امروز : شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت : ۵:۰۷ AM
اختصاصی
نقد «عبارت» بر اظهارات وزیر اقتصادی که آماده پاسخ دادن به وضعیت اقتصادی نیست؛

مسخره‌بازی هم اندازه‌ای دارد!/ از برنامه ۷ هزار صفحه ای تا بی برنامگی مطلق

سیداحسان خاندوزی، وزیر اقتصاد+ سایت عبارت
    -     کد خبر: 70560
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۳|۱۳:۱۳
بهتر بود رییسی در همان دوران رقابت های انتخاباتی به جای اینکه اینهمه وعده دروغین بدهند می گفتند قرار است اقتصاد را با روش روسی و اینترنت را با روش چینی اداره کنند. در این صورت اصلا نیازی به ۷ هزار صفحه برنامه هم نبود.

عبارت ـ گروه اقتصاد: وزیر محترم اقتصاد که هم سابقه نمایندگی مجلس را دارند و هم فارغ التحصیل امام صادق هستند و هم اینکه یارانش معتقد بودن استاد اقتصاد و خداوندگار شفافیت است، دیروز در نشستی خبری حاضر شد تا به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد. به احتمال زیاد ساکن دورافتاده‌ترین نقطه ایران هم می‌دانست اصلی ترین سوالی که از وزیر اقتصاد در این نشست پرسیده خواهد شد این است که چرا وضعیت اقتصادی کشور تا این اندازه بحرانی است.

از قضا یکی از خبرنگاران از آقای وزیر سوال کرد که چرا نرخ سکه و ارز و تورم اقلام مختلف در کشور انقدر بالاست و دولت چه چاره ای برای کنترلِ افزایش بحران دارد. همه منتظر بودند که وزیر اقتصاد دلیل بحران اقتصادی را توضیح دهد، اما خاندوزی در کمال خونسردی گفت که برای پاسخ به این سوال آماده نیست. درست مثل این است که از دانشجوی ادبیات در مقطع دکترا بخواهید که یک بیت از شعر حافظ را بخواند و او بگوید که برای این کار آماده نیست. یا اینکه وقتی جراح از اتاق عمل بیرون آمد و خانواده بیمار پرسید که آقای دکتر حال مریضمان چطور است، بگوید ، آماده جواب دادن به این سوال نیستم!

پاسخ آقای وزیر به قدری مسخره و توهین آمیز است که دیگر نیازی به بدل کردن آن به طنز نیست. اما این وضعیت همزمان خنده دار و گریه آور است و مشخص می کند سکان اداره کشور در دست چه کسانی است. آقای رییسی که قرار بود با 7 هزار صفحه برنامه کارش را شروع کند، بعد از 20 ماه از آغاز به کار دولت در حالیکه دلار از 27 هزار تومان روحانی به 50 هزار تومان رسیده؛ نه تنها یک خط از برنامه اش را منتشر نکرده، بلکه برای کنترل تورم ارز و سکه به سراغ روش بانک مرکزی روسیه رفته است. بهتر بود ایشان در همان دوران رقابت های انتخاباتی به جای اینکه اینهمه وعده دروغین بدهند می گفتند قرار است اقتصاد را با روش روسی و اینترنت را با روش چینی اداره کنند. در این صورت اصلا نیازی به 7 هزار صفحه برنامه هم نبود.

وقتی وزیر اقتصاد آماده پاسخ دادن به چرایی بحران اقتصادی نیست، باید خود را برای عدم آمادگی مابقی وزرا هم آماده کنیم. چه آنکه وزیر بهداشت هم در پاییز وضعیت بحرانی دارو را گردن نگرفت و وزیر کشاورزی هم الان وضعیت پیاز و گوشت و مرغ و تخم مرغ را گردن نمی گیرد. وزیر کشور هم گفته کشته شدگان اعتراضات اخیر به ما مربوط نیست. وزیر ارتباطات هم که مدت ها پیش گفته بود مسئول فیلترینگ نیست. با این حساب به نظر می رسد کلا دولت جای دیگری است و این وزرا سایه ای از وزرای اصلی هستند که به احتمال زیاد در مریخ زندگی و کار می کنند.

دولت انقلابی و یکدست که قرار بود به همه نشان دهد مشکل داخلی است نه خارجی با قدرت هرچه تمام تر در این کار موفق شد و واقعا به همه ما نشان دادن که این بی عرضه گی دولت رییسی است که وضعیت انقدر بحرانی شده و نباید چندان تقصیر را به کردن سیاست خارجی انداخت.

دولتی که قرار بود قوی و مردمی و شفاف باشد، نه قدرتی در کنترل تورم و نارضایتی عمومی دارد، نه همه ملت را مردم می داند. در مورد عمل به وعده شفافیت هم کافی است نگاهی به ماجرای مولدسازی بیاندازید، چون همین یک قلم برای اثبات درجه شفافیت دولت کافی است.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال