امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۱۹ AM
انتقاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از دولت+تصاویر

صدای «شاعری» درآمد/آمار نگران کننده نماینده شرق مازندران از وضعیت محیط بانی

علی محمد شاعری ـ سایت عبارت
    -     کد خبر: 8009
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۷/۷|۱۳:۲۱
نماینده مردم بهشهر، گلوگاه نکا و در مجلس شورای اسلامی، با بیان وجود ۲ هزار و هفتصد محیط بان در کشور، گفت: متاسفانه این تعداد اندک از ۱۵ میلیون هکتار از عرصه های طبیعی کشور محافظت می کنند یعنی هر محیط بان حفاظت از حدود ۵ هزار هکتار از منابع طبیعی کشور را بر عهده دارد در حالی که سرانه محیط بانی در دنیا حدود ۱۰۰ هکتار است.

عبارت: شهادت 119 محیط بان کشور نشان از محرومیت و مظلومیتی دارد که سال ها است بر محیط زیست و حافظان آن تحمیل شده و همچنان شاهد بی توجهی نسبت به بهبود وضعیت آنها و به تبع آن کشته شدن آنها از سوی شکارچیان غیرمجاز هستیم.

اوایل تیر ماه سال جاری بود که در کمتر از 48 ساعت سه نفر از محیط بانان کشور حین انجام وظیفه برای دفاع از سرمایه‌های ژنتیکی و ملی کشور مظلومانه به دست شکارچیان متخلف به شهادت رسیدند این زخم بر پیکر طبیعت به اندازه‌ای عمیق و وسیع بود که حتی سخن گفتن از آن راحت نبوده به گونه ای که همیشه در یادها مانده و هرگز فراموش شدنی نیست.

 

اگرچه موضوع شهادت سه محیط بان کشور قصه پرغصه این قشر مظلوم و زحمتکش را بر سر زبان‌ها انداخت و در آن روزها مسئولان از مظلومیت و توجه به حق و حقوق پایمال شده این قشر و افزایش حمایت‌ها از آنها سخن می‌گفتند اما به نظر می‌رسد در شرایط فعلی تمامی آن حمایت ها فقط در حد شعار باقی مانده است.

 در زمانی که شهادت سه محیط بان کشور از سوی مسئولان و مردم دهان به دهان می چرخید و همه در حال تشکیل کمپین ها برای حمایت از محیط بانان بودند سازمان محیط زیست کشور به عنوان متولی موضوع تدوین لایحه حمایت از محیط بانان را مطرح کرد تا از این طریق گره ای از مشکلات بیشمار محیط بانان باز شده و به گونه ای عدم حمایت ها از این قشر را جبران نماید.

در این راستا اواخر تیر ماه سال جاری ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در پنجمین شورای استان هرمزگان مطرح کرد که لایحه حمایت از محیط بانان به دولت ارائه شده و به زودی به مجلس ارائه می شود اما نمایندگان بعد از دو ماه همچنان چشم انتظار بررسی و ارائه این لایحه به مجلس هستند.

در این باره  نمایندگان مردم در مجلس از تاخیر و تعلل دولت در ارائه لایحه حمایت از محیط بانان انتقاد و بر لزوم تعیین تکلیف هر چه سریع تر این لایحه تاکید کرده اند.

لایحه ای که طبق اظهارات نمایندگان باید در آن موضوعاتی مانند افزایش حقوق و مزایا، معاضدت های قضایی و نحوه دفاع، برخورداری از مزایای مشاغل سخت و زیان آور، وضعیت بازنشستگی و حمایت کافی در محاکم قضایی و همچنین افزایش تعداد آنها باید مورد توجه جدی قرار گیرد، زیرا نمایندگان از وجود تنها 2700 محیط بان در کشور سخن گفته که هر محیط بان حفاظت از 5 هزار هکتار از منابع طبیعی را بر عهده دارد در حالی که سرانه محیط بانی در دنیا حدود 100 هکتار است موضوعی که باعث شده بروز تخلفات و تعدی به محیط بانان از سوی شکارچیان غیرمجاز افزایش یابد.

 

شاعری: انتقاد از تاخیر دولت در ارائه لایحه حمایت از محیط بانان/ تمامی مشکلات محیط بانان در لایحه دیده شود

علی محمد شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر لایحه حمایت از محیط بانان و ارائه آن به مجلس شد و افزود: متاسفانه حدود دوماه است همچنان چشم انتظار ارائه این لایحه به مجلس از سوی دولت هستیم؛ انتظار می رود دولت هرچه سریع‌تر این لایحه را آماده و به مجلس ارائه نماید تا بیش از این شرمنده محیط بانان سختکوش و زحمتکش نباشیم.

 

وجود تنها2700 محیط بان در کشور/ هر محیط بان حفاظت از 5 هزار هکتار از منابع طبیعی را بر عهده دارد

نماینده مردم بهشهر، گلوگاه نکا و در مجلس شورای اسلامی،  با بیان وجود 2 هزار و هفتصد محیط بان در کشور، گفت: متاسفانه این تعداد اندک از 15 میلیون هکتار از عرصه های طبیعی کشور محافظت می کنند یعنی هر محیط بان حفاظت از حدود 5 هزار هکتار از منابع طبیعی کشور را بر عهده دارد در حالی که سرانه محیط بانی در دنیا حدود 100 هکتار است.

 

کمبود محیط بان و تجهیزات عمده علت تعرض شکارچیان غیرمجاز به محیط بانان و عرصه های طبیعی کشور

وی کمبود محیط بان را عمده علت تعرض شکارچیان غیرمجاز به عرصه های طبیعی و محیط بانان دانست و یادآور شد: متاسفانه تعداد اندک محیط بانان باعث شده این قشر در مواجهه با شکارچیان غیرمجاز  به شهادت رسیده و مورد تعدی قرار گیرند در کنار این، کمبود تجهیزات هم مزید بر علت شده  به گونه ای که با کمترین تجهیزات در حال دفاع و حفاظت از عرصه های طبیعی وحیات وحش کشور هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه رفع کمبود محیط بان و تجهیزات آنها باید در لایحه حمایت از محیط بانان به صورت جدی دیده شود، یادآور شد: علاوه بر این در این لایحه موضوعاتی مانند افزایش حقوق و مزایا، معاضدت های قضایی و نحوه دفاع، برخورداری از مزایای مشاغل سخت و زیان آور، وضعیت بازنشستگی و حمایت کافی در محاکم قضایی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

شاعری با تاکید بر اینکه معاضدت قضایی از محیط بانان برای بکارگیری سلاح در لایحه حمایت از محیط بانان باید لحاظ شود، تصریح کرد: متاسفانه محیط بانان زحمتکشی که حفاظت از عرصه های طبیعی و حیات وحش کشور را بر عهده دارند اختیار لازم برای استفاده از سلاح برای حفاظت بهتر از حیات وحش، عرصه های زیست محیطی و حتی جان خود را ندارند به گونه‌ای که در اکثر مواردی که برای حفاظت از جان خود و حیات وحش در مواجهه با شکارچیان غیرمجاز مجبور می شوند از سلاح خود استفاده کنند در محاکم قضایی محکوم می شوند از این رو این خلاء قانونی باعث شده شکارچیان با کشتار حیات وحش و محیط بانان بی دفاع و زحمتکش نگرانی در رابطه با پرداخت جریمه نداشته  و با قساوت به این کار اقدام کنند.

 

محیط بان باید اقتدار و اختیارات لازم را برای حفاظت از عرصه های طبیعی و جان خود داشته باشد

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه محیط بان باید اقتدار، جایگاه و اختیارات لازم را برای حفاظت از عرصه های طبیعی و جان خود داشته باشد، یادآور شد: با رفع موانع معاضدت های قضایی این قشر با انگیزه و اقتدار لازم از عرصه های طبیعی و حیات وحش کشور دفاع می کنند.

 

دولت تمامی مشکلات محیط بان را در لایحه حمایت از محیط بانان لحاظ کند

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی،  با بیان اینکه دولت باید تمامی مشکلات محیط بانان را در لایحه حمایت از محیط بانان لحاظ کند،  تصریح کرد: از آنجایی که بر اساس این لایحه می توان گام موثری در جهت حفظ محیط زیست، حیات وحش و حمایت از محیط بانان زحتمکش برداریم بنابراین به صورت جدی نیاز است دولت هر چه سریع تر آن را تعیین تکلیف و به مجلس ارائه نماید./خانه ملت

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

آدرس غلط ندهید آقای لاشکی / حداقل بهانه های بهتری می‌آوردید

سندی که فصل الخطاب پرتاب تیر آرش از ساری است/ لطفا تن «فخرالدین اسعد» را در گور نلرزان آقای ابراهیم زاده!

خانم جمشیدی من به شما پاسخ میدهم/"تصویر مدیریت زنان در دولت تدبیر و امید اینگونه سهم خواهانه نیست"

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

آرشیو