امروز : شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت : ۵:۱۳ AM
اختصاصی
گزارش عبارت از مرگ پیروز؛ یوزپلنگ ایرانی و واکنش ها به آن؛

اُمیدی که ناامید شد

پیروز یوز ایرانی
    -     کد خبر: 70582
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۹|۱۹:۰۴
صبح امروز ، تلف شدن توله یوز شیرین و دوست داشتنی پیروز ، جامعه ایران را با غم و اندوه همراه کرد.

عبارت ـ گروه محیط زیست: صبح امروز ،  تلف شدن توله یوز شیرین و دوست داشتنی پیروز ، جامعه ایران را با غم و اندوه همراه کرد. در همین رابطه جلسه ویژه فراکسیون محیط‌زیست مجلس با موضوع بررسی علت مرگ «پیروز» توله‌یوز ایرانی ظهر سه‌شنبه با حضور سمیه رفیعی رئیس فراکسیون، محمد صفری نایب رئیس، امید مرادی رئیس بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران، و پیام محبی رئیس جامعه دامپزشکان ایران برگزار شد.

بهتر بود از پیروز سلبریتی‌سازی نمی‌شد

به گزارش ایسنا، در این جلسه مسئولان سازمان محیط زیست حضور نداشتند. سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری در آسیا است که این گونه در آن زندگی می‌کند پس باید برای سازمان حفاظت محیط زیست مهم باشد. اقدامات خوبی شکل گرفت و من از محوطه نگهداری پیروز بازدیدهایی داشتم اما کسی نمی‌تواند منکر کوتاهی‌ها باشد.

وی با بیان اینکه «به سبب دغدغه‌های محیط زیست مردم قرار بر این بود که شامگاه امروز بازدیدی سرزده از محل نگهداری یوز داشته باشم که متاسفانه نشد»، اظهار کرد: قرار بود دوستان محیط‌ زیست امروز در مجلس حاضر شوند و به فراکسیون محیط زیست حاضر شوند تا وضعیت را  اطلاع دهند و گفتند که به جهت وابستگی حیوان به تیمارگرانش نمی‌توانند لحظه‌ای حیوان را تنها بگذارند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه یوز متاسفانه از بین رفته است، درخواست کردیم تا سازمان محیط زیست در جلسه امروز حضور داشته باشند و توضیحات خود را درباره وظایفی که در نگهداری یوز داشتند ارایه دهند اما  نامه نوشتند که از حضور در جلسه به سبب اینکه جلسه از پیش تعیین شده‌ای داشتیم، نمی‌توانیم حاضر شویم این درحالیست که دستگاه نمی‌تواند برای مجلس تعیین تکلیف کند؛ ما امروز جلسه را برگزار می‌کنیم اما خوب است همه بدانند که کسانی که متولیان اصلی پاسخگویی و نگهداری و مراقبت از یوز هستند امروز در جلسه ما حاضر نیستند؛ حضور دوستانی که در این زمینه مسئولیت دارند را دیگر در مجلس نمی‌خواهیم و باید پاسخ‌های خود را درباره چند مورد از مستندات مربوط به نگهداری و درمان پیروز که خواسته‌ایم را به صورت کتبی ارسال کنند. پس از تطبیق جوابیه سازمان محیط زیست و تطبیق به نتایج جلسه امروز، اگر نیاز به پیگیری نظارتی مجلس باشد نیز حتماً کوتاهی نخواهیم کرد.

رفیعی با بیان اینکه شاید رپرتاژی که برای پیروز داده شده، اقدام خوبی نبود، اظهار کرد: خوب است که توان دانشی و فنی خود را در سازمان محیط زیست عنوان کنیم اما قطعا سلبریتی‌سازی خوب نیست و برای سلامت جان این حیوان بهتر بود که سلبریتی‌سازی صورت نگیرد.

 

واکنش هنرمندان به جان باختن پیروز

در واکنش به این اتفاق تعدادی از هنرمندان هم همچون دیگر اقشار مردم  در غم از دست دادن «پیروز » همراه شدند و برای ابراز همدلی در صفحات شخصی خود نسبت به این واکنش نشان دادند.

به گزارش اعتمادآنلاین ،غزل شاکری ،سحر دولت شاهی ، محسن کیایی ، پریناز ایزدیاز ، شادی کرم رودی ، آناهیتا درگاهی ، احسان علیخانی ، نازنین فراهانی ،سید جواد هاشمی ،سجاد افشاریان ،علیرضا خمسه ،بهاره کیان افشار ، هنرمندانی بودند که با انتشار استوری ناراحتی خود را ازاین موضوع ابراز کردند. به عنوان نمونه بهاره افشاری با انتشار تصویری از پیروز در استوری اش نوشت:« تو نماد امید بودی». امیرشهاب رضویان کارگردان نوشت:« پیروز نماد امید این روزها رفت ، اما امید هنوز باقی است.»

همچنین  بازیگرانی مثل مهرداد صدیقیان،، سارا بهرامی ،ستاره پسیانی  ، بهرام رادان  هم با انتشار استوری از علیرضا شهرداری بابت زحماتش در نگهداری از پیروز  تشکر کردند . 

 

اما ریشه اصلی بیماری و دلیل مرگ پیروز دستمایه گمانه زنی های فراوانی شده است. طبق دامپزشک آفریقایی، که تاریخ و امضای آن متعلق به ۴ خرداد ماه است، تایید می‌شود که پیروز از همان ابتدا مبتلا به نارسایی کلیه است.  

خرداد امسال وقتی دکتر پیتر کالدول از مرکز پرورش یوزپلنگ آفریقایی برای مشاوره و ویزیت «پیروز» به ایران آمد، حرف آخر را همان اول زد.

طبق گزارش این دامپزشک، که تاریخ و امضای آن متعلق به ۴ خرداد ماه است، تایید می‌شود که پیروز از همان ابتدا مبتلا به نارسایی کلیه است.

براساس این گزارش و آنچه که پیام محبی، دامپزشک  می‌گوید، از ابتدا آنتی‌بیوتیکی که برای پیروز تجویز شده، اشتباه بوده است و همین موضوع می‌تواند یکی از دلایل مهم ابتلای توله یوز به نارسایی کلیه باشد.

 

افشای سند دکتر پیتر کالدول از بیماری پیروز

محبی با اشاره به همین موضوع ادامه می‌دهد: «همه چیز نشان می‌دهد که پیروز از ابتدا این مشکلات را داشته،‌ اما سعی می‌شد تصویر دیگری از این حیوان به نمایش درآید، یعنی مخاطب مدام با تصاویری از پیروز روبه‌رو بود که نشان می‌داد پیروز در حال بازی است و نمای پشت آن هم برج میلاد است و خب این همه نمایش برای چه بود وقتی پیروز از ابتدا چنین مشکلاتی داشت.»

او با انتقاد از تلاش‌ها برای سلبیریتی شدن پیروز ادامه می‌دهد: «آن‌طور که من اطلاع دارم، اصرار زیادی بود که پیروز حتما به تهران بیاید، تیمارگر اول پیروز را تغییر دادند و او را از پارک ملی توران منتقل کردند به مهمان‌سرای سازمان محیط زیست در پردیسان، دقیقا در فضایی که میان چندین بزرگراه قرار گرفته و برای حیوان بسیار استرس‌زا محسوب می‌شد.»

محبی می‌گوید: «چرا باید تلاش می‌شد که از پیروز و پروژه احیای یوز ایرانی‌ این همه تصویر نمایشی منتشر می‌شد و در مردم این همه توقع و انتظار ایجاد می‌شد که حالا با خبر مرگ پیروز، همه دچار یاس و سرخوردگی شوند؟ چرا به مردم امید بیهوده دادید؟»

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال