امروز : شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت : ۴:۴۱ AM
اختصاصی
گزارش عبارت از آخرین گمانه‌زنی‌ها در‌باره نامزدهای احتمالی ساری در انتخابات مجلس دوازدهم؛

شایعه جدی ثبت نام علی لاریجانی از ساری/ از جدال بابایی‌ها تا احتمال حضور حسین‌زادگان

 نامزدهای احتمالی ساری در انتخابات مجلس دوازدهم+ سایت عبارت
    -     کد خبر: 70316
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۱/۷/۲۷|۱۱:۵۷
سرویس : سیاست >> مجلس
یکی از مهمترین و جنجالی‌ترین شایعات مطرح شده احتمال ثبت نام علی لاریجانی رییس چند دوره مجلس از حوزه انتخابیه ساری و میاندرود است.

عبارت ـ گروه سیاسی: اگرچه تا برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم فرصت زیادی مانده است، اما تقویم انتخاباتی از همینک شروع به ورق خوردن کرده است و از گوشه و کنار اخبار مختلفی به گوش می رسد که از داغ شدن فضای انتخاباتی در مازندران خبر می دهد. عبارت سعی می کند به مرور زمان برخی وقایع و زمزمه‌های انتخاباتی را در حوزه‌های مختلف به اطلاع مخاطبانش برساند. برای نخستین سری از این گزارش‌ها به سراغ ساری و میاندرود رفته‌ایم که مهمترین حوزه انتخابیه‌ی مازندران است.

یکی از مهمترین و جنجالی‌ترین شایعات مطرح شده احتمال ثبت نام علی لاریجانی رییس چند دوره مجلس از حوزه انتخابیه ساری و میاندرود است. برخی از نزدیکان این نیروی معتدل سیاسی تلاش های خود را برای حضور وی در پارلمان از مازندران آغاز کرده‌اند و نام او درگعده‌های سیاسی به‌خصوص در اردوگاه اصلاح‌طلبان و اعتدالیون مکرر می‌شود. به نظر می رسد با توجه به شرایط سیاسی این روزهای کشور حضور لاریجانی از حوزه انتخابیه قم منتفی باشد. سوال اما این است که چرا ممکن است لاریجانی به جای زادگاهش آمل، شهرستان ساری را برای ثبت‌نام انتخاب کند. برخی معتقدند ورود 2نماینده از این حوزه شانس لاریجانی را بالاتر می برد، ضمن اینکه نمایندگان فعلی ساری در مجلس به خصوص منصورعلی زارعی؛ نتوانسته اند رضایت عموم رای دهنده‌گان را جلب کنند.

همچنین اخباری از احتمال ثبت نام مجید حسین‌زادگان آخرین استاندار مازندران در دولت روحانی هم به گوش می رسد. منتقدان این چهره‌ی اصلاح‌طلب معتقدند با توجه به سیر و رویه ردصلاحیت ها در انتخابات مجلس یازدهم و ریاست‌جمهوری سیزدهم شانس تایید صلاحیت حسین‌زادگان بسیار کم است، اما هواداران او می گویند وقتی سیاستمداری برای پستی مهم همچون استانداری تایید صلاحیت می شود، مانعی برای تایید صلاحیت او برای انتخابات مجلس وجود ندارد. همچنین برخی از شایعات مطرح شده گویای این مسئله است که محمد دامادی نیروهای انتخاباتی خود را در اختیار ستاد حسین‌زادگان قرار خواهد داد و خود برخلاف چندین دوره‌ی گذشته نامزد نخواهد شد.

علی بابایی کارنامی و منصورعلی زارعی نماینده‌گان فعلی ساری نیز قرار است مجددا در انتخابات شرکت کنند، یا حداقل رفتاری خلاف این گمانه‌زنی از خود بروز نداده‌اند.

از میان دولتی‌ها نیز اخباری درباره حضور مجدد عبدالرضا بابایی؛ فرماندار فعلی نکا نیز به گوش می رسد. او که در انتخابات مجلس یازدهم رای قابل توجهی کسب کرد، امید دارد با کمک حامیان دولت سیزدهم اینبار یکی از دو نماینده ساری و میاندرود در مجلس باشد. با توجه به اتفاق نظر سیاسی عبدالرضا بابایی و منصورعلی زارعی، به نظر می رسد برنامه اصولگرایان حذف علی بابایی کارنامی باشد که به میانه‌روها نزدیک است.

اگر برخی شایعات مطرح شده درباره احتمال ثبت‌نام علی‌اصغر یوسف نژاد و رمضان شجاعی کیاسری نیز به حقیقت بپیوندد، این دوره انتخابات مجلس بی‌شک داغ‌ترین دوره بعد از انتخابات مجلس ششم خواهد بود. با این حال در صورت حضور علی لاریجانی از حوزه انتخابیه ساری، احتمال ثبت‌نام یوسف‌نژاد و شجاعی کمتر خواهد شد، زیرا آنها سبد رای مشترکی دارند که نمی‌خواهند در رقابت با اصولگرایان رادیکالی نظیر عبدالرضابابایی و زارعی آن را هدر دهند.

آنچه البته مورد نگرانی هر دو طیف سیاسی در انتخابات بعدی به ویژه نیروهای میانه‌رو و اصلاح‌طلب است احتمال کاهش چشمگیر مشارکت مردمی است. به نظر می رسد اگر اعتراضات پراکنده هفته‌های اخیر در صورت‌های مختلف ادامه پیدا کند و حاکمیت تدبیری جدی برای کاهش نارضایتی‌ها نیاندیشد، انتخابات مجلس دوازدهم شور و نشاط انتخابات مجلس دهم را نخواهد داشت که در آن نفر اول ساری بیش از 100 هزار رای کسب کرد.

از طرف دیگر این نگرانی برای طیف اصولگرا به خصوص منتهی‌علیه راست این جناح، چندان جدی نیست. زیرا تجربه نشان داده که کاهش مشارکت همیشه به نفع جناح راست تمام شده و این جناح اصرار زیادی بر تعداد آرای کسب شده ندارد و برایش نتیجه حائز اهمیت است.

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

نیما
یکشنبه ۱ آیان ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۱
هیچ کسی به درد ساری نمی خورد. مشکل ساری را باید خود مردم شهر حل کنند و کیاب ربرای همیشه به افراد بی عرضه رای ندهند و اگر کسانی که مورد نظر آنها هستند در انتخابات نبودند اصلا شرکت نکنند. با این کار بالاخره یک ر.زی نوبت انتخاب مردم هم می رسد
شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۶
رای نمیاره
رسول
پنج شنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۲
لاریجانی چه شناختی از ساری و میاندورود داره که میخواد بیاد اینجا، مگه بازیکن فوتباله که تیمش رو عوض کنه. نماینده باید شناخت بالایی داشته باشه از حوزه انتخابیه
پنج شنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۶
زارعی دیگه عمرا رأی بیاره. هیچکاری واسه میاندرود نکرد اصلا
پنج شنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۹
خانواده لاریجانی هیچ فایده ای برای کشور نداشتند. او که از قم چند بار کاندید شد و به مجلس رفت و رییس هم شد چه گلی به سر قمی ها زد که حالا بخواهد برای ساری کاری بکند. همه لاریجانی ها باید بروند مرخصی. بس است 20 سال ریاست
قنبری
پنج شنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۹
اتفاقا اگر لاریجانی نماینده ساری شود، برای ساری خیلی خوب خواهد شد. سالهاست نماینده های شهر در قد و قواره مرکز استان نیستند. اگر مشارکت بالا بره شانس لاریجانی خیلی زیاده
یکشنبه ۱ آیان ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۲
وقتی همه دارن از شرایط نهایت استفاده رو می کنن چرا ساری نکنه. منم میگم اگه لاریجانی بیاد بهتر از اینه که دوباره کارنامی و کیاپی ای انتخاب بشن.
چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰
هیچ کدامشان بدرد نمی خورند
سوباسا
چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴
اصلا مهم نیست کی میره مجلس. جایی که به درد مردم نرسه مجلس نیست، خونه خاله است
طاریان
چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳
عجب. آقای لاریجانی هنوز گندی که در تصویب 20 دقیقه ای برجام و خیانت های اقتصادی برادرش بالا آورد را درست نکرده می خواهد دوباره بیاید نماینده شود. نباید کسانی مثل لاریجانی تایید صلاحیت شوند. اصلاح طلبان هم در اغتشاشات اخیر نشان دادند که در صف نظام نیستند و با دشمن همدست شده اند، تکلیف آنها که از قبل معلوم است شورای نگهبان هیچ مماشاتی نکند لطفا
چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴
اصلا کسی تو انتخبات شرکت نمی کنه، خود خاتمی و تاحمدی نژاد م اگر نامد بشن کسی نمیاد رای بده. رای بدیم که چی بشه، برن مجلس بخوالبن یا همش سینه بزنن یا با این مافیا و اون مافیا ببندن