امروز : دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت : ۹:۲۱ AM

لایحه تشکیل منطقه آزاد مازندران در کمیسیون اقتصادی مجلس رد شد

مجلس+عبارت
    -     کد خبر: 70100
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۱/۵/۱۰|۰۶:۱۴
سرویس : سیاست >> مجلس
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از رد شدن لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری- صنعتی مازندران در این کمیسیون خبر داد.

محمدرضا پورابراهیمی  گفت: وجود ۳ منطقه مجزا از یکدیگر از علت‌های رد این لایحه بود؛ چراکه باید سه منطقه محصور باشند، در هر کدام گمرک مستقر باشد و از شرایط مناطق آزاد پیروی کنند. احتمالاً دولت در این لایحه تغییراتی را ایجاد کند.
هیئت وزیران دولت سیزدهم لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری- صنعتی مازندران را ۸ اسفند ماه پارسال با هدف «رشد، توسعه و ایجاد رونق اقتصادی در مازندران» تصویب کرده بود.

بر اساس این لایحه، محدوده پیشنهادی امیرآباد به مساحت هزار و ۶۰ هکتار، منطقه ۴۶۱ هکتاری چپکرود-میرود و منطقه ۸۴ هکتاری نوشهر در محدوده اين منطقه آزاد قرار می‌گرفتند.

به گفته آقای پورابراهیمی، قرار شده دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد درباره عملکرد یک ساله این مناطق در دولت سیزدهم گزارشی را تا چند هفته آینده به کمیسیون اقتصادی بدهد.

دولت برای معافیت مالیاتی در مناطق آزاد باید لایحه بدهد

در نشست امروز این کمیسیون همچنین معافیت مالیاتی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد مورد بررسی قرار گرفت؛ محمدرضا پورابراهیمی رئيس کمیسیون اقتصادی گفت بازه زمانی برخی از قوانین در مورد معافیت مالیاتی در این مناطق به پایان رسیده و دولت باید برای تعیین تکلیف آن لایحه دهد.

بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، فعالان اقتصادی این مناطق در هر نوع فعالیت اقتصادی از تاریخ بهره برداری مجوزشان، ۲۰ سال معاف از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی هستند. در این قانون آمده پس از پایان این مهلت ۲۰ ساله، دولت باید پیش نویس قانونی جدیدی برای مقررات مالیاتی ارائه دهد.

منبع/ خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال