امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۴:۰۵ PM
تعداد خبرها: 65406
تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۷/۱۲|۲۳:۲۰
حجم:
زمان:
عواقب نگاه سنتی مازندرانی‌ها به اقتصاد؛

شکاف بزرگ دارایی و درآمد / با پول‌های زیر تشک مازندرانی‌ها چه می‌توان کرد؟

اصلی‌ترین بهره‌برداران از سرمایه‌های خدادادی مازندران، تاجران و سرمایه‌گذارانی غیربومی هستند و نکته عجیب‌تر اینکه بسیاری از سرمایه‌داران بونبع، ثروت خود را به خارج از کشور و استان منتقل کرده‌اند. این رفتار اقتصادی ریشه در دیدگاه سنتی و محافظه‌کاری تاریخی مازندرانی‌ها دارد.

عبارت l گروه اقتصاد: با گذشت بیش از ۴۰ از انقلاب اسلامی، هنوز برآورد درستی از ثروت ایرانیان در دست نیست. اگرچه ایران در ظاهر پای در جهان مدرن گذارده است، اما به گفته‌ی بیژن عبدالکریمی استاد اخراجی فلسفه از دانشگاه آزاد، ایرانیان جان مدرنیته و شیوه‌ی زیست در دنیای کنونی را درک نکرده‌اند.
یکی از نمونه‌های روشن این کج‌فهمی معاصر را می‌توان در رفتار اقتصادی این مردم دید. بعنوان مثال در استان مازندران که در جمع ۵ استان ثروتمند ایران قرار دارد، همچنان شاهد پس‌اندازهای بالشتی هستیم. برخی برآوردهاحاکی از آن است که با پول‌های زیر تشک مردم مازندران می‌توان تمامی مستأجران این استان را خانه‌دار کرد.
دیدگاه سنتی مردم مازندران که در برخی از رفتارهای اقتصادی آنها همانند پس‌اندازهای جورابی زنان روستایی در بازارهای روز شهرهای استان متجلی است. تقابل دو زیست مدرن و سنتی در استان موجب شده است که علیرغم برخورداری از تمامی پیش‌نیازهای یک اقتصاد پویا و صادرات‌محور، تاجران مازندران در جمع بدترین‌های کشور در حوزه‌ی صادرات و بازرگانی خارجی است.
اصلی‌ترین بهره‌برداران از سرمایه‌های خدادادی مازندران، تاجران و سرمایه‌گذارانی غیربومی هستند و نکته عجیب‌تر اینکه بسیاری از سرمایه‌داران بونبع، ثروت خود را به خارج از کشور و استان منتقل کرده‌اند. این رفتار اقتصادی ریشه در دیدگاه سنتی و محافظه‌کاری تاریخی مازندرانی‌ها دارد.

مازندرانی‌ها هنوز هم به درستی نمی‌دانند با پول‌های خود چه کنند و همین خلأ معرفتی موجب کاهش ارزش سرمایه‌ی بسیاری از آنها به‌خصوص در جوامع روستایی شده است. مثلا در چند ماه اخیر شاهد افزایش چشمگیر قیمت برنج بعنوان اصلی‌ترین محصول کشاورزی مازندران بودیم اما این افزایش درآمد تاثیری قابل لمس در زندگی کشاورزان نداشته است. مازندرانی‌های بسیاری هستند که همچنان به پس‌اندازهای خانگی معتقدند و متاسفانه بسیاری از آنها به دلیل عدم‌آگاهی و نبود برنامه‌ای حاکمیتی به‌منظور آموزش اقتصادی و اجتماعی، به فروش زمین‌های خود روی آورده‌اند. درآمدی موقتی که به سرعت ارزش خود را از دست می‌دهد و همزمان هویت اجتماعی آنها را نیز به باد فراموشی می‌سپارد. متاسفانه حتی نسل جدید نیز درکی از بایدهای اقتصادی جهان معاصر ندارد و بسیاری از آنها مشوقان اصلی والدین خود برای فروش زمین و خانه هستند. درحالی‌که حفظ این زمین‌ها، درآمد آنها را برای تمام عمر حفظ می‌کند و در صورت اتخاذ رویکردهای جدید کشاورزی می‌تواند ثروتی متعادل و مداوم برایشان فراهم آورده و همواره آنها را از خطر سقوط به طبقه فقیر جامعه حفظ نماید.

اما فروش زمین برای بسیاری از آنها که عملا املاکی زیر هزار متر دارند، نتیجه‌ای جز خوشی زودگذر و آینده دشوار نخواهد داشت.

عبارت در هفته‌های اخیر سعی کرد آماری نسبی از وضعیت پس‌اندازهای خانگی مازندرانی‌ها به دست آورد اما متاسفانه هیچ نهادی در این زمینه فعال نیست و دانشگاه‌های استان نیز علاقه‌ای به تحقیق در این حوزه ندارند. اما یافته‌های عبارت نشان می‌دهد حتی اگر نیمی از این پس‌اندازهای خانگی وارد جریان تولید در استان شود، موجب کاهش ٢تا۳ درصدی بیکاری و افزایش نرخ رشد اقتصادی خواهد شد.
به‌خصوص اگر با آموزش‌های درست، ایجاد بسترهای مناسب، درنظر گرفتن مشوق‌های صادراتی و استفاده از وام‌های کم‌بهره همراه با نظارت، بتوان این سرمایه‌ها را در قالب تعاونی گرد آورده و زمینه را برای بدل شدن مازندران به‌یکی قطب‌های صادراتی ایران فراهم آورد.

دانلود

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال