امروز : شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت : ۴:۳۹ AM
اختصاصی
گزارش عبارت از ماجرای توقف واردات گوشت های برزیلی؛

از جنون گاوی در برزیل تا جنون قیمت ها در ایران/آیا دولت می تواند جلوی گرانی گوشت در شب عید را بگیرد؟

گوشت منجمد برزیلی
    -     کد خبر: 70597
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۱۳|۱۲:۱۴
به دلیل شناسایی یک مورد ابتلا به جنون گاوی در ایالت پارا این کشور، ایران واردات گوشت از سراسر برزیل را متوقف کرده است.

عبارت ـ عالین نجاتی: چون نیک بنگریم اصلی ترین مشکل ایران بعد از انقلاب این است که مدیران شایسته و دانا نداشته است. همین معضل موجب سونامی مشکلات در تمامی حوزه ها شده است. برای اثبات این ادعا آنقدر مثال وجود دارد که می توان با آن چند جلد مثنوی هفتادمن منتشر کرد، اما عجالتا بعد از اینکه هنوز هیچ کس نفهمیده ماجرای درگیری ۱۰۰ روزه مدارس ایران به ویژه دختران با مسمومیت چیست، برخی اخبار نگران کننده از کیفیت گوشت های برزیلی در بازار ایران منتشر شد. بعد از آنکه قیمت گوشت افزایش چشمگیری پیدا کرد و حتی موجب تعطیلی یک روزنامه شد، دولت سراسیمه و مثل همیشه در حکم نوشدارو پس از مرگ سهراب وارد میدان شد و همانند تمامی موارد دیگر ضمن تکذیب همه اطلاعات مننشر شده توسط مردم و رسانه ها، مدعی صحت آمارهای خود شد و اعلام کرد قیمت گوشت نهایتا کیلویی ۳۰۰ هزار تومان است. اما همانگونه که بازار آزاد ارز قیمت دلار فرزین را قبول نکرد، پیاز وعده های وزیر کشاورزی را جدی نگرفت، خودرو نرخ های اعلامی وزارت صمت را به سخره گرفت و جوانان بیکار آمار یک میلیون شغل ادعایی دولت را زیر سوال بردند، قیمت گوشت هم به حرف های وزیر کشاورزی کاری نداشت و در خرده فروشی ها بسیار گران تر از مبالغ ادعایی دولتمردان به فروش رسید.

اما در کنار اعلام قیمت دستوری، دولت برای جبران کاهش عرضه اقدام به توزیع گوشت منجمد برزیلی در بازار کرد. گوشتی که تا ۲ دهه پیش ایرانیان حتی از شنیدن اسمش هم بدشان می آمد حالا به ناچار جزو معدود مواد پروتیئینی در دسترس است که زور بخشی از طبقات اقتصادی به خرید آن می رسد.اما همین گوشت برزیلی با پخش اخباری مبنی بر شیوع جنون گاوی در برزیل بدل به موردی خطرناک شد و نهایتا به همین دلیل توزیعش متوقف گردید.

در همین رابطه سازمان دامپزشکی کشور با صدور اطلاعیه‌ای در خصوص گوشت‌های قرمز وارداتی به کشور اعلام کرد: «خوشبختانه تمام گوشت‌های وارداتی به کشورمان که در حال حاضر توزیع شده یا وارد بازار شده است؛ از قبل تحت کنترل حداکثری ناظران و کارشناسان دامپزشکی قرار داشته و کاملا بهداشتی تشخیص داده شده و جای هیچ نگرانی در خرید و مصرف محل عرضه مجاز و تحت نظارت دامپزشکی نیست. اما به دلیل شناسایی یک مورد ابتلا به جنون گاوی در ایالت پارا این کشور، ایران واردات گوشت از سراسر برزیل را متوقف کرده است.  البته علاوه بر کشور ایران که وزارت کشاورزی برزیل هم نام کشور ایران را برده است، کشورهای اردن و تایلند به طور موقت واردات گوشت گاو از سراسر این کشور را متوقف کرده‌اند، زیرا مقامات برزیل در حال بررسی یک مورد ابتلا به بیماری جنون گاوی از ایالت پارا در این کشور هستند.

بنابراین انتظار می رود این خبر مجددا به افزایش قیمت گوشت در بازار بیانجامد. اما اگر دولت در این چند هفته سیاستی درست به خصوص در حوزه تنوع منابع وارداتی در نظر گرفته باشد نباید تا شب عید شاهد هیچ افزایش قیمتی در حوزه گوشت باشیم. حالا باید منتظر ماند و دید این ثبات قیمتی رقم خواهد خورد، یا مثل بسیاری از موارد مشابه بازهم گرانی به صورت زیر پوستی به بازار گوشت می رسد و دست طبقات بیشتری را از این ماده پروتیئینی کوتاه می کند.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال