارگاه خاتم هستیم. 
وی در ادامه تصریح کرد: از طرح شهید سلیمانی که شامل تهاتر نفت با سپاه می‌شود، 4450 میلیارد ریال به مازندران می‌رسد. در سال گذشته برای اولین بار از ظرفیت خیرین استفاده کردیم. به‌ویژه بنیاد حاج اکبر ابراهيمی؛ مدیر پاکشوما و از محل بنیاد برکت هم استفاده خوبی شده است. 

به گزارش عبارت؛ برارزاده گفت: در اصلاح شبکه در سال 1400 خیلی موفق بودیم، هرچند بافت فرسوده باید بیشتر از این هم جدی گرفته شود. انشعابات و ساخت و سازهای غیرمجاز هم از بزرگترین مشکلات ماست. مثلاً بین آمل به چمستان 3200 مشترک غیرمجاز شناسایی کردیم. اما مشکل آنجاست که ما قطع میکنیم اما دوباره وصل می‌کنند. 

وی گفت: پایش کیفییت آب در شرکت به روز است، خط قرمز ما پایش کنترل کیفی آب است. دانشگاه علوم پزشکی هم همکاری ویژه دارد و ما گزارش‌های آنها را به صورت فوری پیگیری می‌کنیم. 

برارزاده سرقت درب های فاضلاب را یکی از بزرگترین معضلات میدانی دانست و گفت: در حال تغییر دربهای چدنی به کامپوزیتی هستیم. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مازندران اظهار داشت: ما در مازندران میانگین 600 تا 800 میلیمتر باران داریم اما بهره‌برداری مناسب نداشته‌ایم. همچنین فرسوده بودن شبکه به ۵ هزار کیلومتر می‌رسد و سه هزار میلیارد برای ترمیم این شبکه نیاز است. برای اولین بار در کشور از نشت یابی ماهواره‌ای استفاده کردیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال