معضلات یک کارخانه تازه تاسیس در شرق مازندران / از قوانین دست و پاگیر تولید تا حمل و نقل پر دردسر

کد مطلب: 60194  |  تاريخ: دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰  |  ساعت: ۱۱:۳۷


گفتگوی عبارت با محمد ذهبی مالک جوان کارخانه "هانا دانه" بهشهر؛

معضلات یک کارخانه تازه تاسیس در شرق مازندران / از قوانین دست و پاگیر تولید تا حمل و نقل پر دردسر

متاسفانه یکی از مسائل و چالش‌های جدی واحدهای تولیدی‌ استان مازندران مشکلاتی است که در حوزه حمل‌ونقل کالا وجود دارد. در حال حاضر هر راننده‌ای یک قیمتی را برای خودش اعلام می‌کند و اوضاع نرخ حمل هیچ سامانی ندارد.

گفتگوی عبارت ـ مارال نژاد آذر: درسال‌های اخیر ماجرای تامین و توزیع نهاده‌های دام و طیور در کشور با فراز و نشیب‌هایی همراه بود و از آنجا که نهاده‌های دام و طیور یا همان خوراک دام و پرندگان تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده هر کیلو گوشت سفید و قرمز دارد، به دنبال نوسان تولید و تامین آن در کشور شاهد تاثیر مستقیم بر قیمت گوشت در سال‌های اخیر هستیم. اهمیت نهاده‌های دامی بر هیچ کس پوشیده نیست و وجود چند میلیون راس دام در استان مازندران موجب شده تا نهاده‌های دامی مهم‌ترین نیاز دامداران استان محسوب شود.

به همین منظور در کنار واردات نهاده‌های دامی، تلاش در جهت تولید و تامین بخشی از نیاز در برخی استانهای کشور از جمله مازندران صورت می‌پذیرد. یکی از مجموعه‌هایی که در سال جاری در جهت تامین نیاز دامداران و مرغداران مازندرانی در این زمینه احداث شده، کارخانه "هانا دانه" در شهرک صنعتی بهشهر است که در کمتر از 16 ماه تمام مراحل را طی کرد و موتور تولید آن در مردادماه سال گذشته روشن شد.

این کارخانه تازه تاسیس در سال گذشته و با ظرفیت اسمی 480 تن در روز و اشتغالزایی برای نزدیک به 50 نفر از مردم مازندران به بهره‌برداری رسید تا گامی باشد برای افزایش بهره‌وری صنعت تولید دام و طیور در استان. عبارت برای نگاهی دقیق‌تر به اوضاع بازار تولید نهاده‌های دامی گفتگویی با "محمد ذهبی" مالک جوان "هانا دانه" ترتیب داد که در ادامه آن را از نظر می‌گذرانید.

 

-در حال حاضر اوضاع تولید در مجموعه شما به چه ترتیب است؟

متاسفانه جدا از مسئله کارخانه خودمان، در صنف ما اوضاع تولید بسیار خراب است. حتی می‌توان به آن لقب فاجعه را داد. بیش از 600 کارخانه تولید نهاده‌های دام‌وطیور در کشور وجود دارد که متاسفانه با سیاست‌گذاری‌های نادرست بسیاری از آنان در معرض ورشکستگی قرار گرفته‌اند.

 

-به نظر شما علت چیست؟

در بخش خوراک دام و طیور ما در سال جاری با مشکلات ارزی، تورم، کرونا و تحریم‌ها مواجه بودیم که تمام این مسائل در کنار هم فشار زیادی را به واحدهای تولیدی وارد کرد. از طرف دیگر تصویب برخی قوانین آسیب جدی به تولید غذای دام و طیور در سراسر کشور زد که مازندران هم از این قاعده مستثنا نبود.

 

 

-چه قوانینی برای کارخانجات تولید نهاده‌ها مشکل آفرین شده؟

چند ماهی است که اوضاع توزیع نهاده‌های دام و طیور در کشور با تغییرات اساسی مواجه شده که تنها در ظاهر به نفع پرورش‌دهندگان دام و طیور است. دولت تصمیم گرفته مستقیما خوراک طیور را به واحدهای پرورشی برساند در صورتی که این نهاده‌ها نیاز به کنترل‌های بهداشتی و فراوری‌های علمی دارند تا هم گوشت تولید شده از آن‌ها بهداشتی باشد و هم میزان تولید واحدهای پرورشی افزایش یابد. اما با این اقدام دولت در عمل پرورش‌دهندگان علاقه‌چندانی به تهیه خوراک استاندارد و بهداشتی ندارند. کشمکش‌های بسیاری نیز در موضوع تخصیص ارز یارانه‌ای برای واردات نهاده‌ها وجود داشته و با آنکه دولت ارز 4200 تومانی را برای واردات این حوزه در نظر گرفته اما ما به عنوان یک واحد تولیدی هیچ چیزی از آن نمی‌بینیم و باید مواد اولیه را با چند برابر قیمت تهیه کنیم که فشار مضاعفی بر ما وارد می‌کند. از طرفی نیز مجبور می‌شویم با قیمت بیشتری در بازار عرضه کنیم و همین سبب می‌شود هم فروش کمتری داشته باشیم و هم تنظیم بازار دستخوش تغییر شود. وقتی به کارخانه‌ای نهاده خام تحویل داده نشود چه چیزی می‌توان تولید کرد؟ بعد جالب این‌جاست که دستگاه‌های نظارتی هم به ما اجازه استفاده از نهاده‌های آزاد را نمی‌دهند و می‌گویند نباید تهیه شود. سوال من این است که مثلا این 50 نفر که در مجموعه ما فعالیت می‌کنند از چه طریقی درآمد کسب کنند؟

 

-چه میزان نهاده‌خام به قیمت دولتی در اختیار یک واحد تولیدی مانند هانادانه قرار می‌گیرد؟

در قسمت طیور تا امروز هیچ سهمیه‌ای برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته نشده و هیچ کارخانه‌ای حتی یک کیلوگرم هم دریافتی نداشته. در حوزه دام نیز در 3 مرحله به میزان خیلی ناچیزی مواد اولیه در اختیارمان قرار گرفت که اگر بخواهید به عمق ماجرا پی ببرید باید بگویم نسبت به ظرفیت تولید کارخانه، سهمیه ماهانه نهاده‌های یارانه‌ای برای این مجموعه تنها کفاف 8 ساعت کار در ماه را می‌دهد.

 

-جدای از این مسائل چالش واحدهای تولیدی نهاده‌های دام‌وطیور مازندران را به طور ویژه در چه می‌بینید؟

متاسفانه یکی از مسائل و چالش‌های جدی واحدهای تولیدی‌ استان مازندران مشکلاتی است که در حوزه حمل‌ونقل کالا وجود دارد. در حال حاضر هر راننده‌ای یک قیمتی را برای خودش اعلام می‌کند و اوضاع نرخ حمل هیچ سامانی ندارد. اگر واقعا مصوب است که مثلا مرغ با یک قیمت مشخص در بازار توزیع شود باید تمام بخش‌ها تحت نظارت باشد زیرا همین هزینه حمل‌ونقل نهاده‌ها در قیمت نهایی مرغ در بازار تاثیر مستقیم خواهد داشت. می‌گویند شما اطلاع‌رسانی کنید و ما جلوگیری می‌کنیم، گیریم که جلوگیری هم کردند اما دفعه بعدی بار کارخانه من را چه کسی می‌آورد؟ متاسفانه این مسائل وجود دارد و ما نمی‌توانیم کسی را مجبور کنیم که محصولش را به قیمتی بفروشد که برایش ضرر محسوب شود.

 

-پیش‌بینی شما از وضعیت کلی بازار در سال آینده چیست؟

متاسفانه آسیب‌های کرونا به صنف ما همچنان ادامه دارد و تالارها، رستوران‌ها، مهمانی‌ها و دورهمی‌ها همچنان تعطیل است. اسما امسال تمام شده و ما از آن عبور کردیم اما اگر با واقعیت روبه‌رو شویم اوضاع حداقل در ابتدای سال اینده نیز کماکان به همین ترتیب است و اگر ما به صورت ریشه‌ای به حل این مشکلات به ویژه معضلات حوزه توزیع نپردازیم معضلاتمان نیز همچنان ادامه خواهد یافت. با این وجود آرزوی سال خوب و پررونقی را برای تمام تولیدکنندگان ایرانی دارم و از خدا برای تمام مردم این سرزمین خوشبختی را مسئلت می‌کنم.


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/60194/معضلات یک کارخانه تازه تاسیس در شرق مازندران / از قوانین دست و پاگیر تولید تا حمل و نقل پر دردسر

چاپ خبر