سرگردانی برای قضای حاجت در نگین گردشگری ایران!

کد مطلب: 68590  |  تاريخ: جمعه ۵ فروردین ۱۴۰۱  |  ساعت: ۱۶:۲۲


کمبود، کثیفی و بی نشان بودن توالت های عمومی مازندران مشکل جدی گردشگران؛

سرگردانی برای قضای حاجت در نگین گردشگری ایران!

شاید در بین مشکلات ریز و درشت گردشگری مازندارن، معضل کمبود توالت‌های عمومی چندان جدی به نظر نرسد، اما کافی است خودتان در شهری مسافر باشید و کارتان گیر توالت باشد، آنوقت خواهید فهمید اهمیت آن از همه چیز بیشتر است.

گروه جامعه ـ آصف بادام: شاید به نظر پیش‌پا افتاده برسد، اما فراموش نکنیم که از ابتدای وجود آدمی بر این کره خاکی تابحال، «قضای حاجت» یکی از انکارناپذیرترین نیازهای آدمی بوده است.

این روزها که مسافران نوروزی از سروکول مازندران بالا می‌روند یکی از بزرگترین مشکلات‌شان توالت‌های عمومی است. روزگاری نه چندان دور امامزاده‌ها هدفی برای زیارت بودند، اما امروزه به دلیل کمبود یا بسته بودن توالت‌های عمومی درون‌شهری در نوروز و تعداد اندک آنها، مردم برای پیدا کردن توالت به امامزاده‌ها می‌روند.

متاسفانه اماکن هدف گردشگری استان نیز به جز مساجد تاریخی نظیر مسجد جامع و فرح‌آباد در ساری، فاقد سرویس بهداشتی کافی هستند و اگر شما مشغول تماشای زیبایی‌های تاریخی باشید و نیازمند اجابت مزاج باشید، به ناچار باید با حرکات موزون نیاز خود را تاخیر بیاندازید تا فرجی حاصل شود یا پستویی در طبیعت و دور از چشم ملت پیدا کنید.

به نظر شما این وضعیت شایسته‌ی استانی که نگین گردشگری ایران شناخته می‌شود، هست؟

ساری، بابل و آمل به عنوان بزرگترین شهرهای مازندران از این مشکل رنج می‌برند و شهرداری‌ها هیچ تمهید خاصی برای این ایام نیاندیشیده‌اند. توالت‌هایی که باز هستند، نیز از امکانات کافی، و تمیزی لازم برخوردار نیستند.

بعنوان مثال در خیابان‌های مرکزی ساری 4 توالت عمومی در میدان ساعت، میدان شهرداری، خیابان مازیار و محوطه‌ی امامزاده یحیی وجود دارد، اما دریغ از یک تابلوی راهنما که به مسافران نشان دهد برای قضای حاجت باید به کجا بروند.

یکی از بزرگترین مشکلات ساختاری شهرهای مازندارن؛ نبود تابلوهای راهنماست که یکی از ابتدایی‌ترین نیازهای شهری، آن‌هم برای شهرهای گردشگرپذیر است. شهرداری های استان عموما تمام وظیفه خود را در آسفالت کردن و جمع‌آوری زباله می بینند و اصولا ارزشی برای حوزه بهداشت عمومی قائل نیستند.

خدا پدر مرورگر گوگل را بیامرزد که به مراتب کارآمدتر از شهرداری ساری است و نشانی توالت‌های عمومی را به مسافران نشان می‌دهد، وگرنه مسافران باید مثل فیلم‌فارسی‌ها آفتابه به‌دست از این خیابان به آن خیابان سرگردان می‌شدند

این معضل در سواحل پربازدید استان نیز به چشم می آید، ساحل فرح‌آباد، گهرباران، پارکینگ بابلسر، رادیودریای چالوس، سیترای نوشهر و سواحل بهشهر از کمترین امکانات بهداشتی محروم هستند و توالت‌های عمومی تمیز، یک آرزو برای مسافران است.

شاید در بین مشکلات ریز و درشت گردشگری مازندارن، معضل کمبود توالت‌های عمومی چندان جدی به نظر نرسد، اما کافی است خودتان در شهری مسافر باشید و کارتان گیر توالت باشد، آنوقت خواهید فهمید اهمیت آن از همه چیز بیشتر است.


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/68590/سرگردانی برای قضای حاجت در نگین گردشگری ایران!

چاپ خبر