امروز : یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت : ۱۱:۲۶ PM

صدور سند تک برگ برای اراضی کشاورزی روستاهای بالای ۲۰خانوار

اراضی کشاورزی+عبارن
    -     کد خبر: 70103
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۱/۵/۱۰|۰۶:۲۱
تفاهمنامه شناسایی اراضی کشاورزی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار با هدف صدور سند تک برگ بین بنیاد مسکن انقلاب و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امضا شد.

بر اساس مفاد این تفاهم نامه که امروز به امضای حسن بابایی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسید، تمام اراضی موجود در روستاهای بالای 20 خانوار و شهرهای زیر 25 هزار نفر شناسایی، مستند سازی، هویت سنجی و تثبیت مالکیت می شوند و اسناد مالکیت دفترچه ای آنها پس از حد نگاری به اسناد تک برگی تبدیل خواهند شد.

حسن بابایی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حاشیه امضای این تفاهم نامه گفت:در راستای عمل به فرمان مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان قوه قضائیه مبنی بر اینکه « وضعیت مالکیت متر به متر اراضی کشور باید مشخص شود»، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برنامه سنددارکردن اراضی روستایی را تسریع می کند.

 به گفته وی تاکنون 245 هزار و 800 هکتار از از اراضی روستایی تثبیت شده و از این رقم برای 215 هزار هکتار از اراضی سند صادر شده است.

معاون قوه قضائیه گفت: بر اساس تکالیق قانونی گنجانده شده در برنامه پنجساله سوم و چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی هم اینک 70 درصد اراضی روستایی دارای سند ملکی هستند و اجرای تفاهم نامه جدید به سند دار کردن باقیمانده اراضی روستایی سرعت می دهد.

بابایی گفت: علاوه بر این سند دارکردن اراضی روستایی باعث می شود روستائیان از اسناد ملکی خود به عنوان وثیقه برای دریافت انواع تسهیلات بانکی استفاده کنند و ضریب بهداشت قضایی کشور افزایش می یابد و پرونده قضائی اختلافات ملکی روستاها کاهش یابد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تمامی هزینه صدور اسناد ملکی واحدهای روستایی از این پس توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأمین می شود و فرآیند صدور سند برای روستائیان کاملا رایگان می شود.

وی ادامه داد: با حد نگاری و کاداستری شدن اسناد املاک روستائی بزودی بانک اطلاعات جامع املاک روستائی کشور تهیه خواهد شد.

بابائی همچنین با اشاره به وقوع سیل اخیر به آسیب دیدگان و سیلزدگان اطمینان داد که حدود اراضی کشاورزی و ملکی آنها از طریق حدنگاری بطور دقیق مشخص است و روستائیان آسیب دیده نباید نگران تشخیص و جانمایی املاک خود باشند.

اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم هنام امضای این تفاهم نامه گفت: تاکنون برای 3 میلیون و 450 هزار واحد مسکونی در روستاهای بالای 20 خانوار و برای 300 هزار واحد مسکونی در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت سند ملکی صادر کرده ایم و مجموعا 3 میلیون و 750 هزار واحد مسکونی در این مناطق داری سند ملکی هستند.

غلامرضا مجیدی مدیر کل امور زمین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این جلسه گفت: روستائیان متقاضی دریافت سند ملکی برای اراضی کشاورزی یا مسکونی خود باید به دفتر بنیاد مسکن محل زندگی خود مراجعه کنند و با ارائه تایید اعضای شورای اسلامی روستای خود فرآیند شناسایی اراضی آنها خواهد شد.

 به گفته وی حتی اراضی قولنامه ای یا املاکی که نسق آنها مشخص نیست، با همکاری شورای اسلامی روستا و از طریق استعلام توسط سایر مراجع به سرعت سند ملکی تک برگی خواهند گرفت.

 

منبع/ تسنیم

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال