امروز : شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت : ۴:۳۱ AM
یادداشت عبارت
معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخواند؛

اجازه ندهید رسانه های برخط باسابقه تعطیل شوند / مشکل کد اعلام وصول را حل کنید

فرشاد مهدی پور
    -     کد خبر: 70493
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۶|۱۳:۴۹
وزارت ارشاد و معاونت مطبوعاتی باید این مسئله حداقلی را در نظر می گرفت که بسیاری از سایت های پرسابقه خبری پیش از الزامی شدن دریافت مجوز کار خود را با یک دامنه مشخص آغاز کرده و بر اساس آن شناخته شده اند. همچنین تمامی فعالیت های سئو و تبلیغات نیز بر همان دامنه متمرکز بوده و امروز دیگر امکان برنامه نویسی مجدد بر اساس دامنه ای که در مجوز وزارت ارشاد آمده، برای بسیاری از وبسایت های باسابقه وجود ندارد.

عبارت ـ گروه فرهنگ: از ابتدای پاییز سالجاری وزارت ارشاد در اقدامی مناسب اما بدون در نظر گرفتن جزییات، اقدام به الزام سایت های خبری برای بارگذاری کد تازه‌ای تحت عنوان کد اعلام وصول کرد که این امکان را به وزارتخانه می دهد تا از طریق آن، میزان فعالیت و کیفیت سایت های خبری را رصد کند. این کد دستوری که مخاطبان را به صفحه سامانه جامع رسانه‌های کشور هدایت می‌کند، این فرصت را به بیننده می دهد که تا مشخصات رسانه ای که دنبال می کند را به دست آورد.

این تصمیمی بسیار شایسته بود اما متاسفانه عجولانه اجرایی گردید و موجب ایجاد مشکلات فراوانی برای وبسایت های خبری فراوانی در سراسر کشور شد.

به عنوان نمونه «وبسایت عبارت» به دلیل تفاوت نام مجوز و دامین نتوانست این کد دستوری را در برنامه نویسی اعمال کند و تلاش های چندین باره برنامه نویسان طرف قرارداد با عبارت منجر به بروز مشکلاتی جدی در سایت گردید که عملا به روزرسانی آن را غیرممکن نمود.

مشکل اینجاست که وبسایت عبارت با دامین ebaarat.ir فعالیت خود را آغاز نموده و دارای مخاطب شده و برنامه نویسی‌اش نیز بر پایه همین آدرس صورت گرفته است، اما وزارت ارشاد با نام ebaaratshomal.ir برای ما مجوز صادر کرده و کد دستوری اعلام وصول خود را نیز بر اساس همین آدرس برای عبارت فرستاده است. اما برنامه نویسان نمی توانتد کد دستوری یک آدرس را بر آدرس دیگری سوار نمایند. یا باید سایت عبارت همه چیز را دور بریزد و با هزینه های فراوان و از دست دادن همه مخاطبانش، با نام دامین ارشاد یک برنامه نویسی تازه انجام دهد که عملا در شرایط فعلی اقتصادی و رسانه ای غیرممکن است، یا اینکه وزارت ارشاد کد دستوری خود را به آدرس اصلی عبارت تغییر دهد تا مشکل حل شود و ما بتوانیم دوباره کارمان را آغاز کنیم.

عبارت بارها با معاونت مطبوعاتی تماس گرفت اما هیچ کس مسئولیت این تصمیم اخیر را به عهده نمی گیرد و مدام از این واحد به آن واحد پاس داده می شوید.

وزارت ارشاد و معاونت مطبوعاتی باید این مسئله حداقلی را در نظر می گرفت که بسیاری از سایت های پرسابقه خبری پیش از الزامی شدن دریافت مجوز کار خود را با یک دامنه مشخص آغاز کرده و بر اساس آن شناخته شده اند. همچنین تمامی فعالیت های سئو و تبلیغات نیز بر همان دامنه متمرکز بوده و امروز دیگر امکان برنامه نویسی مجدد بر اساس دامنه ای که در مجوز وزارت ارشاد آمده، برای بسیاری از وبسایت های باسابقه وجود ندارد.

این مشکل چگونه باید حل شود و مسئول آن در معاونت مطبوعاتی کیست؟ متاسفانه ادارات کل استان ها، از جمله اداره کل فرهنگ مازندران نیز کوچکترین تخصصی در این حوزه ها ندارند و توان راهنمایی یا حل مشکل فعالان رسانه به نوعی از آنها سلب شده است.

وبسایت عبارت از سال 1393 مشغول به فعالیت است و در آن زمان اصلا قانونی برای اخذ مجوز وجود نداشت. اکنون که محدودیت های نامگذاری وزارت ارشاد، سایت هایی نظیر عبارت را مجبور کرده است خود را بر دامنه‌های دارای مجوز فعال کنند، دیگر نمیتوان از آنها انتظار داشت برای قرار گرفتن در لیست یارانه های رسانه ای، ساختمانی که سالهاست برایش زحمت کشیده اند را یک‌شبه ویران کنند و دوباره با نام و دامین و برنامه نویسی تازه کارشان را آغاز کنند.

عبارت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون محترم مطبوعاتی این وزارتخانه استدعا دارد که چاره ای برای حل این مشکل بیاندیشند و اجازه ندهند رسانه های برخط باسابقه ای که تمایل دارند تحت نظارت کمی و کیفی ارشاد باشند عملا از کار بیافتند.

برای حل این مشکل کافی است بخش فناوری معاونت مطبوعاتی نام اصلی و شناخته شده این وبسایت ها را بپذیرند و نام پیشنهادی خود برای نصب کد را به نام اصلی این وبسایت ها تغییر دهند تا مشکل حل نشدنی برنامه نویسی برای رسانه هارا برطرف نمایند و راه را برای بازگشت رسانه های نظیر عبارت به عرصه باز نمایند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

ارشاد
شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰
سلام شما می توانید با نامه نگاری با هیات نظارت بر مطبوعات دامین خود رو عوض کرده و با دامین ebaarat.ir فعالیت خود را ادامه دهید و هزینه مجدد انجام ندهید. در ضمن این دامین با انتخاب شما به عنوان آدرس اصلی برگزیده شده و ارشاد به اجبار آدرس دامین به کسی تحمیل نمی کند.