دوئل مازندرانی در خاک تهران

کد مطلب: 57891  |  تاريخ: یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۱:۰۰


در آستانه دربی حساس سرخابی ها؛

دوئل مازندرانی در خاک تهران

نکته جالب و مشترک این ۲ مربی در کارنامه خود اما هدایت محبوب‌ترین تیم مازندران است. هر ۲ روزگاری سرمربی ببرهای شمال بودند و هدایت نساجی را در لیگ یک برعهده داشتند. البته ماجرای فکری کمی متفاوت است.

عبارت-گروه ورزشی: فردا مهم‌ترین مسابقه فوتبال باشگاهی کشور بین پرسپولیس و استقلال برگزار می‌شود؛ دربی حساس تهران که در فهرست‌های بین‌المللی معمولا جزو ۲۰ شهرآورد برتر فوتبال جهان هم قرار می‌گیرد. نتیجه این بازی معمولا در سرنوشت تیم‌ها و مربیان بسیار مهم است؛ بنابراین حق بدهید که امشب یحیی گل‌محمدی و محمود فکری تا دیر وقت بیدار باشند و با یک دنیا شک و تردید در مورد ترکیب اصلی تیم‌شان تصمیم بگیرند.

درحاشیه این موضوع اما این شهرآورد افتخاری برای مازندران نیز محسوب می‌شود. استانی که هنوز با چمن مصنوعی و زمین‌های فوتبال باتلاقی در شهرهایش درگیر است اما 2 مربی از این سرزمین قرار است فردا در ویترین فوتبال ایران تفکرات خود را به رخ یکدیگر بکشند.

یحیی گل‌محمدی 49 ساله ، سابقه بازی در تیم‌های تراکتور تبریز،پرسپولیس، فولاد خوزستان و صباباتری را دارد. همچنین در ۷۴ بازی برای تیم ایران به میدان رفته و ۵ گل برای این تیم، زده‌است.  در مقابل او نیز محمود فکری جویباری قرار دارد که رکورد دار تعداد بازی در باشگاه فوتبال استقلال تهران می‌باشد. چه چیزی بهتر از اینکه اسطوره‌های سرخابی پایتخت از سرزمینی باشند که عشق به فوتبال از بدو تولد با مردمانش همراه است. دیدن چنین قاب‌هایی امید را در دل نوجوانان مازندرانی می‌کارد که با عشق در میان گل و لای به دنبال توپ می‌دوند.

شاید این بچه‌ها در آن لحظه که نفس نفس زنان چشمشان را به توپ دوخته و می‌دوند، به الگوهای خود فکر می‌کنند که از همین زمین‌ خاکی‌ها کار خود را شروع کردند و حالا به بالاترین جایگاه یک مربی در ایران دست پیدا کرده‌اند. مثل محمود فکری که فوتبالش را از تیم ساحل جویبار آغاز کرد و شد کاپیتان همیشگی استقلال با 14 سال سابقه بازی در تیم آبی پایتخت.

نکته جالب و مشترک این 2 مربی در کارنامه خود اما هدایت محبوب‌ترین تیم مازندران است. هر 2 روزگاری سرمربی ببرهای شمال بودند و هدایت نساجی را در لیگ یک برعهده داشتند. البته ماجرای فکری کمی متفاوت است. او که دیرتر از یحیی به جرگه مربیان پیوست تا سال‌ها در تیم‌های لیگ دسته اول و دوم مربی‌گری کرد تا اینکه رضا حدادیان مالک متعصب نساجی او را برای هدایت این تیم در لیگ برتر انتخاب کرد و این شد نخستین تجربه لیگ برتری محمودخان که با تیم استان زادگاهش رقم خورد.

البته این وضع زیادهم پایدار نبود و پس از 11 بازی بدون شکست و کسب نتایج درخشان، محمود فکری با اولین پیشنهاد از پایتخت راهی اردوی آبی‌ها شد و تیم شهر خسته را در آستانه رقابت‌های لیگ و درست چند روز مانده به شروع مسابقات تنها گذاشت و پی رویاهای خود رفت. رویاهایی که اگر نساجی و اعتماد مدیران و طرفدارانش نبود شاید برای محقق شدنش باید سال‌های سال به انتظار می‌نشست.

هرچه که بود اما زندگی ادامه یافت و مازندرانی‌ها که تیم‌شان در لیگ بیستم اوضاع مساعدی ندارد و هفته‌هاست رنگ برد را ندیده، به نمایش دل‌انگیز مربیان مازنی در تیم‌های سرخابی چشم دوخته‌اند. بیایید نگاهی داشته باشیم به شرایط این 2 مربی پیش از برگزاری مهم‌ترین دیدار نیم‌فصل اول فوتبال ایران.

نکته ای که تا چند هفته قبل از برگزاری دربی عنوان می شد، تعیین تکلیف وضعیت محمود فکری با توجه به نتیجه شهرآورد تهران بود. استقلال مدل محمود فکری باب دل هواداران بازی نمی کرد و با وجود اینکه آبی پوشان نتایج بدی را کسب نکرده بودند، اما انتقادها از این مربی بسیار زیاد بود.

هواداران استقلال و حتی کارشناسان عنوان می‌کردند که ادامه حضور فکری بر روی نیمکت استقلال به نتیجه ای که او در دربی تهران خواهد گرفت، بستگی دارد. بسیاری عقیده داشتند شکست احتمالی در شهرآورد تهران آینده کاری فکری را به خطر می اندازد.

اما طی هفته های گذشته ورق کاملا برگشت و داستان از این رو به آن رو شد. فکری با استقلال نتایج بسیار خوبی کسب کرد و حتی بازی زیبایی که مدنظر طرفداران تیمش بود را در نیمه اول بازی با گل گهر و در تمام دقایق بازی با آلومینیوم به نمایش گذاشت و طرفداران تیمش را راضی کرد.

استقلال به لطف محمود فکری، اکنون پیش از برگزاری شهرآورد تهران به عنوان صدرنشین قطعی لیگ برتر ایران به مصاف پرسپولیس خواهد رفت. اتفاقی که طی سالیان اخیر رخ نداده و تیم فکری روند خوبی را آغاز کرده است و فارغ از هر نتیجه ای که در دربی دوشنبه رخ دهد، او قطعا کارش را با استقلال ادامه خواهد داد.

یحیی گل‌محمدی اما شرایط متفاوتی را در پرسپولیس تجربه می‌کند. سرمربی که تا یک ماه پیش خودش و تیمش روی ابرها بودند و تا کسب بزرگترین افتخار باشگاه، فاصله زیادی نداشتند. یحیی توانست با اقتدار تیمش را به فینال لیگ قهرمانان آسیا برساند اما در دیدار فینال با بدشانسی مواجه شد.

شاید اگر VAR در دیدار فینال نبود و یا اینکه نوراللهی و شیری با احتیاط بازی می کردند، اکنون شرایط کاملا فرق می کرد. به هر حال، پرسپولیس دیدار فینال را واگذار کرد و از رسیدن به قهرمانی باز ماند. آنها در ادامه راهی ایران شدند تا مسابقاتشان در لیگ برتر را از سر بگیرند.

پس از بازگشت از قطر نیز، پرسپولیس 2 امتیاز را در باتلاق وطنی و در دیدار با نساجی از دست داد. آنها هفته بعد به مصاف ذوب آهن رفتند و با گل دقایق پایانی میلاد جهانی پیروزی را از دست دادند و حتی اگر بازیکنان ذوب روی ضدحملات وقت های تلف شده نیمه دوم دقت می کردند، چه بسا نخستین شکست پرسپولیس در لیگ بیستم رقم می خورد.

اما سرخپوشان هفته قبل و پیش از برگزاری دربی به مصاف سپاهان رفتند. دیدار با دیگر نماینده اصفهان نیز عایدی جز تساوی برای تیم یحیی نداشت. گل محمدی در این بازی با ترکیبی عجیب و بدون مهاجم تخصصی تیمش را روانه میدان کرد و عکس العمل های خوب حامد لک باعث شد سرخپوشان بدون شکست پای به دربی بزرگ تهران بگذارند.

در حالیکه تا یک ماه پیش شایعات تغییر مربی در اردوگاه رقیب بود، حالا اخباری مبنی بر تغییر یحیی گل محمدی در صورت شکست در دربی شنیده می شود. اخباری که به هیچ وجه صحت نداشته و مدیران پرسپولیس علاقه ای به برکناری سرمربی که تیمش را به فینال لیگ قهرمانان آسیا برده و در صورت پیروزی در بازی های معوقه اش می تواند به رتبه های بالای جدول برسد، ندارند.

با این حال، جدا از هر نتیجه ای که در دربی دوشنبه به دست بیاید، محمود فکری و یحیی گل محمدی نیمکت تیم هایشان را ترک نخواهند کرد و با قدرت به کار خود ادامه خواهند داد به همین دلیل انتظار می رود هر دو تیم در دربی 94 با تمام قوا و برای کسب پیروزی به میدان بیایند.


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/57891/دوئل مازندرانی در خاک تهران

چاپ خبر